Na pražském magistrátu zasahovala policie, důvod tají

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2014 12:42
Do budovy magistrátu přišli policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Akci dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.
Primátor Hudeček odjíždí od sídla magistrátu, kde probíhá zásah policie.
Primátor Hudeček odjíždí od sídla magistrátu, kde probíhá zásah policie. | Foto: ČTK

Praha - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ráno zasahovali v budově pražského magistrátu. Podle jejich mluvčí Ivy Knolové celou akci dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podrobnosti k zásahu odmítla mluvčí sdělit. Primátor hlavního města Tomáš Hudeček (TOP 09) přítomnost policistů na magistrátu potvrdil. "Víc nemohu říci, podepsali jsme mlčenlivost," uvedl. Dosud není jasné, kvůli jaké kauze policie na magistrát přišla.

Zda jsou detektivové i nadále v budově nebo na dalších místech, není možné ověřit. Na chodbách magistrátu se nic neobvyklého neděje. Na místě jsou novináři, přítomnosti policistů ale nic nenasvědčuje.

"Vyžádali si některé dokumenty a my samozřejmě poskytneme maximální součinnost," uvedla mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

"Rádi bychom specifikovali, čeho konkrétně se zásah týká, nicméně jsme byli poučeni o mlčenlivosti, a tudíž nejsme oprávněni věc blíže komentovat," dodala Hrubá.

Knolová bez dalších podrobností uvedla, že policisté zasahovali v několika budovách, nemůže prý ale sdělit ve kterých. "Plníme úkoly Vrchního státního zastupitelství v Olomouci," dodala pouze. Podle informací Hrubé policisté zasahovali jen v hlavní budově magistrátu na Mariánském náměstí.

"Nic komentovat nebudu, jsem na dovolené," reagoval na dění v Praze olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Sdílnější nebyl ani jeho náměstek Pavel Komár, který odmítl potvrdit, zdali zásah souvisí s kauzou Jany Nagyové, kterou vrchní státní zastupitelství v Olomouci dozoruje. "Nemáme nic ke komentáři, hezký den," vzkázal.

Podle informací České televize souvisí policejní akce s případem podnikatele Romana Janouška. Jeho právník Vít Široký o zátahu nemá žádné informace. "Nic o tom nevím," řekl Aktuálně.cz.

Dokumenty z let 2008 až 2013

"Já s tím nemám nic společného. Myslím, že je to nesmysl. Ale děkuji vám za informaci a mějte se moc hezky," řekl Janoušek Českému rozhlasu.

Server iDnes.cz s odkazem na informace z magistrátu uvedl, že si policie vyžádala dokumenty k zakázkám z let 2008 až 2013, které s Janouškem souvisejí. Zároveň prý policisty zajímá, jak v těchto zakázkách zastupitelé hlasovali a jak se případně sami ve prospěch zakázek angažovali.

Podle ČT se policie zaměřila zejména na smlouvy týkající se stavebních a IT zakázek.

O dění kolem pražského magistrátu se zajímá policie v řadě případů. Několik bývalých i současných radních včetně primátora čelí obžalobě v kauze Opencard. Detektivové se v posledních měsících zabývají mimo jiné také hospodařením Pražských služeb, které město většinově vlastní, a kontroverzní stavbou tunelového komplexu Blanka.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Obhajoba ani obžaloba v procesu s expolicistou obviněným v USA z vraždy černocha Floyda nebudou volat další svědky. V pondělí zazní závěrečné řeči

Další zprávy