reklama
 
 

Prošetřete Opencard, než se kauza promlčí, žádají aktivisté

Aktualizováno 6. 5. 2014 15:44
Lidé oblečení do vězeňských obleků ráno předávali přicházejícím poslancům letáky s textem petice, která měla podobu obsílky s modrým pruhem.

Praha - Občanské iniciativy zahájily kampaň k případu opencard, ve které chtějí dosáhnout spravedlivého vyšetření této korupční kauzy, odsouzení skutečných viníků a lepší ochrany oznamovatelů korupce.

Aktivisté oblečeni do pruhovaných vězeňských obleků nejprve dopoledne před vstupem do Sněmovny předávali přicházejícím poslancům letáky s textem petice, která měla podobu obsílky s modrým pruhem.

Odpoledne pak nedaleko Sněmovny odehráli krátkou divadelní scénu popisující výběr zvýhodněné firmy Haguess, která byla hlavním dodavatelem kontroverzního projektu.

Podle organizátorů kampaně v kauze Opencard selhal právní stát, protože jsou trestáni oznamovatelé korupce a strůjci kauzy vystupují jen v roli svědků. Aktivisté se také obávají, že na potrestání viníků zbývá jen krátká doba, protože bude případ v roce 2016 promlčen.

"Máme poslední šanci dokázat, že právo není jen privilegiem vyvolených," uvedla předsedkyně občanského sdružení Pražské fórum Tereza Kněžourková. Na kampani se podílí i Nadační fond proti korupci a platforma Vraťte nám stát.

Občanské iniciativy také vyzvaly premiéra, ministry a poslance, aby se zasadili o důkladné vyšetření kauzy. Zároveň dnes mají být spuštěny internetové stránky www.openkarta.cz, kde se lidé mohou podepsat pod petici a budou na ní zveřejňovány informace o kauze Opencard. Petici podepsali například režisér Jan Svěrák, dokumentaristka Hana Třeštíková nebo herečka Táňa Fischerová.

Úředníci nebyli hybateli

Karta opencard už vyšla Prahu na více než 1,2 miliardy korun. Slouží hlavně jako tramvajenka, zároveň je možné jí platit parkování nebo získat slevy, třeba při vstupu do zoologické zahrady.

Za problematický projekt je stíhána část nynější i minulé rady včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody (ODS).

Policie nedávno podala žádost na jejich obžalobu, o které nyní rozhoduje státní zastupitelství. Občanské iniciativy však považují za strůjce kauzy předchozí vedení Prahy v čele s bývalým primátorem Pavlem Bémem (ODS)

V souvislosti s opencard zatím bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu, kterým soud uložil podmíněné tresty. Soud ale zároveň zdůraznil, že úředníci rozhodně nebyli hlavními aktéry či hybateli událostí. Prý byli ovšem odpovědní za průběh veřejné zakázky v době, kdy metropoli řídil Bém, který v kauze vypovídal pouze jako svědek.

autor: ČTK | 6. 5. 2014 12:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama