Zastupitelé se hádali o zbourání Libeňského mostu. Neprojednali nic, neschválili si program

Marek Pokorný Marek Pokorný
26. 4. 2018 11:59
Pražští zastupitelé se dvě hodiny hádali zejména o to, zda na program jednání zařadí bourání Libeňského mostu. Nakonec nevyřešili nic, protože si neschválili program.
Pražští zastupitelé rozhodnou o osudu Libeňského mostu. Bude se opravdu demolovat, nebo má ještě šanci varianta s rekonstrukcí? Sledujte živě. | Video: DVTV

Praha - Nečekaně skončilo jednání pražského zastupitelstva, jehož hlavním bodem mělo být hlasování o zbourání Libeňského mostu. Pražští zastupitelé se dvě hodiny hádali zejména o to, kdy tento bod zařadí na program jednání.

Proti zbourání protestuje trojkoalice a její zastupitel a současně poslanec Jan Čižinský (KDU-ČSL) avizoval, že bude alespoň trvat na tom, aby se jednalo v 17 hodin, aby mohla přijít veřejnost. A hodlal k tomu využít práva, které dává zákon - poslanec může vystoupit kdykoliv a jeho řeč nemůže být přerušena.

Zastupitelé ale jednání o mostu na 17. hodinu odmítli posunout a velkou většinou rozhodli, že se osud mostu zařadí jako první bod a budou o něm jednat hned. Když ale vzápětí schvalovali celý program, pro zvedlo ruku jen 30 z 65 zastupitelů. Jednání tak bylo zcela zrušeno.

Proti schválení programu byla nejen celá opozice, ale chyběly i hlasy čtyř koaličních zastupitelů ze všech stran. Z ANO nehlasoval Jaroslav Štěpánek, za ČSSD pak chyběla bývalá radní Hana Nováková. Již citovaný Jan Čižinský z Trojkoalice hlasoval proti, Matěj Stropnický se pak zdržel.

Pokud by se přitom program schválil, dá se předpokládat, že by zastupitelstvo - po bouřlivé diskusi - odsouhlasilo zbourání mostu.

Důležitých bodů bylo víc

To, že program neprošel a nezačalo se tedy fakticky jednat, šokovalo většinu koaličních zastupitelů. Na stole přitom bylo více než osmdesát bodů, které spadly pod stůl, včetně schválení několika zakázek či rozdělování grantů.

"Když zastupitelé neschválí program, není to nikdy dobrá zpráva. Já pro něj hlasovala, je tam spousta důležitých bodů," říká náměstkyně za Trojkoalici (Zelení) Petra Kolínská, která je přitom proti bourání Libeňského mostu.

"Jsem z toho konsternován, myslel jsem doposud, že politici, ať jsou z jakékoliv strany, jsou zodpovědní lidé a nepřipustí, aby ve jménu volební kampaně a svého aktivizmu bourali jednání zastupitelstva půl roku před konáním voleb," řekl Patrik Nacher (ANO) v reakci na Čižinského.

Sám Čižinský svůj nesouhlas vysvětluje tím, že zastupitelstvo podle něj pohrdá občany. "Bylo domluveno, že se body, které lidi zajímají, tedy petice a bourání mostu, dají na 16 a 17 hodinu odpoledne. Ale zastupitelé dnes odmítli toto pevné zařazení a Libeňský most zařadili jako první bod," říká s Čižinský s odkazem na středeční dohodu předsedů zastupitelských klubů.

Proti schválení programu byl i přesto, že takto spadla pod stůl řada důležitých bodů. "Nemůžu hlasovat pro program, který pohrdá lidmi," říká.

Opozice z principu proti

Schůze by ale předčasně neskončila, kdyby se proti jejímu schválení nepostavila jednotně opozice.

 "Existuje koalice, která je zodpovědná za vedení Prahy. My jako opozice chtěli vědět, zda je koalice v souladu, aby projednávala jednotlivé materiály. Pokud jsme měli projednávat zboření mostu, což je zásadní materiál, tak na to potřebujeme mít stoprocentně jednoznačné stanovisko koalice. Tímto jsme ukázali, že koalice není jednotná," říká Alexandr Bellu (ODS).

To, že se pak neprojednaly nějaké důležité boty, podle něj nepřevážilo. "Je to škoda, ale musíte se ptát především koalice, proč si to neprosadila sama. Není možné, jak je zvykem i na parlamentní úrovni aby koaliční jednotlivci házeli odpovědnost na opozici," konstatoval Bellu.

"Je to věc nekompetentnosti koalice - a podle ní je zbytečné pro jakýkoliv návrh koalice hlasovat. A na tom, že budou proti, se již dopředu domluvil klub TOP 09. "Opozice dává návrhy do programu a z devadesáti procent nejsou přijaty, takže jsem principiálně hlasovala proti," říká Hujová. To, aby se bourání mostu projednávalo přednostně, přitom navrhl člen opoziční ODS.

Primátorka má nyní možnost svolat náhradní zastupitelstvo. Jeho termín však musí oznámit nejméně s týdenním předstihem. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy