V Pražských službách zasahuje policie, chce dokumentaci

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 7. 2014 13:01
Protikorupční útvar zasahuje od středečního rána. Dokumenty souvisí s tendrem na svoz odpadu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha Protikorupční policie od středečního rána zasahuje v Pražských službách. Podle serveru Lidovky.cz si detektivové přišli pro dokumenty týkající se podezřelé zakázky na svoz odpadu.

Potvrdila to mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. "Případ dozorujeme, ale v této fázi řízení jej nebudeme dále komentovat," uvedla Zenklová. Podle zdrojů z vedení města by policie mohla pro některé podklady dorazit i na pražský magistrát.

Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) řekl, že si detektivové vyžádali dokumenty, vedení firmy s nimi spolupracuje.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej zatím odmítl poskytnout bližší informace.

"Já určitě nebudu nic potvrzovat a vůbec se k tomu v tuto chvíli nechceme vyjadřovat," řekl Ibehej Aktuálně.cz.

Policie se o Pražské služby kvůli sporným zakázkám zajímala už v minulosti. V únoru letošního roku si například vyžádala dokumenty, které ohledně svozu odpadu či akvizice připravoval bývalý ministr životního prostředí Radek Lohynský (ODS).

V Pražských službách má většinový podíl hlavní město Praha. V těchto týdnech navíc vrcholí obchod za zhruba miliardu korun, v rámci kterého má Praha firmu zcela ovládnout. Náměstek primátora řekl, že zásah nemá nic společného s akvizicí, která v těchto týdnech vrcholí. "Podle mých informací pokračuje vyšetřování týkající se některých lidí z bývalého vedení firmy," uvedl.

Zhruba 800 milionů z obchodu připadne společnosti Northward Holding Limited, která pětinu akcií Pražských služeb před časem koupila od skupiny Natland. O hodnotě tohoto podílu se vedly nejbouřlivější debaty. Posudky se totiž výrazně lišily. Diskutovalo se také o tom, z čeho firma, která za dobu své existence vydělala 700 milionů korun, akcie zaplatí.

Akvizici posvětilo zastupitelstvo i orgány firmy. Jeden z menšinových akcionářů ale proti rozhodnutí podal žaloby. Na soud se údajně obrátili i ostatní malí akcionáři, podle kterých akvizice znehodnotí jejich akcie.

Pražské služby pro město zajišťují problematické svozy odpadu za miliardy korun. Praha ovládnutím firmy směřuje k tomu, že jí bude moci v souladu se zákonem zadávat zakázky přímo, bez výběrového řízení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla armáda. Zřejmě jde jen o dělostřelectvo zpoza hranic

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 3 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy