Nevýhodné pronájmy státu: chata v Peci jen za 93 tisíc ročně

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
22. 10. 2014 6:31
Ministerstvo zemědělství pronajímá své rekreační objekty hluboko pod tržní cenou. Taková praxe teď skončí, slibují po podrobné kontrole majetku a smluv úředníci lidoveckého ministra Mariana Jurečky.
Foto: Penzion Amor

Praha – Horská chata ministerstva zemědělství s romantickým názvem Amor leží jen několik set metrů od vyhledávaného lyžařského areálu v Peci pod Sněžkou. Penzion pro více než třicet lidí sice nenabízí žádný luxus, těží ale z lukrativní polohy.

Amor už od konce 90. let provozuje podnikatel Luboš Zeman z Ústí nad Labem a ministerstvu za něj platí nájem ve výši 93 tisíc korun. Ovšem nikoliv měsíčně, nýbrž ročně.

"Směšná suma vzhledem k umístění objektu,“ komentuje první náměstek ministerstva zemědělství Jiří Jirsa, podle kterého jde o jeden z nejkřiklavějších příkladů nevýhodných pronájmů resortu.

Podle odhadu realitního makléře Lukáše Gašpara z pobočky kanceláře Evropa ve Špindlerově Mlýně by ministerstvo mohlo za objekt chtít až trojnásobek současného nájmu.

"Výše 93 tisíc korun za rok neodpovídá ani výši pronájmu bytu o velikosti 2+kk v horském středisku, jako je Pec pod Sněžkou," říká Gašpar.

Na podobně zvláštní smlouvy narazil tým lidoveckého ministra Mariana Jurečky při prověrkách majetku a uzavřených smluv. Chata Amor není jediným případem, kdy ministerstvo pronajímá rekreační budovu pod tržní cenou.

Třeba za kongresový hotel Skalský dvůr uprostřed přírody na Vysočině platí stavební a okenářská firma PKS Holding pouze 223 tisíc korun ročně. Nadstandardně vybavený komplex, ve kterém se může ubytovat téměř dvě stě lidí, přitom nabízí velký kongresový sál, krytý bazén, fitness centrum, saunu a tenisové kurty.

Podle náměstka Jirsy si tady ale na rozdíl od chaty Amor v Peci ministerstvo na obchodním partnerovi alespoň vynutilo písemný slib, že kromě platby nájemného bude do objektu pravidelně investovat.  "U hotelu v Peci pod Sněžkou takový požadavek ve smlouvě nebyl,“ dodal Jirsa.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

PKS Holding musí podle smlouvy do objektu ročně kromě nájmu investovat ještě půl milionu korun. Ani tuhle částku ale ministerští úředníci nepovažují za odpovídající.

Objekt je navíc z větší části zmodernizovaný, protože samo ministerstvo do něj napumpovalo za posledních čtrnáct let přes 63 milionů korun. Zaplatilo například celou stavbu konferenčního sálu, střešní terasy, čističku odpadních vod a řadu dalších prací.

Nevím, nevzpomínám si

Zjistit, jak smlouvy vznikly, je téměř nemožné. V obou objektech fungují dnešní nájemci již od roku 1999. Tehdy byla u moci vláda současného prezidenta Miloše Zemana, ministerstvo zemědělství měl na starost Jan Fencl. Ten si ovšem na pronájmy hotelů nevzpomíná.

"Už je to dlouho. Předpokládám, že to připravoval majetkoprávní odbor a já to možná dostal ke schválení. Nevím. Jediné, co mohu obecně říci, že jsem se vždy snažil s majetkem ministerstva nakládat co nejlépe,“ řekl deníku Aktuálně.cz někdejší ministr.

Kongresový hotel Skalský dvůr na Vysočině.
Kongresový hotel Skalský dvůr na Vysočině. | Foto: Externí

Kromě Fencla pak smlouvy podepsala ještě jedna ministryně - Milena Vicenová z první Topolánkovy vlády. Bylo to v listopadu 2006, kdy byl kabinet v demisi a šlo o prodloužení smluv na nejdelší možnou zákonnou dobu, na osm let.

Ani Vicenová si však na detaily nepamatuje. "Nezlobte se, ale je to dlouho,“ tvrdí Vicenová.

Odpovědi na otázky, jak byla určena cena nájmu a zda proběhlo výběrové řízení, navíc nelze dohledat ani v archivech ministerstva. "Příslušné dokumenty byly označeny skartačním znakem S 5, což znamená, že byly po pěti letech skartovány. Takový postup u dokumentů souvisejících se smlouvou uzavíranou na osm let považuji za skandální,“ dodává nynější náměstek Jirsa.

Jasno do situace nevnášejí ani samotné firmy. Ředitelka Skalského dvora ani zástupci firmy PKS Holding na otázky deníku Aktuálně.cz neodpověděli, k zastižení není ani Luboš Zeman z Amoru.

Jeho manželka Kamila Zemanová pouze ujišťuje, že do budovy investují, ačkoli jim to smlouva přímo neukládá. "Chápu, že vám ten nájem může připadat nízký. Ale my tu budovu převzali v dezolátním stavu a ministerstvo do ní nic neinvestovalo. Platili jsme to my,“ tvrdí Zemanová.

Nové vedení ministerstva nyní slibuje, že nízké pronájmy zatrhne. Obě smlouvy skončí letos v listopadu a ministerstvo se chystá vypsat soutěž. Navíc už zadalo posudky na určení odpovídajícího nájemného.

"Stávající nájemci byli informováni o nemožnosti prodloužení nájemní smlouvy za stávajících podmínek a rovněž byli upozorněni na nereálnost dosavadních plateb nájemného. Nájemci objektů po listopadu 2014 musí vzejít z transparentních výběrových řízení,“ dodává Jirsa.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy