Kampaň pražské MHD má mezery. Někdy připomíná Kafku

Tereza Krobová Tereza Krobová
29. 8. 2012 21:26
Redakce Aktuálně.cz zjišťovala, kde a jak se mohou cestující o změnách informovat
Informační kampaň Ropidu.
Informační kampaň Ropidu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Už jen tři dny zbývají k největší změně pražské dopravy za posledních 14 let.

Vrcholí tak i informační kampaň, která má cestujícím usnadnit orientaci v nových řádech. Informovala však dostatečně?

Redakce Aktuálně.cz zjistila, že možností, jak změny zjistit, je dost a většina z nich funguje. Někdy však chybí způsob, jak se o nich dozvědět.

Na některých místech totiž není dostatek plakátů s telefonními čísly, rozkládací mapy s veškerými informacemi se navíc dají sehnat jen na infocentrech.

To by se podle Ropidu mělo změnit nejpozději ve čtvrtek, k dispozici budou i na úřadech, v knihovnách i na nádraží. V pátek je navíc budou rozdávat informátoři na všech dopravních uzlech.

Jde to i bez internetu. Ale hůř

Všechny změny, které od září Prahu čekají, by měli cestující zjistit především na webu dopravního podniku nebo na serveru Idos.cz.

Společnost Ropid navíc zřídila i facebookovou stránku s názvem "Vždyť to jede jinam", která uveřejňuje různé informace o změnách a odpovídá i na otázky (ne)spokojených cestujících.

Tomu, kdo nemá internet, by měla pomoci infocentra. Těch je po celé Praze šest - na Nádraží Holešovice, na Můstku, ve stanici metra Anděl, na Hlavním nádraží, na Letišti Ruzyně a na Magistrátu hlavního města Prahy.

Poslední dva srpnové týdny a první dva zářijové dny mají navíc prodlouženou otevírací dobu.

K dispozici jsou zde velké rozkládací mapky, které shrnují veškeré změny v dopravě, lidé si také mohou nechat vytisknout jízdní řád "své" nové linky, kterou jim u přepážky poradí. Jeden směr je vyjde na 3 koruny.

O infocentra je skutečně velký zájem, během deseti minut se v tom na zastávce Nádraží Holešovice vystřídalo asi 6 lidí a všichni si odnášeli svazek listů.

Starší paní u vedlejší přepážky za ně dokonce platila 126 korun.

"Ono se to nasčítá. Potřebuju dvě nové linky do práce, dvě k doktorovi. A všechno ve více kopiích," krčí rameny. "Spokojená určitě nejsem, ale věřím, že vědí, co dělají," dodává.

Plakátů je poskrovnu

Společně s infocentry existuje ještě infolinka, na které se mohou lidé ptát již od sedmi ráno, první dva zářijové dny to bude možné dokonce ještě o dvě hodiny dříve.

Dovolat se do ní není problém, zaměstnanec zde lidem potvrdí stejné informace, které by našli na internetu.

Podstatně horší je to však se zjištěním telefonního čísla. Plakáty, které na infolinku upozorňují, by měli lidé najít na každé informační tabuli a na speciálních oranžových plakátech, které by měli viset všude po Praze.

"Plakáty najdou lidé na infocentrech, v knihovnách, v příměstských vlacích a na železničních stanicích," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Podle zjištění Aktuálně ho lidé najdou také například v každé tramvaji a autobusu, ve vagóně metra a na všech navštívených tramvajových zastávkách. 

Mnohem méně jich však najdete ve vestibulech metra. Například na Muzeu linky C byl plakát na stojanu umístěn jen jeden, na Kačerově dokonce žádný.

Lidé, kteří sem dorazí a kterých se týkají změny několika autobusů, tak nyní šanci na zjištění změn příliš nemají.

Staré jízdní řády totiž navíc musí na zastávkách viset až do pátku, ty nové nebo případně jiné informace se cestující přímo na zastávce dozvědí až v pátek.

Často se navíc nemají ani koho se zeptat na místě. "Záleží na každém, jestli vám pomůže. A jestli to vůbec bude vědět," odpovídá zaměstnankyně informačního centra.

Informace budou v pátek

"O tom nic nevím, musíte na informace," krčí rameny paní u okénka na stanici Kačerov.

Je celkem logické, že informace o autobusech nejsou v kompetenci zaměstnanců metra, ačkoli jde například o linku, která z jejich stanice pokračuje.

Méně pochopitelný je však fakt, že nemají k dispozici ani informační letáčky. I pro ty totiž musíte na informace. A nejbližší jsou o deset zastávek metra dál.

O změnách by se však podle Drápala neměl nikdo dozvědět až v září, přímo na místě. "Poslední den před změnou a první den změny budeme informační mapy rozdávat na různých místech. Poskytovat by je měly i některé dálkové vlaky a autobusy," dodává Drápal.

Ropid proto najal desítky lidí, kteří budou cestujícím pomáhat na všech klíčových místech.

"Informátory lidé najdou na důležitých dopravních místech a tam, kde se toho nejvíc mění. Budou stát například na Palmovce, na přestupních stanicích metra, na Hájích nebo na Kačerově," dodává Drápal.

Informační kampaň pak potrvá až do konce září.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy