Adopci z dětského domova i plnohodnotný sňatek by gayům povolila polovina Čechů

Jan Singer
25. 7. 2016 12:34
Téměř polovina Čechů by souhlasila, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti z dětských domovů, a dvě třetiny by byly pro adopci dětí druhého partnera. Pouze pětina Čechů je proti registrovanému partnerství. Vyplývá to z červnové studie Centra pro výzkum veřejného mínění.
Foto: Radio Free Europe/Radio Liberty

Praha – Za posledních deset let klesl počet Čechů, kteří jsou proti adopci dětí homosexuálními páry. Před jedenácti lety souhlasila s takovým osvojením necelá pětina, nyní by s adopcí dětí z dětského domova souhlasilo 48 procent a pro adopci dětí druhého partnera by byly dvě třetiny Čechů. Polovina Čechů by také umožnila homosexuálním párům plnohodnotný sňatek.

Poslanci se právě zákonem, který by umožnil osvojení dítěte druhého partnera, nedávno zabývali. V této souvislosti upoutala pozornost především poslankyně Pavlína Nytrová (ČSSD), která při jednání prohlásila, že by se homosexuálové mohli snažit zrealizovat sex s dětmi.

S registrovaným partnerstvím nesouhlasí každý pátý dotázaný, což je o třináct procent méně než v roce 2005.

Z časového srovnání studií je však zřejmé, že je od roku 2008 názor na registrované partnerství velmi stabilní a od roku 2009 totéž platí o názoru na uzavření sňatku.

Poslankyně Nytrová se snaží vyvolat obraz, že tu existuje utlačovaná většina, která ze strachu mlčí, ale to není pravda, říká Aleš Rumpel.
18:46
Poslankyně Nytrová se snaží vyvolat obraz, že tu existuje utlačovaná většina, která ze strachu mlčí, ale to není pravda, říká Aleš Rumpel. | Video: Martin Veselovský

Podpora všech sledovaných práv homosexuálů je obecně častější mezi vzdělanějšími lidmi ve věku od 15 do 44 let a těmi, kdo svou životní úroveň hodnotí jako dobrou. Lidé, kteří všechna sledovaná práva podporují, rovněž častěji uváděli, že mají mezi homosexuálními muži nebo ženami přátele a že by přiznání k homosexuální orientaci nezpůsobilo potíže.

Mezi odpůrce se naopak řadí ti, kteří svou životní úroveň označili jako špatnou, lidé hlásící se k levicové politické orientaci, starší a méně vzdělaní respondenti a věřící lidé. Odpůrci zároveň častěji uváděli, že mezi homosexuálními muži a ženami nemají žádné přátele ani známé.

Jakákoliv redefinice rodiny tento institut oslabuje, říká Anna Verešová z Aliance pro rodinu, která nesouhlasí s adopcí dětí homosexuálními páry a iniciovala kvůli tomu na Slovensku referendum. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy