Kanály Amsterodamu proplul průvod sexuálních menšin. Královnou byla česká eurokomisařka Jourová

ČTK Domácí ČTK, Domácí
6. 8. 2016 16:30
Každoročního průvodu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) v Amsterodamu se v sobotu poprvé zúčastnili na vlastní lodi i úředníci Evropské komise. Účastnila se ho i česká eurokomisařka Věra Jourová. Ta přišlíbila účast na EuroPride po střelbě v gay klubu v americkém Orlandu, při níž v červnu zahynulo 49 lidí.
Průvodu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) v Amsterodamu.
Průvodu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) v Amsterodamu. | Foto: Reuters

Amsterodam - Každoročního průvodu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) v Amsterodamu se v sobotu poprvé zúčastnili na vlastní lodi i úředníci Evropské komise. Spolu s nimi na akci podpořila práva sexuálních menšin i česká eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová, informovala nizozemská média.

Projížďky po kanálech nizozemské metropole, která je vrcholem každoročního festivalu hrdosti, se letos zúčastnilo kolem osmdesáti pestrobarevných lodí. Na jedné z nich byla spolu s evropskými úředníky i Jourová, která následně tisícům shromážděných slíbila bojovat proti jakékoli formě diskriminace vůči příslušníkům sexuálních menšin v Evropě.

Zásadním impulsem pro přislíbení účasti na EuroPride v Amsterodamu byla pro Jourovou střelba v gay klubu v americkém Orlandu, při níž v červnu zahynulo 49 lidí. "Také mě nepříjemně překvapila nedávná debata v českém parlamentu, když se poslankyně Nytrová vyjádřila k nebezpečí, že by homosexuálové chtěli zlegalizovat sex s dětmi. Pobouřila mě i následná její podpora na sociálních sítích," vysvětluje česká eurokomisařka, do jejíž náplně patří boj s diskriminací a podpora rovnosti pohlaví

Členka organizačního výboru akce EuroPride 2016 Tanja Inekeová ale Jourovou kritizovala, že nedělá ve věci ochrany sexuálních menšin dost. V některých členských zemích EU, jako například v Litvě, Polsku nebo Maďarsku, jsou nadále v platnosti zákony, které členy LGBT komunity diskriminují, uvedla Inekeová.

Bouřlivé ovace sklidil za svou účast na akci francouzský imám Ludovic Mohamed Zahed, který se otevřeně ke své homosexualitě hlásí a v Paříži působí v mešitě otevřené příslušníkům sexuálních menšin. "V koránu není pasáž, která by homosexualitu odsuzovala," uvedl. Akce se zúčastnili podle agentury DPA i duchovní dalších církví.

Průvod členů komunity LGBT se v Amsterodamu koná každý rok. Letos nizozemská metropole hostila zároveň i EuroPride, která se každý rok koná v jiném evropském města, například loni v Rize.

V Praze se bude obdobný festival s názvem Prague Pride konat příští týden.

Poslankyně Nytrová se snaží vyvolat obraz, že tu existuje utlačovaná většina, která ze strachu mlčí, ale to není pravda, říká Aleš Rumpel. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy