Už nebudu kandidovat, řekla po setkání se Sobotkou Nytrová. Za útok na gaye se neomluví

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
15. 7. 2016 14:21
Poslankyně ČSSD Pavlína Nytrová, která slovně zaútočila na homosexuály, už nebude kandidovat do Poslanecké sněmovny. Prohlásila to v pátek odpoledne po setkání s šéfem ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou, který ji vyzval, aby se za své výroky omluvila. Nytrová ale oficiální omluvu v plánu nemá.
Pavlína Nytrová.
Pavlína Nytrová. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka požádal poslankyni Pavlínu Nytrovou, aby se omluvila za své výroky, které v týdnu pronesla o homosexuálech.

"Požádal jsem paní poslankyni, aby se omluvila za nemístné a urážlivé výroky, kterých se dopustila během svého vystoupení v Poslanecké sněmovně," oznámil po schůzce s poslankyní Sobotka, který jí podle svých slov zdůraznil, že jakékoliv šíření netolerance a nenávisti vůči sexuálním minoritám je v rozporu s hodnotami a programem ČSSD. "Pokud by paní poslankyně v tomto způsobu argumentace pokračovala i v budoucnosti, bylo by to neslučitelné s její jakoukoliv kandidaturou za ČSSD," uvedl Sobotka.

Sama poslankyně se nechtěla po schůzce vyjadřovat, nakonec se ale s novináři na chvíli zastavila.

"Nebudu se omlouvat. Za tím, co jsem řekla, si stojím. Nemám se za co omlouvat, neřekla jsem, že homosexuálové jsou pedofilové. To jsem prostě neřekla, a ani si to nemyslím," prohlásila, ale zároveň vzápětí uvedla, že se homosexuálům omlouvá, pokud si její slova takto vyložili.

"Opravdu se jim velmi omlouvám. Mám mezi homosexuály kamarády, znám rodiče homosexuálů, vím, jak to mají těžké," ujišťovala s tím, že by chtěla těmto lidem pomoc. "Přála bych homosexuálům, aby měli kvalitní život, jak si ale slepý člověk nemůže sednout za volant, tak prostě homosexuál nemůže mít dítě," podotkla a dodala, že její rozhodnutí už nekandidovat nesouvisí s nynější kauzou.

Nytrová ve středu prohlásila, že gayové mají nadprůměrné sklony k alkoholu a drogám, častěji mají diagnostikovány duševní a mentální poruchy a výrazně více se u nich vyskytuje násilné chování. V budoucnu navíc budou kvůli své orientaci usilovat o snižování věku pro sexuální styk. Svá slova pronesla ve chvíli, kdy poslanci projednávali zákon, který by registrovaným gayům a lesbám umožnil adoptovat dítěte svého partnera.

Proti výrokům Nytrové se důrazně ohradily špičky ČSSD. „Názory a předsudky paní poslankyně Nytrové naprosto nesdílím a v žádném případě nevyjadřují postoj a politiku ČSSD,“ napsal Aktuálně.cz už dříve předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Je to názor poslankyně Nytrové, já s ním nesouhlasím, nemá ho ani o co opřít, odvolává se na pochybné zdroje, říká předseda Senátu Milan Štěch. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy