V Pražských službách zasahuje policie, chce dokumentaci

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 7. 2014 13:01
Protikorupční útvar zasahuje od středečního rána. Dokumenty souvisí s tendrem na svoz odpadu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha Protikorupční policie od středečního rána zasahuje v Pražských službách. Podle serveru Lidovky.cz si detektivové přišli pro dokumenty týkající se podezřelé zakázky na svoz odpadu.

Potvrdila to mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. "Případ dozorujeme, ale v této fázi řízení jej nebudeme dále komentovat," uvedla Zenklová. Podle zdrojů z vedení města by policie mohla pro některé podklady dorazit i na pražský magistrát.

Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) řekl, že si detektivové vyžádali dokumenty, vedení firmy s nimi spolupracuje.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej zatím odmítl poskytnout bližší informace.

"Já určitě nebudu nic potvrzovat a vůbec se k tomu v tuto chvíli nechceme vyjadřovat," řekl Ibehej Aktuálně.cz.

Policie se o Pražské služby kvůli sporným zakázkám zajímala už v minulosti. V únoru letošního roku si například vyžádala dokumenty, které ohledně svozu odpadu či akvizice připravoval bývalý ministr životního prostředí Radek Lohynský (ODS).

V Pražských službách má většinový podíl hlavní město Praha. V těchto týdnech navíc vrcholí obchod za zhruba miliardu korun, v rámci kterého má Praha firmu zcela ovládnout. Náměstek primátora řekl, že zásah nemá nic společného s akvizicí, která v těchto týdnech vrcholí. "Podle mých informací pokračuje vyšetřování týkající se některých lidí z bývalého vedení firmy," uvedl.

Zhruba 800 milionů z obchodu připadne společnosti Northward Holding Limited, která pětinu akcií Pražských služeb před časem koupila od skupiny Natland. O hodnotě tohoto podílu se vedly nejbouřlivější debaty. Posudky se totiž výrazně lišily. Diskutovalo se také o tom, z čeho firma, která za dobu své existence vydělala 700 milionů korun, akcie zaplatí.

Akvizici posvětilo zastupitelstvo i orgány firmy. Jeden z menšinových akcionářů ale proti rozhodnutí podal žaloby. Na soud se údajně obrátili i ostatní malí akcionáři, podle kterých akvizice znehodnotí jejich akcie.

Pražské služby pro město zajišťují problematické svozy odpadu za miliardy korun. Praha ovládnutím firmy směřuje k tomu, že jí bude moci v souladu se zákonem zadávat zakázky přímo, bez výběrového řízení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy