Kongresové centrum vyměnilo dozorčí radu i představenstvo

ČTK ČTK
23. 2. 2015 17:00
Odvoláni byli například předseda představenstva a exnáměstek primátora Václav Novotný (TOP 09) a z dozorčí rady zastupitel Albert Kubišta (TOP 09).
Kongresové centrum Praha.
Kongresové centrum Praha. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Valná hromada Kongresového centra Praha (KCP) vyměnila členy dozorčí rady i představenstva.

Odvoláni byli například předseda představenstva a exnáměstek primátora Václav Novotný (TOP 09) a z dozorčí rady zastupitel Albert Kubišta (TOP 09). Akcionáři KCP jsou Praha a stát prostřednictvím ministerstva financí, stát drží většinu akcií.

Krnáčová: chybí strategie

Kvůli jednání valné hromady se v pondělí v 08:30 sešla na mimořádném jednání rada hlavního města. Prahu na jednání zastupovala primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

"O potřebě obměny dozorčí rady a představenstva KCP se definitivně rozhodlo v minulém týdnu na společném jednání akcionářů. Kongresovému centru chybí jasná strategie, jakým směrem by se KCP mělo v budoucnu vydat," uvedla Krnáčová.

Do rady jde Eliška Kaplicky

Mezi odvolanými je kromě Novotného a Kubišty také například bývalý zastupitel TOP 09 Milan Urban.

Nově pak byli zvoleni mimo jiné do představenstva magistrátní právník Michal Jordán a do dozorčí rady radní Prahy 4 Iva Kotvová (SZ) nebo pražská zastupitelka Eliška Kaplicky Fuchsová (ANO).

S tvrzením Krnáčové nesouhlasí Novotný. "KCP má koncepci hotovu již dva roky. Kdyby paní primátorka nevěnovala tolik času cestování do Dubaje nebo Bruselu, tak by o ní věděla a mohla si v ní alespoň zalistovat," řekl Novotný.

Na vytvoření strategie se podle Novotného navíc podílel současný zastupitel za ANO Karel Grabein Procházka.

Analýza řekne, co dál

Primátorka Krnáčová již v lednu řekla, že si chce nechat vypracovat analýzu, co s KCP dál a zda do něj investovat až 800 milionů které poskytlo loni město na rekonstrukci a odstranění vnitřního dluhu.

KCP se loni na jaře zbavilo svého zhruba dvoumiliardového dluhu. Do dluhu původně až čtyři miliardy se dostalo v roce 2000 kvůli rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Objednavatelem oprav a ručitelem byl stát, který poté na splácení dluhu nedal peníze. Polovinu půjčky tak firma splatila sama.

Dalších 1,85 miliardy korun v uplynulých měsících stát nakonec zaplatil, když vstoupil do majetkové struktury KCP. Stát vlastní 54,4 procenta.

Změny ve vedení KCP:

Orgán KCP Odvolán Nově zvolen
Představenstvo Václav Novotný Ivana Prosecká
Představenstvo Petr Neumann Daniel Štěpán
Představenstvo Rostoslav Vondruška Michal Jordán
Představenstvo Jan Juříček Radim Haluza
Dozorčí rada Albert Kubišta Eliška Kaplicky Fuchsová
Dozorčí rada Milan Urban Iva Kotvová
Dozorčí rada Karel Korba Adam kočík
Dozorčí rada Dana Stulírová Zdenka Klapalová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy