Libeňský most nakonec může být památkou, do sporu se vložil ministr kultury. Chce vyjádření Krnáčové

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 5. 2018 12:38
Ministr kultury Ilja Šmíd zvažuje, že zruší rozhodnutí svého úřadu, který odmítl prohlásit Libeňský most kulturní památkou. Primátorku Adrianu Krnáčovou proto vyzval, ať reaguje do měsíce na výtky.
Libeňský most.
Libeňský most. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Hlavní město má reagovat na připomínky Národního památkového ústavu a dalších institucí a spolků ke zbourání Libeňského mostu, které vedení metropole prosazuje. Vyzval je k tomu ministr kultury Ilja Šmíd, který zvažuje, že zahájí přezkumné řízení o tom, zda most přece jen neprohlásit kulturní památkou.

Šmíd minulou středu odeslal pražské primátorce Adrianě Krnáčové dopis, v němž ji žádá, aby město do měsíce reagovalo na podněty.

"Vyjádření hlavního města je nezbytné pro kvalifikované posouzení, zda mám v daném případě zahájit přezkumné řízení a případně zrušit či změnit rozhodnutí o neprohlášení Libeňského mostu kulturní památkou," uvedl Šmíd v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

"S ohledem na značný význam Libeňského mostu pro hlavní město Prahu považuji za vhodné znát váš názor k obsahu uvedených podnětů ještě předtím, než zvážím další postup v dané věci," dodal Šmíd, který tak vyhověl návrhu rozkladové komise ministerstva, která výtky řeší.

Zatím platí verdikt rekonstruovat

Podle usnesení pražského zastupitelstva z jara 2016 by se měl most rekonstruovat. Jenže po únorovém rozhodnutí ministerstva kultury začal náměstek primátorky Petr Dolínek s odkazem na odborníky z technické rady, kterými se obklopil, usilovat o to, aby se usnesení zrušilo a most se zboural a postavil nový.

Proti bourání je zase naopak řada odborníků včetně Národního památkového ústavu, České komory architektů či Institutu plánování rozvoje Prahy. A také řada občanských iniciativ.

Jednat o Libeňském mostu mělo zastupitelstvo před třemi týdny, ale protože si i kvůli sporům právě o tento bod zastupitelé neschválili program, museli se rozejít, aniž by cokoliv projednali. Na tento čtvrtek proto bylo svoláno náhradní jednání a Libeňský most má být posledním bodem programu.

Nepanuje shoda, oznámil Dolínek

Nakonec se ale o něm zřejmě jednat nebude. Náměstek Dolínek v úterý dopoledne na Twitteru oznámil, že návrh na jeho projednání stáhne, byť "další skupina odborníků, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků, potvrdila, že nejlepším řešením je postavit nový Libeňský most".

"Přesto volání po odborné debatě je stále silné a na dalším postupu nepanuje shoda. Proto dnes požádám radu o stažení bodu k Libeňskému mostu ze čtvrtečního zastupitelstva," napsal Dolínek.

Ten na otázku Aktuálně.cz odmítl, že by jeho oznámení bylo reakcí na dopis ministra kultury. "Ministerstvo se již dvakrát jasně vyjádřilo, že Libeňský most není památkou. Poslední vyjádření trvalo přes dva roky. Stávající postup vnímám pouze jako politické hrátky," uvedl s tím, že během posledních dvou let se mohly vyjádřit všechny podřízené složky ministerstva kultury.

"Odložit jednání je správné rozhodnutí. Na to, že probíhá rozkladové řízení, upozorňuji celou dobu," říká jeden z nejhlasitějších kritiků bourání, starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Podle něj je materiál předložený do zastupitelstva špatně připraven například i proto, že nezohledňuje úřední procesy, které běží.

Video: Starosta Prahy 7 Jan Čižinský je zastáncem rekonstrukce mostu

Koalice nefunguje nejlépe, ten tým nedrží pohromadě, radní se mezi sebou hádají, popisuje starosta Prahy 7 a zastupitel Trojkoalice Jan Čižinský. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 21 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy