Prošetřete Opencard, než se kauza promlčí, žádají aktivisté

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2014 15:44
Lidé oblečení do vězeňských obleků ráno předávali přicházejícím poslancům letáky s textem petice, která měla podobu obsílky s modrým pruhem.
Opencard u soudu (archivní foto)
Opencard u soudu (archivní foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Občanské iniciativy zahájily kampaň k případu opencard, ve které chtějí dosáhnout spravedlivého vyšetření této korupční kauzy, odsouzení skutečných viníků a lepší ochrany oznamovatelů korupce.

Aktivisté oblečeni do pruhovaných vězeňských obleků nejprve dopoledne před vstupem do Sněmovny předávali přicházejícím poslancům letáky s textem petice, která měla podobu obsílky s modrým pruhem.

Odpoledne pak nedaleko Sněmovny odehráli krátkou divadelní scénu popisující výběr zvýhodněné firmy Haguess, která byla hlavním dodavatelem kontroverzního projektu.

Podle organizátorů kampaně v kauze Opencard selhal právní stát, protože jsou trestáni oznamovatelé korupce a strůjci kauzy vystupují jen v roli svědků. Aktivisté se také obávají, že na potrestání viníků zbývá jen krátká doba, protože bude případ v roce 2016 promlčen.

"Máme poslední šanci dokázat, že právo není jen privilegiem vyvolených," uvedla předsedkyně občanského sdružení Pražské fórum Tereza Kněžourková. Na kampani se podílí i Nadační fond proti korupci a platforma Vraťte nám stát.

Občanské iniciativy také vyzvaly premiéra, ministry a poslance, aby se zasadili o důkladné vyšetření kauzy. Zároveň dnes mají být spuštěny internetové stránky www.openkarta.cz, kde se lidé mohou podepsat pod petici a budou na ní zveřejňovány informace o kauze Opencard. Petici podepsali například režisér Jan Svěrák, dokumentaristka Hana Třeštíková nebo herečka Táňa Fischerová.

Úředníci nebyli hybateli

Karta opencard už vyšla Prahu na více než 1,2 miliardy korun. Slouží hlavně jako tramvajenka, zároveň je možné jí platit parkování nebo získat slevy, třeba při vstupu do zoologické zahrady.

Za problematický projekt je stíhána část nynější i minulé rady včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody (ODS).

Policie nedávno podala žádost na jejich obžalobu, o které nyní rozhoduje státní zastupitelství. Občanské iniciativy však považují za strůjce kauzy předchozí vedení Prahy v čele s bývalým primátorem Pavlem Bémem (ODS)

V souvislosti s opencard zatím bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu, kterým soud uložil podmíněné tresty. Soud ale zároveň zdůraznil, že úředníci rozhodně nebyli hlavními aktéry či hybateli událostí. Prý byli ovšem odpovědní za průběh veřejné zakázky v době, kdy metropoli řídil Bém, který v kauze vypovídal pouze jako svědek.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy