Adopci z dětského domova i plnohodnotný sňatek by gayům povolila polovina Čechů

Jan Singer
25. 7. 2016 12:34
Téměř polovina Čechů by souhlasila, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti z dětských domovů, a dvě třetiny by byly pro adopci dětí druhého partnera. Pouze pětina Čechů je proti registrovanému partnerství. Vyplývá to z červnové studie Centra pro výzkum veřejného mínění.
Foto: Radio Free Europe/Radio Liberty

Praha – Za posledních deset let klesl počet Čechů, kteří jsou proti adopci dětí homosexuálními páry. Před jedenácti lety souhlasila s takovým osvojením necelá pětina, nyní by s adopcí dětí z dětského domova souhlasilo 48 procent a pro adopci dětí druhého partnera by byly dvě třetiny Čechů. Polovina Čechů by také umožnila homosexuálním párům plnohodnotný sňatek.

Poslanci se právě zákonem, který by umožnil osvojení dítěte druhého partnera, nedávno zabývali. V této souvislosti upoutala pozornost především poslankyně Pavlína Nytrová (ČSSD), která při jednání prohlásila, že by se homosexuálové mohli snažit zrealizovat sex s dětmi.

S registrovaným partnerstvím nesouhlasí každý pátý dotázaný, což je o třináct procent méně než v roce 2005.

Z časového srovnání studií je však zřejmé, že je od roku 2008 názor na registrované partnerství velmi stabilní a od roku 2009 totéž platí o názoru na uzavření sňatku.

Poslankyně Nytrová se snaží vyvolat obraz, že tu existuje utlačovaná většina, která ze strachu mlčí, ale to není pravda, říká Aleš Rumpel.
18:46
Poslankyně Nytrová se snaží vyvolat obraz, že tu existuje utlačovaná většina, která ze strachu mlčí, ale to není pravda, říká Aleš Rumpel. | Video: Martin Veselovský

Podpora všech sledovaných práv homosexuálů je obecně častější mezi vzdělanějšími lidmi ve věku od 15 do 44 let a těmi, kdo svou životní úroveň hodnotí jako dobrou. Lidé, kteří všechna sledovaná práva podporují, rovněž častěji uváděli, že mají mezi homosexuálními muži nebo ženami přátele a že by přiznání k homosexuální orientaci nezpůsobilo potíže.

Mezi odpůrce se naopak řadí ti, kteří svou životní úroveň označili jako špatnou, lidé hlásící se k levicové politické orientaci, starší a méně vzdělaní respondenti a věřící lidé. Odpůrci zároveň častěji uváděli, že mezi homosexuálními muži a ženami nemají žádné přátele ani známé.

Jakákoliv redefinice rodiny tento institut oslabuje, říká Anna Verešová z Aliance pro rodinu, která nesouhlasí s adopcí dětí homosexuálními páry a iniciovala kvůli tomu na Slovensku referendum. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy