Spor o Libeňský most se vyostřuje. Zastupitelé ANO jednají o možném ukončení koalice v Praze

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2018 18:12
Koalice se neshodla na zařazení materiálu o případném zbourání Libeňského mostu na program jednání. Bourání prosazuje ANO a ČSSD, Trojkoalice je proti. Hnutí ANO vyčítá Trojkoalici, že dva její členové hlasovali proti navrženému programu a porušili tak prý koaliční smlouvu. Ale stejně tak nehlasoval i jeden ze zastupitelů ANO.
Primátorka Adriana Krnáčová | Video: ČTK

Praha - Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) v Praze porušila podle hnutí ANO koaliční smlouvu, když nepodpořila program jednání zastupitelů. O případném vypovězení smlouvy se ANO rozhodne na pátečním mimořádném zasedání zastupitelského klubu. Novinářům to řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a další představitelé ANO.

Zastupitelé hlavního města se ve čtvrtek neshodli na programu jednání, přeli se zejména o to, na které místo zařadit materiál o osudu Libeňského mostu. V Praze vládne ANO, ČSSD a Trojkoalice. Bourání prosazují ANO a sociální demokracie, Trojkoalice je proti. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojkoalice) řekl, že odejde z koalice, pokud bude schválena demolice mostu.

Představitelům ANO nejvíc vadil postup starosty Prahy 7 Jana Čižinského (KDU-ČSL/Trojkoalice), který žádal, aby se o Libeňském mostu rozhodovalo až odpoledne, což by umožnilo přítomnost občanů.

"Neschválením programu došlo k porušení koaliční smlouvy a blokaci dalších tisků. Kdyby mu šlo o dobro občanů, a ne o kampaň, tak bychom našli politické řešení Libeňského mostu, ale pan Čižinský se v minulých měsících neobrátil ani na mě, ani nikoho jiného. Považuji za skandální, že dva členové koalice hlasovali proti programu," řekla Krnáčová.

Podle Krnáčové navíc Čižinský zneužil svého postavení poslance, který se může do diskuse zapojit kdykoliv a nemůže mu být odebráno slovo. "Tento pan poslanec svou pravomoc několikrát zneužíval. Jako zastupitelé bychom si měli být rovni. Já mám také přednostní právo a nezneužívám ho," řekla primátorka.

Čižinský s tvrzeními ANO nesouhlasí. "Já jsem hájil právo lidí vyjádřit se k tomu, co je zajímá. Není možné s lidmi zacházet jako s onucí," řekl Čižinský. Zastupitelské kluby všech stran se podle něj na jednání ve středu dohodly, že téma Libeňského mostu budou zastupitelé řešit až v pozdním odpoledni a ANO podle něho dohodu porušilo. Navíc v programu navrženém koaliční radou také nebyl navržen jako první. "Koaliční smlouvu tak jako první porušili oni," řekl.

Hlasování se z Trojkoalice zdržel také Matěj Stropnický (SZ). Jenže i kdyby Čižinský se Stropnickým hlasovali pro přijetí programu, zastupitelstvo by stejně nemohlo jednat. Koalice má totiž křehkou většinu jednoho hlasu a kromě nich dvou chyběly hlasy i dalších dvou představitelů koalice. Jaroslav Štěpánek (ANO) také pro program nezvedl ruku a Hana Nováková (ČSSD) na jednání vůbec nebyla.

Pražští zastupitelé ČSSD podle předsedy klubu Lukáše Kauckého nyní o případném vypovězení koaliční smlouvy nejednají. "V tuto chvíli řešíme, jak schválit finanční prostředky pro učitele, sociální služby, sportovní a památkové granty, zahájení výstavby trasy metra D. Sobecký zájem starosty Čižinského a Trojkoalice vše podobné zmařil," řekl Kaucký.

"Naším vstupním požadavkem při jednání o programu byla vstřícnost k lidem, aby mohli dorazit na bod o Libeňském mostě a petici o zákazu vjezdu cyklistům v Praze 1. O přeřazení na začátek jsme se před jednáním vůbec nebavili. Pokud chtějí vypovědět koaliční smlouvu proto, že chceme být vstřícní k občanům, je to ukázka toho, jak to s nimi myslí vážně," řekl za Trojkoalici zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ). ANO a ČSSD si podle něj zvykly chodit pro hlasy k opozici.

Možný konec koalice již kritizoval předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. "Smutný konec koalice, která čtyři roky nevládla našemu hlavnímu městu a teď se těsně před koncem funkčního období dokonce sama rozpouští, aniž by vyčkala na rozhodnutí voličů ve volbách. Praha nutně potřebuje vedení, které bude řešit problémy města a nikoli jen sebe sama," řekl Pospíšil.

Podívejte se na záznam jednání pražského zastupitelstva o zbourání Libeňského mostu:

Hájím zájem občanů, kteří se chtějí k Libeňskému mostu vyjádřit, program jednání byl navržen tak, že jimi pohrdal, říká Jan Čižinský. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy