Průvod Prague Pride je v cíli na Letné, desítky tisíc lidí uctily oběti střelby v Orlandu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2016 16:20
Průvodem Prahou vrcholí šestý ročník festivalu Prague Pride. Podle organizátorů se do akce na podporu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů zapojilo 40 tisíc lidí. Policie odhad počtu účastníků neuvedla. Lidé se často ozdobili duhovým líčením, vybavili se i parukami, havajskými věnci nebo balonky. V průvodu je deset alegorických vozů, nechyběly mezi nimi například vozy americké ambasády nebo organizace Amnesty International. Odpoledne vyrazil také v rámci opoziční akce Den pro rodinu pochod asi 500 lidí.
Pochod Prague Pride Prahou.
Pochod Prague Pride Prahou. | Foto: David Kohout

Praha - V rámci pochodu hrdosti sexuálních menšin Prague Pride dorazilo do Letenských sadů podle organizátorů asi 40 tisíc lidí. Během průvodu si účastníci připomněli památku obětí nedávné střelby a americkém Orlandu. Celý pochod centrem Prahy se podle policie obešel bez incidentů.

Tisíce lidí se vydaly z pražského Václavského náměstí v průvodu na podporu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Vrcholí šestý ročník festivalu Prague Pride. Účastníci pochodu si připomněli minutou ticha a vypuštěním 49 černých balonů na podporu sexuálních menšin oběti červnové střelby v gay klubu v americkém Orlandu.

Hudební festival

Na Letné nyní na účastníky akce čeká hudební festival se třemi stagemi a tradičním JarmaQem, kde se lidé budou moci nejenom najíst či napít, ale například se i nechat otestovat na virus HIV. Po 22:00 se účastníci přesunou do holešovické Chemistry Gallery.

Podle policie se celý pochod obešel bez incidentů. Podle zpravodajky ČTK cestou proti akci protestovalo pokřikováním, transparenty či rozdáváním letáků pouze několik jednotlivců.

Největší hvězdou letošního průvodu je Omar Sharif junior, vnuk slavného egyptského herce téhož jména. Během arabského jara v roce 2012 se přihlásil ke své homosexuální orientaci, a musel proto kvůli své bezpečnosti opustit rodný Egypt. "Od té doby se tam nevrátil, cestuje po světě, hovoří o svém gay aktivismu a dává dalším lidem sílu udělat to samé," řekla mluvčí festivalu Bohdana Rambousková.

V průvodu vyrazila "kočárková jízda". Jde zejména o rodiny s dětmi v tyrkysových tričkách, které chtějí podpořit připravovanou novelu zákona o registrovaném partnerství. Ta by mohla umožnit přisvojení dítěte partnera nebo partnerky v registrovaném svazku.

Poprvé se průvodu účastní Blok Solidarity Forever, který se skládá z politických organizací Idealisté.cz, Socialistické solidarity a Mladých sociálních demokratů. Podle bloku by Prague Pride neměl být apolitickým festivalem, jeho členové upozorňují, že ke zrovnoprávnění LGBT lidí je ještě dlouhá cesta.

V průvodu jdou také někteří politici, mimo jiné ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová nebo pražská primátorka Adriana Krnáčová.

V horní části náměstí pod sochou sv. Václava se shromáždila asi desítka křesťanských aktivistů. S velkými kříži v rukou protestovali proti dnešní akci sexuálních menšin a zdůrazňovali význam klasické rodiny.

Z Václavského náměstí pokračuje průvod ulicemi Na Příkopě, Revoluční a přes Dvořákovo nábřeží na Čechův most, kde účastníci uctí památku 49 lidí, které zastřelil útočník v gay klubu v americkém Orlandu. Poté pochod zamíří na Letnou, kde bude až do večera následovat další program. Po 22:00 se účastníci přesunou do holešovické Chemistry Gallery.

Hlavním tématem letošního Prague Pride je láska, věnuje se však i dalším otázkám. "Zaměřujeme se na bezpečnou lásku a prevenci AIDS a také na rodinu, která je tradičním vyústěním lásky," uvedla ředitelka festivalu Kateřina Saparová.

Den pro rodinu jako opozice

Festival se v České republice koná od roku 2011. První ročníky provázely protesty konzervativců, podle kterých byla akce nevkusná a obscénní. V dalších letech však protesty slábly.

Odpoledne vyrazil také v rámci opoziční akce Den pro rodinu pochod asi 500 lidí včetně mnoha dětí. Pořádá jej Výbor na obranu rodičovských práv spolu s Mladými křesťanskými demokraty. Účastníci se vydali z Ovocného trhu přes Karlův most na Kampu.

"Každý den se desetitisíce rodin v České republice starají o své děti. Vychovávají nové občany, daňové poplatníky. Atmosféra ve společnosti i daňový systém přitom nezvýhodňují ty, kteří si vyberou úlohu zodpovědné výchovy nových generací. Ale spíš ty, kteří si vyberou pohodlný a nikým a ničím nevázaný životní styl," uvedla už dříve Jana Jochová z Výboru na obranu rodičovských práv.

Účastníci průvodu Prague Pride podle ní ostentativně oslavují zábavu bez zodpovědnosti, navíc jsou podporováni dotačními programy, nadnárodními korporacemi, zahraničními ambasádami a obrovským mediálním zájmem. "My naopak oslavíme zodpovědnost zábavou. Česká rodina si to zaslouží," dodala Jochová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy