Průvod Prague Pride je v cíli na Letné, desítky tisíc lidí uctily oběti střelby v Orlandu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2016 16:20
Průvodem Prahou vrcholí šestý ročník festivalu Prague Pride. Podle organizátorů se do akce na podporu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů zapojilo 40 tisíc lidí. Policie odhad počtu účastníků neuvedla. Lidé se často ozdobili duhovým líčením, vybavili se i parukami, havajskými věnci nebo balonky. V průvodu je deset alegorických vozů, nechyběly mezi nimi například vozy americké ambasády nebo organizace Amnesty International. Odpoledne vyrazil také v rámci opoziční akce Den pro rodinu pochod asi 500 lidí.
Pochod Prague Pride Prahou.
Pochod Prague Pride Prahou. | Foto: David Kohout

Praha - V rámci pochodu hrdosti sexuálních menšin Prague Pride dorazilo do Letenských sadů podle organizátorů asi 40 tisíc lidí. Během průvodu si účastníci připomněli památku obětí nedávné střelby a americkém Orlandu. Celý pochod centrem Prahy se podle policie obešel bez incidentů.

Tisíce lidí se vydaly z pražského Václavského náměstí v průvodu na podporu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Vrcholí šestý ročník festivalu Prague Pride. Účastníci pochodu si připomněli minutou ticha a vypuštěním 49 černých balonů na podporu sexuálních menšin oběti červnové střelby v gay klubu v americkém Orlandu.

Hudební festival

Na Letné nyní na účastníky akce čeká hudební festival se třemi stagemi a tradičním JarmaQem, kde se lidé budou moci nejenom najíst či napít, ale například se i nechat otestovat na virus HIV. Po 22:00 se účastníci přesunou do holešovické Chemistry Gallery.

Podle policie se celý pochod obešel bez incidentů. Podle zpravodajky ČTK cestou proti akci protestovalo pokřikováním, transparenty či rozdáváním letáků pouze několik jednotlivců.

Největší hvězdou letošního průvodu je Omar Sharif junior, vnuk slavného egyptského herce téhož jména. Během arabského jara v roce 2012 se přihlásil ke své homosexuální orientaci, a musel proto kvůli své bezpečnosti opustit rodný Egypt. "Od té doby se tam nevrátil, cestuje po světě, hovoří o svém gay aktivismu a dává dalším lidem sílu udělat to samé," řekla mluvčí festivalu Bohdana Rambousková.

V průvodu vyrazila "kočárková jízda". Jde zejména o rodiny s dětmi v tyrkysových tričkách, které chtějí podpořit připravovanou novelu zákona o registrovaném partnerství. Ta by mohla umožnit přisvojení dítěte partnera nebo partnerky v registrovaném svazku.

Poprvé se průvodu účastní Blok Solidarity Forever, který se skládá z politických organizací Idealisté.cz, Socialistické solidarity a Mladých sociálních demokratů. Podle bloku by Prague Pride neměl být apolitickým festivalem, jeho členové upozorňují, že ke zrovnoprávnění LGBT lidí je ještě dlouhá cesta.

V průvodu jdou také někteří politici, mimo jiné ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová nebo pražská primátorka Adriana Krnáčová.

V horní části náměstí pod sochou sv. Václava se shromáždila asi desítka křesťanských aktivistů. S velkými kříži v rukou protestovali proti dnešní akci sexuálních menšin a zdůrazňovali význam klasické rodiny.

Z Václavského náměstí pokračuje průvod ulicemi Na Příkopě, Revoluční a přes Dvořákovo nábřeží na Čechův most, kde účastníci uctí památku 49 lidí, které zastřelil útočník v gay klubu v americkém Orlandu. Poté pochod zamíří na Letnou, kde bude až do večera následovat další program. Po 22:00 se účastníci přesunou do holešovické Chemistry Gallery.

Hlavním tématem letošního Prague Pride je láska, věnuje se však i dalším otázkám. "Zaměřujeme se na bezpečnou lásku a prevenci AIDS a také na rodinu, která je tradičním vyústěním lásky," uvedla ředitelka festivalu Kateřina Saparová.

Den pro rodinu jako opozice

Festival se v České republice koná od roku 2011. První ročníky provázely protesty konzervativců, podle kterých byla akce nevkusná a obscénní. V dalších letech však protesty slábly.

Odpoledne vyrazil také v rámci opoziční akce Den pro rodinu pochod asi 500 lidí včetně mnoha dětí. Pořádá jej Výbor na obranu rodičovských práv spolu s Mladými křesťanskými demokraty. Účastníci se vydali z Ovocného trhu přes Karlův most na Kampu.

"Každý den se desetitisíce rodin v České republice starají o své děti. Vychovávají nové občany, daňové poplatníky. Atmosféra ve společnosti i daňový systém přitom nezvýhodňují ty, kteří si vyberou úlohu zodpovědné výchovy nových generací. Ale spíš ty, kteří si vyberou pohodlný a nikým a ničím nevázaný životní styl," uvedla už dříve Jana Jochová z Výboru na obranu rodičovských práv.

Účastníci průvodu Prague Pride podle ní ostentativně oslavují zábavu bez zodpovědnosti, navíc jsou podporováni dotačními programy, nadnárodními korporacemi, zahraničními ambasádami a obrovským mediálním zájmem. "My naopak oslavíme zodpovědnost zábavou. Česká rodina si to zaslouží," dodala Jochová.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kurdské milice v Sýrii dostanou podle Erdogana na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem dalších 150 hodin, tedy zhruba šest dnů.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Teplý podzim přinesl další rekordy, na jižní Moravě bylo 24 stupňů

V Česku v úterý opět padaly teplotní rekordy, zaznamenalo je 45 ze zhruba 150 stanic, které měří alespoň 30 let. Teplo bylo hlavně na východě, ve Strání na Uherskohradišťsku naměřili 23,9 stupně Celsia. Informoval o tom František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na druhou polovinu října byly neobvykle vysoké teploty také ve Vsetíně nebo ve Štítné nad Vláří na Zlínsku, kde bylo shodně 23,7 stupně. Tři místa pak zaznamenala teplotu 23,5 stupně. Jednalo se o Luhačovice, Jablunkov a Hošťálkovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy