V Pražských službách zasahuje policie, chce dokumentaci

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 7. 2014 13:01
Protikorupční útvar zasahuje od středečního rána. Dokumenty souvisí s tendrem na svoz odpadu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha Protikorupční policie od středečního rána zasahuje v Pražských službách. Podle serveru Lidovky.cz si detektivové přišli pro dokumenty týkající se podezřelé zakázky na svoz odpadu.

Potvrdila to mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. "Případ dozorujeme, ale v této fázi řízení jej nebudeme dále komentovat," uvedla Zenklová. Podle zdrojů z vedení města by policie mohla pro některé podklady dorazit i na pražský magistrát.

Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) řekl, že si detektivové vyžádali dokumenty, vedení firmy s nimi spolupracuje.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej zatím odmítl poskytnout bližší informace.

"Já určitě nebudu nic potvrzovat a vůbec se k tomu v tuto chvíli nechceme vyjadřovat," řekl Ibehej Aktuálně.cz.

Policie se o Pražské služby kvůli sporným zakázkám zajímala už v minulosti. V únoru letošního roku si například vyžádala dokumenty, které ohledně svozu odpadu či akvizice připravoval bývalý ministr životního prostředí Radek Lohynský (ODS).

V Pražských službách má většinový podíl hlavní město Praha. V těchto týdnech navíc vrcholí obchod za zhruba miliardu korun, v rámci kterého má Praha firmu zcela ovládnout. Náměstek primátora řekl, že zásah nemá nic společného s akvizicí, která v těchto týdnech vrcholí. "Podle mých informací pokračuje vyšetřování týkající se některých lidí z bývalého vedení firmy," uvedl.

Zhruba 800 milionů z obchodu připadne společnosti Northward Holding Limited, která pětinu akcií Pražských služeb před časem koupila od skupiny Natland. O hodnotě tohoto podílu se vedly nejbouřlivější debaty. Posudky se totiž výrazně lišily. Diskutovalo se také o tom, z čeho firma, která za dobu své existence vydělala 700 milionů korun, akcie zaplatí.

Akvizici posvětilo zastupitelstvo i orgány firmy. Jeden z menšinových akcionářů ale proti rozhodnutí podal žaloby. Na soud se údajně obrátili i ostatní malí akcionáři, podle kterých akvizice znehodnotí jejich akcie.

Pražské služby pro město zajišťují problematické svozy odpadu za miliardy korun. Praha ovládnutím firmy směřuje k tomu, že jí bude moci v souladu se zákonem zadávat zakázky přímo, bez výběrového řízení.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy