Praha nezaplatí 500 milionů za opencard, chce jednat znovu

Domácí Domácí
23. 5. 2014 15:27
Magistrát bude s provozovatelem opencard - společností eMoneySevices - jednat o levnější ceně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík

Praha - Vedení Prahy odmítlo nabídku společnosti eMoneySevices (dříve Haguess), která za licence ke kartě opencard žádá 500 milionů korun.

Město rozhodnutí opírá o dva posudky soudních znalců, které shodně uvádějí, že je nabídka předražená, a to zhruba o 25 %. Magistrát chce proto s firmou o ceně dále jednat.

"Nic jiného než ohodnocení soudními znalci v současné době nepřicházelo v úvahu," řekl předseda představenstva Opencard Petr Vychodil. "Jen tak jsme mohli získat nezávislé posouzení, aby nás nikdo nemohl napadnout z porušení povinností při správě cizího majetku," dodal.

EMS prý navíc plánovala rozvinout služby, zatímco Praha si kladla za podmínku vycházet ze stávajícího chodu dopravního podniku a magistrátu.

"Ze strany hlavního města Prahy bude nyní zahájeno jednání s EMS ohledně nové smlouvy na podporu provozu stávajícího systému do doby, než bude znám vítěz, který dodá nové řešení. Rovněž bude zahájeno jednání o úhradě licenčních závazků ze strany Prahy," řekl pražský radní pro oblast informatiky Jan Vašíček.

Praha se s EMS dostala do rozporu už dříve, když se snažila odkoupit licenci ke spravování karty, na níž měla výhradní právo právě EMS. Smlouvy uzavíralo bývalé vedení Prahy v čele s Pavlem Bémem.

Do doby, než bude mít Praha dodavatele a novou kartu, zajišťuje provoz stávající opencard EMS. Podle některých zdrojů až po dobu dvou let. Může se tak opakovat stejný scénář jako před dvěma lety, kdy radní bez řádné soutěže prodloužili smlouvu s EMS.

Policie kvůli tomu stíhá část nynější i minulé rady včetně primátora Hudečka a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody (ODS). Nedávno podala žádost na jejich obžalobu. V souvislosti s kauzou Opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy