Prahu čeká souboj tří primátorů, ODS chce vyslat Svobodu

Domácí Domácí
14. 5. 2014 10:29
Bývalý primátor o kandidatuře v následujících volbách vážně uvažuje, postavil by se proti svému předchůdci Janu Kaslovi a současnému primátorovi Tomáši Hudečkovi.
Bohuslav Svoboda.
Bohuslav Svoboda. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V podzimních komunálních volbách se o post primátora zřejmě utkají mimo jiné tři muži, kteří již v čele metropole stáli.

Současnému primátorovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09) by se kromě jeho předchůdce Jana Kasla, který povede kandidátku hnutí ANO, mohl postavit také bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Alespoň o to tedy usiluje ODS, která si od jeho tehdejší popularity v čele metropole slibuje lepší výsledek ve volbách do zastupitelstva. Svoboda podle svých slov o kandidatuře vážně uvažuje.

Informovaly o tom středeční Hospodářské noviny.

Důvěra v těžkých dobách

Strana, která v letošních parlamentních volbách zažila strmý pád a podle HN ji příliš úspěchů nečeká ani v květnových eurovolbách, považuje úspěch v metropoli za velmi důležitý. Ostatně v Praze vládla až do loňského jara nepřetržitě již od roku 1991. Návrat by jim podle nich mohl zajistit právě Svoboda.

"Na Praze hodně záleží. Bohuslav Svoboda byl úspěšný primátor, je to člověk, který i v těchto pro pražské politiky těžkých dobách má zjevně důvěru Pražanů," míní šéf ODS Petr Fiala.

Bohuslav Svoboda byl úspěšný primátor, je to člověk, který i v těchto pro pražské politiky těžkých dobách má zjevně důvěru Pražanů.

Petr Fiala

Složení kandidátek pro komunální volby chtějí občanští demokraté oficiálně oznámit až za několik týdnů, volebního lídra pro Prahu ale hledají už několik měsíců.

Strana zvažovala například i poslankyni a starostku Prahy 2 Janu Černochovou nebo šéfa pražské ODS Filipa Humplíka. Černochová kandidaturu odmítla a sám Humplík v úterý vedení ODS navrhl, aby se do čela kandidátky postavil Svoboda. On sám by zůstal na druhém místě.

Zavazující kandidatura

"Je to nová věc, která mě těší. Ale současně je zavazující, protože to znamená, že to, co jsme dělali na magistrátě, jsme dělali dobře," uvedl ke své nominaci Svoboda. O kandidatuře prý vážně uvažuje. "Je to vázáno i na to, jak bude vypadat celá kandidátka," dodal. Kandidátku musí ještě schválit regionální sněm strany, který se sejde po volbách do europarlamentu.

Svoboda vedl Prahu od roku 2010 do loňského června, kdy ho vystřídal Hudeček. Ten chce letos svůj post primátor obhájit.

Prahu tak čeká souboj tří primátorů – kromě Svobody chce Hudečka vyzvat také exprimátor Jan Kasl, který by měl vést kandidátku hnutí ANO. Nedávno sice hrozil, že svou kandidaturu stáhne kvůli šéfce pražské buňky ANO Radmile Kleslové, podle svých slov se ale nakonec s Andrejem Babišem dohodl. Lídrem sociálních demokratů by se měl stát ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

Pákou bude Opencard

Svoboda i Hudeček jsou nyní mezi deseti současnými či bývalými pražskými radními, které policie navrhla obžalovat v kauze Opencard, a podle HN je tak pravděpodobné, že ostatní kandidáti tento fakt využijí v předvolebním boji.

Radní měli podle policie porušit předpisy v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Město prý pochybilo, protože nevypsalo otevřenou soutěž. Tím měla vzniknout škoda asi 25 milionů korun. Radní ale opakovaně tvrdí, že v dané situaci jinak postupovat nemohli.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy