Už nebudu kandidovat, řekla po setkání se Sobotkou Nytrová. Za útok na gaye se neomluví

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
15. 7. 2016 14:21
Poslankyně ČSSD Pavlína Nytrová, která slovně zaútočila na homosexuály, už nebude kandidovat do Poslanecké sněmovny. Prohlásila to v pátek odpoledne po setkání s šéfem ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou, který ji vyzval, aby se za své výroky omluvila. Nytrová ale oficiální omluvu v plánu nemá.
Pavlína Nytrová.
Pavlína Nytrová. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka požádal poslankyni Pavlínu Nytrovou, aby se omluvila za své výroky, které v týdnu pronesla o homosexuálech.

"Požádal jsem paní poslankyni, aby se omluvila za nemístné a urážlivé výroky, kterých se dopustila během svého vystoupení v Poslanecké sněmovně," oznámil po schůzce s poslankyní Sobotka, který jí podle svých slov zdůraznil, že jakékoliv šíření netolerance a nenávisti vůči sexuálním minoritám je v rozporu s hodnotami a programem ČSSD. "Pokud by paní poslankyně v tomto způsobu argumentace pokračovala i v budoucnosti, bylo by to neslučitelné s její jakoukoliv kandidaturou za ČSSD," uvedl Sobotka.

Sama poslankyně se nechtěla po schůzce vyjadřovat, nakonec se ale s novináři na chvíli zastavila.

"Nebudu se omlouvat. Za tím, co jsem řekla, si stojím. Nemám se za co omlouvat, neřekla jsem, že homosexuálové jsou pedofilové. To jsem prostě neřekla, a ani si to nemyslím," prohlásila, ale zároveň vzápětí uvedla, že se homosexuálům omlouvá, pokud si její slova takto vyložili.

"Opravdu se jim velmi omlouvám. Mám mezi homosexuály kamarády, znám rodiče homosexuálů, vím, jak to mají těžké," ujišťovala s tím, že by chtěla těmto lidem pomoc. "Přála bych homosexuálům, aby měli kvalitní život, jak si ale slepý člověk nemůže sednout za volant, tak prostě homosexuál nemůže mít dítě," podotkla a dodala, že její rozhodnutí už nekandidovat nesouvisí s nynější kauzou.

Nytrová ve středu prohlásila, že gayové mají nadprůměrné sklony k alkoholu a drogám, častěji mají diagnostikovány duševní a mentální poruchy a výrazně více se u nich vyskytuje násilné chování. V budoucnu navíc budou kvůli své orientaci usilovat o snižování věku pro sexuální styk. Svá slova pronesla ve chvíli, kdy poslanci projednávali zákon, který by registrovaným gayům a lesbám umožnil adoptovat dítěte svého partnera.

Proti výrokům Nytrové se důrazně ohradily špičky ČSSD. „Názory a předsudky paní poslankyně Nytrové naprosto nesdílím a v žádném případě nevyjadřují postoj a politiku ČSSD,“ napsal Aktuálně.cz už dříve předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Je to názor poslankyně Nytrové, já s ním nesouhlasím, nemá ho ani o co opřít, odvolává se na pochybné zdroje, říká předseda Senátu Milan Štěch. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy