Libeňský most nakonec může být památkou, do sporu se vložil ministr kultury. Chce vyjádření Krnáčové

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 5. 2018 12:38
Ministr kultury Ilja Šmíd zvažuje, že zruší rozhodnutí svého úřadu, který odmítl prohlásit Libeňský most kulturní památkou. Primátorku Adrianu Krnáčovou proto vyzval, ať reaguje do měsíce na výtky.
Libeňský most.
Libeňský most. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Hlavní město má reagovat na připomínky Národního památkového ústavu a dalších institucí a spolků ke zbourání Libeňského mostu, které vedení metropole prosazuje. Vyzval je k tomu ministr kultury Ilja Šmíd, který zvažuje, že zahájí přezkumné řízení o tom, zda most přece jen neprohlásit kulturní památkou.

Šmíd minulou středu odeslal pražské primátorce Adrianě Krnáčové dopis, v němž ji žádá, aby město do měsíce reagovalo na podněty.

"Vyjádření hlavního města je nezbytné pro kvalifikované posouzení, zda mám v daném případě zahájit přezkumné řízení a případně zrušit či změnit rozhodnutí o neprohlášení Libeňského mostu kulturní památkou," uvedl Šmíd v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

"S ohledem na značný význam Libeňského mostu pro hlavní město Prahu považuji za vhodné znát váš názor k obsahu uvedených podnětů ještě předtím, než zvážím další postup v dané věci," dodal Šmíd, který tak vyhověl návrhu rozkladové komise ministerstva, která výtky řeší.

Zatím platí verdikt rekonstruovat

Podle usnesení pražského zastupitelstva z jara 2016 by se měl most rekonstruovat. Jenže po únorovém rozhodnutí ministerstva kultury začal náměstek primátorky Petr Dolínek s odkazem na odborníky z technické rady, kterými se obklopil, usilovat o to, aby se usnesení zrušilo a most se zboural a postavil nový.

Proti bourání je zase naopak řada odborníků včetně Národního památkového ústavu, České komory architektů či Institutu plánování rozvoje Prahy. A také řada občanských iniciativ.

Jednat o Libeňském mostu mělo zastupitelstvo před třemi týdny, ale protože si i kvůli sporům právě o tento bod zastupitelé neschválili program, museli se rozejít, aniž by cokoliv projednali. Na tento čtvrtek proto bylo svoláno náhradní jednání a Libeňský most má být posledním bodem programu.

Nepanuje shoda, oznámil Dolínek

Nakonec se ale o něm zřejmě jednat nebude. Náměstek Dolínek v úterý dopoledne na Twitteru oznámil, že návrh na jeho projednání stáhne, byť "další skupina odborníků, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků, potvrdila, že nejlepším řešením je postavit nový Libeňský most".

"Přesto volání po odborné debatě je stále silné a na dalším postupu nepanuje shoda. Proto dnes požádám radu o stažení bodu k Libeňskému mostu ze čtvrtečního zastupitelstva," napsal Dolínek.

Ten na otázku Aktuálně.cz odmítl, že by jeho oznámení bylo reakcí na dopis ministra kultury. "Ministerstvo se již dvakrát jasně vyjádřilo, že Libeňský most není památkou. Poslední vyjádření trvalo přes dva roky. Stávající postup vnímám pouze jako politické hrátky," uvedl s tím, že během posledních dvou let se mohly vyjádřit všechny podřízené složky ministerstva kultury.

"Odložit jednání je správné rozhodnutí. Na to, že probíhá rozkladové řízení, upozorňuji celou dobu," říká jeden z nejhlasitějších kritiků bourání, starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Podle něj je materiál předložený do zastupitelstva špatně připraven například i proto, že nezohledňuje úřední procesy, které běží.

Video: Starosta Prahy 7 Jan Čižinský je zastáncem rekonstrukce mostu

Koalice nefunguje nejlépe, ten tým nedrží pohromadě, radní se mezi sebou hádají, popisuje starosta Prahy 7 a zastupitel Trojkoalice Jan Čižinský. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 12 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy