V Pražských službách zasahuje policie, chce dokumentaci

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 7. 2014 13:01
Protikorupční útvar zasahuje od středečního rána. Dokumenty souvisí s tendrem na svoz odpadu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha Protikorupční policie od středečního rána zasahuje v Pražských službách. Podle serveru Lidovky.cz si detektivové přišli pro dokumenty týkající se podezřelé zakázky na svoz odpadu.

Potvrdila to mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. "Případ dozorujeme, ale v této fázi řízení jej nebudeme dále komentovat," uvedla Zenklová. Podle zdrojů z vedení města by policie mohla pro některé podklady dorazit i na pražský magistrát.

Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) řekl, že si detektivové vyžádali dokumenty, vedení firmy s nimi spolupracuje.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej zatím odmítl poskytnout bližší informace.

"Já určitě nebudu nic potvrzovat a vůbec se k tomu v tuto chvíli nechceme vyjadřovat," řekl Ibehej Aktuálně.cz.

Policie se o Pražské služby kvůli sporným zakázkám zajímala už v minulosti. V únoru letošního roku si například vyžádala dokumenty, které ohledně svozu odpadu či akvizice připravoval bývalý ministr životního prostředí Radek Lohynský (ODS).

V Pražských službách má většinový podíl hlavní město Praha. V těchto týdnech navíc vrcholí obchod za zhruba miliardu korun, v rámci kterého má Praha firmu zcela ovládnout. Náměstek primátora řekl, že zásah nemá nic společného s akvizicí, která v těchto týdnech vrcholí. "Podle mých informací pokračuje vyšetřování týkající se některých lidí z bývalého vedení firmy," uvedl.

Zhruba 800 milionů z obchodu připadne společnosti Northward Holding Limited, která pětinu akcií Pražských služeb před časem koupila od skupiny Natland. O hodnotě tohoto podílu se vedly nejbouřlivější debaty. Posudky se totiž výrazně lišily. Diskutovalo se také o tom, z čeho firma, která za dobu své existence vydělala 700 milionů korun, akcie zaplatí.

Akvizici posvětilo zastupitelstvo i orgány firmy. Jeden z menšinových akcionářů ale proti rozhodnutí podal žaloby. Na soud se údajně obrátili i ostatní malí akcionáři, podle kterých akvizice znehodnotí jejich akcie.

Pražské služby pro město zajišťují problematické svozy odpadu za miliardy korun. Praha ovládnutím firmy směřuje k tomu, že jí bude moci v souladu se zákonem zadávat zakázky přímo, bez výběrového řízení.

 

Právě se děje

před 33 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy