Auditor o opencard: Smlouvy musel připravovat diletant

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
16. 5. 2014 13:31
Podle Valdemara Linka z firmy, která před pěti lety zpracovala audit projektu, postavily Prahu smlouvy s firmou Haguess do nevýhody.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík

Praha - Smlouvy Prahy s firmou Haguess na kartu opencard musel připravovat diletant, který postavil magistrát do naprosto nevýhodné pozice. Sněmovní vyšetřovací komisi to řekl Valdemar Linek z firmy Nexia AP, která před pěti lety zpracovala hloubkovou prověrku projektu.

Pražský magistrát měl podle Linka buď projekt ukončit, nebo převzít. Praha neměla provoz ani rozvoj pod kontrolou, uzavřela nevýhodné smlouvy, opencard neměla objednané a zaplacené funkce, uvedl Linek.

Poslanci se při dotazování Linka dostali i k tomu, jestli magistrát s auditory konzultoval možná řešení problémů. "Nikdy nás nekontaktovala ani policie, ani magistrát, abychom kooperovali na závěrech auditu nebo na řešení projektu," odpověděl auditor s tím, že firma v roce 2011 oslovila i tehdy nové vedení města. To však neodpovědělo.

Linek rovněž prohlásil, byl posledním a klíčovým okamžikem, kdy bylo možné, aby Praha projekt převzala a hospodárně ho provozovala, byl rok 2009. Hlavní město podle něho tehdy mělo silnou vyjednávací pozici.

Výsledky auditu prý řadu lidí, kteří se na něm ze strany města podíleli, šokovaly. "Skončil velkým problémem na straně hlavního města, neboť finanční prostředky byly vydávány neefektivně, město nemělo provoz pod kontrolou, byly uzavřeny velmi nevýhodné smlouvy. Město projekt fakticky neřídilo, do provozu nebyla uvedena funkcionalita v plném rozsahu, která byla fakticky zaplacena," shrnul Linek.

Metropole například Haguessu zaplatila za zkušební provoz kartového centra, ale zároveň za zajištění běžného provozu. Tedy prakticky dvakrát za tu samou činnost.

Forenzní audit měl sloužit jako podklad pro další jednání

V pátek ráno vypovídal i někdejší radní a následně náměstek pražského primátora za ODS Rudolf Blažek. Členům komise řekl, že projekt na začátku pokládal za rozumný a moderní. Blažek stál později za zadáním auditu, který na chyby nyní už více než miliardového projektu poukázal.

Záměr vznikal v době, kdy měl Blažek v radě na starosti bezpečnost a primátorem byl Pavel Bém. Informatika byla podle Blažka pod ředitelem magistrátu, kterým byl tehdy Martin Trnka. "Když jsem dostal materiál do zastupitelstva, přišel mi v pořádku," řekl komisi Blažek.

Na otázku, kdo byl iniciátorem projektu, odpověděl, že neví. Je to podle něho otázka na Trnku.

V dalším volebním období Blažek dostal informatiku do pravomocí. Zavádění opencard se mu prý tehdy nezdálo rychlé a byla celá řada komplikací. "Co nebylo správně nastaveno, byla exkluzivita společnosti (Haguess)," uvedl bývalý náměstek. Zpracování forenzního auditu inicioval proto, že viděl. Měl sloužit jako podklad pro další jednání.

"Celá řada věcí se změnila, jsem přesvědčen, že náklady na projekt se zásadně snížily," zdůraznil Blažek. Z jeho vyjádření vyplynulo, že na podporu karty byl vypsán tendr, licence ale nejsou zřejmě vyřešeny do současnosti.

Blažek nakonec o informatiku přišel, z rozhodnutí městské rady ji dostal na starosti jiný člen za ODS Milan Richter. "Většina rady se dohhodla, že by bylo lepší, aby ten projekt dokončil někdo jiný, než já ," poznamenal Blažek.

Odbor informatiky jednal s auditory liknavě

Toho se před komisí zastal již zmíněný auditor Linek. Na toho tehdejší náměstek primátora Béma působil, že má velký zájem zjistit skutečný stav projektu. Naopak magistrátní odbor informatiky podle Linka spolupracoval s auditory liknavě a dopravní podnik skrze manažera Ivo Štiku spolupráci odmítl.

To potvrdil i třetí páteční svědek, auditor společnosti AT Kearney Marian Švrček. Prohlásil, že ze strany magistrátu nezaznamenal, že by z magistrátu nějaké dokumenty nepřišly, problém byl pouze na straně dopravního podniku.

Kvůli projektu je nyní stíhána většina členů pozdější městské rady včetně Bémova nástupce, nyní poslance Bohuslava Svobody (ODS), a současného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy