Libeňský most nakonec může být památkou, do sporu se vložil ministr kultury. Chce vyjádření Krnáčové

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 5. 2018 12:38
Ministr kultury Ilja Šmíd zvažuje, že zruší rozhodnutí svého úřadu, který odmítl prohlásit Libeňský most kulturní památkou. Primátorku Adrianu Krnáčovou proto vyzval, ať reaguje do měsíce na výtky.
Libeňský most.
Libeňský most. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Hlavní město má reagovat na připomínky Národního památkového ústavu a dalších institucí a spolků ke zbourání Libeňského mostu, které vedení metropole prosazuje. Vyzval je k tomu ministr kultury Ilja Šmíd, který zvažuje, že zahájí přezkumné řízení o tom, zda most přece jen neprohlásit kulturní památkou.

Šmíd minulou středu odeslal pražské primátorce Adrianě Krnáčové dopis, v němž ji žádá, aby město do měsíce reagovalo na podněty.

"Vyjádření hlavního města je nezbytné pro kvalifikované posouzení, zda mám v daném případě zahájit přezkumné řízení a případně zrušit či změnit rozhodnutí o neprohlášení Libeňského mostu kulturní památkou," uvedl Šmíd v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

"S ohledem na značný význam Libeňského mostu pro hlavní město Prahu považuji za vhodné znát váš názor k obsahu uvedených podnětů ještě předtím, než zvážím další postup v dané věci," dodal Šmíd, který tak vyhověl návrhu rozkladové komise ministerstva, která výtky řeší.

Zatím platí verdikt rekonstruovat

Podle usnesení pražského zastupitelstva z jara 2016 by se měl most rekonstruovat. Jenže po únorovém rozhodnutí ministerstva kultury začal náměstek primátorky Petr Dolínek s odkazem na odborníky z technické rady, kterými se obklopil, usilovat o to, aby se usnesení zrušilo a most se zboural a postavil nový.

Proti bourání je zase naopak řada odborníků včetně Národního památkového ústavu, České komory architektů či Institutu plánování rozvoje Prahy. A také řada občanských iniciativ.

Jednat o Libeňském mostu mělo zastupitelstvo před třemi týdny, ale protože si i kvůli sporům právě o tento bod zastupitelé neschválili program, museli se rozejít, aniž by cokoliv projednali. Na tento čtvrtek proto bylo svoláno náhradní jednání a Libeňský most má být posledním bodem programu.

Nepanuje shoda, oznámil Dolínek

Nakonec se ale o něm zřejmě jednat nebude. Náměstek Dolínek v úterý dopoledne na Twitteru oznámil, že návrh na jeho projednání stáhne, byť "další skupina odborníků, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků, potvrdila, že nejlepším řešením je postavit nový Libeňský most".

"Přesto volání po odborné debatě je stále silné a na dalším postupu nepanuje shoda. Proto dnes požádám radu o stažení bodu k Libeňskému mostu ze čtvrtečního zastupitelstva," napsal Dolínek.

Ten na otázku Aktuálně.cz odmítl, že by jeho oznámení bylo reakcí na dopis ministra kultury. "Ministerstvo se již dvakrát jasně vyjádřilo, že Libeňský most není památkou. Poslední vyjádření trvalo přes dva roky. Stávající postup vnímám pouze jako politické hrátky," uvedl s tím, že během posledních dvou let se mohly vyjádřit všechny podřízené složky ministerstva kultury.

"Odložit jednání je správné rozhodnutí. Na to, že probíhá rozkladové řízení, upozorňuji celou dobu," říká jeden z nejhlasitějších kritiků bourání, starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Podle něj je materiál předložený do zastupitelstva špatně připraven například i proto, že nezohledňuje úřední procesy, které běží.

Video: Starosta Prahy 7 Jan Čižinský je zastáncem rekonstrukce mostu

Koalice nefunguje nejlépe, ten tým nedrží pohromadě, radní se mezi sebou hádají, popisuje starosta Prahy 7 a zastupitel Trojkoalice Jan Čižinský. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 31 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy