reklama
 
 

Rekordní počet lidí se nechal na Prague Pride otestovat na HIV. Zlomili jsme strach, věří pořadatelé

17. 8. 2016 15:47
Na festivalu Prague Pride se při letošním ročníku nechal otestovat na virus HIV rekordní počet lidí. Prevence před nákazou HIV byla jedním z hlavních témat festivalu. V době jeho konání se v mobilních laboratořích nechalo anonymně otestovat na HIV a syfilis 602 osob, což je oproti roku předchozímu nárůst o 83 procent. Podle České společnosti AIDS pomoc šlo o dosud největší počet terénních testů v Česku během jediného dne.

Praha – Pořadatelé letošního festivalu sexuálních menšin Prague Pride zaznamenali dosud největší zájem o testování na pohlavně přenosné choroby v šestileté historii akce. Na HIV a syfilis se v minulém týdnu v době festivalu nechalo zdarma anonymně otestovat 602 žen a mužů, což je o 83 procent víc než o rok dřív. Prevence nákazy virem HIV, který způsobuje nevyléčitelné selhání imunity AIDS, byla jedním z hlavních témat festivalu v letošním roce. Sdělila to za pořadatele Bohdana Rambousková.

"Jsme rádi, že se nám opravdu podařilo zvýšit zájem našich účastníků o toto téma a snad jsme v nich i zlomili strach z testování," řekla ředitelka festivalu Kateřina Saparová. Podle České společnosti AIDS pomoc, která testy zajišťovala, osm z kontrolovaných vzorků prověří kvůli podezření na infekci HIV nebo syfilis Národní referenční laboratoř.

Víc než 430 lidí podstoupilo testy v sobotu v pěti mobilních laboratořích na hudebním festivalu na Letné, který následoval po pochodu hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů Prahou. Česká společnost AIDS pomoc uvedla, že šlo o vůbec největší počet terénních testů na pohlavně přenosné choroby, který byl v Česku uskutečněn během jediného dne.

Lékaři v České republice evidují k letošnímu 30. červnu 2783 HIV pozitivních. Ve většině případů jde o muže. Z celkového počtu u 484 lidí propuklo onemocnění AIDS. Ještě loni v listopadu bylo přitom v Česku 2567 nakažených HIV. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění z letošního června se přitom nákazy virem HIV neobává 82 procent Češek a Čechů.

Festival Prague Pride v sobotu vyvrcholil pochodem hrdosti z Václavského náměstí na Letnou. Průvodu se podle organizátorů zúčastnilo nebo ho podél trasy sledovalo 40 000 lidí, následující hudební festival na Letné podle dat mobilního operátora navštívilo zhruba 28 000 lidí, tedy o 5500 víc než loni.

Do průvodu se zapojili třeba ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, pražská primátorka Adriana Krnáčová nebo americký velvyslanec Andrew Schapiro. Na protest proti pochodu Prague Pride se v sobotu v Praze uskutečnil Den pro rodinu, kterého se podle odhadu účastnilo asi 500 lidí včetně mnoha dětí.

autor: ČTK | 17. 8. 2016 15:47

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama