Po zásahu v Pražských službách obviněn i politik ODS

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2014 20:30
Obvinění souvisí s hospodařením společnosti v uplynulých letech a se spornou zakázkou magistrátu.
Bývalý pražský radní Radek Lohynský (ODS).
Bývalý pražský radní Radek Lohynský (ODS). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Protikorupční policie v souvislosti se zásahem v Pražských službách obvinila dva lidi. Případ se týká hospodaření společnosti v letech 2010 a 2011.

Čtyři lidé byli obviněni kvůli zakázce malého rozsahu, kterou zadal pražský magistrát v roce 2011. Trestní stíhání obviněných je vedeno na svobodě. Sdělil to mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

V případu hospodaření společnosti byl podle Ibeheje jeden člověk obviněn z trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku a druhý ze stejného skutku spáchaného ve formě pomoci.

Podle kriminalistů obvinění svou činností získali více než pět milionů korun, doplnil Ibehej. Podezřelým hrozí pět až deset let vězení.

Podle dřívějších informací byl obviněn někdejší obchodní ředitel firmy Tomáš Kolinger a podle serveru lidovky.cz i jeho švagrová a jednatelka společnosti Ekolion Kateřina Korbelíková. V kauze jde podle serveru o to, že Pražské služby uzavřely s firmou Ekolion smlouvu na zpracování odpadu, za což dostávala více peněz, než je obvyklé.

V druhém případu zakázky pražského magistrátu byla čtveřice obviněna z trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Neoprávněný prospěch získala právnická osoba, uvedl Ibehej. Podezřelým za to hrozí dva až osm let vězení.

Obviněn i bývalý pražský radní za ODS

Podle serveru E15.cz obvinila policie v souvislosti s touto zakázkou bývalého pražského radního Radka Lohynského (ODS). Potvrdil to jeho advokát Daniel Tetzeli. "Mému klientovi bylo včera sděleno obvinění. S trestním stíháním nesouhlasíme, považujeme ho za nedůvodné a zpracováváme stížnost proti rozhodnutí policie," uvedl.

Dalšími obviněnými jsou bývalá asistentka Lohynského Soňa Karafiátová, bývalá ředitelka odboru komunikace magistrátu Tereza Krásenská a mediální poradce Karel Tejkal. "S obviněním, které se týká výlučně poradenských služeb pro magistrát hlavního města Prahy realizovaných v letech 2011-2012, nesouhlasím a budu se proti němu pochopitelně bránit právní cestou," řekl serveru Tejkal.

Podle Ibeheje se detektivové oběma případy zabývali dlouhodobě. Při středeční razii provedli několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, které se týkaly například advokátních kanceláří. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy