MHD v Praze se změní za 4 dny. Spokojených je hrstka

Jana Černá
28. 8. 2012 15:25
Většině cestujících se plánované změny nelíbí, někteří plánují dojíždět autem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Praha - Obyvatelé hlavního města se připravují na nové jízdní řády. Od 1. září se změní trasy a intervaly mnoha linek, řada se zruší.

Lidé se na změny připravují s pomocí internetového vyhledávače spojení na webu dopravního podniku, s novými trasami linek ale často spokojeni nejsou.

Vyplývá to z reakcí čtenářů Aktuálně.cz, kteří se na výzvu redakce ozvali se svými komentáři. Z několika desítek e-mailů se pozitivní ohlasy dají spočítat na prstech jedné ruky.

Zatímco dopravní podnik a zástupci společnosti Ropid novou podobu sítě MHD v Praze brání, mnozí cestující už dopředu plánují přesednout do aut. Někteří pro "svou" linku dokonce uspořádají smuteční obřad.

"Je nějakých 5 až 10 % lidí, kteří by měli pocítit zhoršení. Tomu zbytku, zhruba polovině cestujících, se spojení zlepší," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Martin Jareš ze společnosti Ropid.

Tyto odhady připadají mnoha čtenářům vyloženě podhodnocené a proti plánovaným změnám zakládají petice. Nový systém považují za neefektivní a chaotický i někteří odborníci z ČVUT a neziskových organizací.

"Budu muset dříve vstávat"

Napište nám

Patříte mezi příznivce změn jízdních řádů v Praze? Zjednoduší se Vám od 1. září cesta do práce, za rodinou či k lékaři? Napište nám na [email protected].

To je jedna z nejčastějších výtek vůči novým jízdním řádům. Lidé si stěžují, že místo zrušeného přímého spoje budou muset přestupovat.

"Mně se cesta do práce o 10 minut prodlouží a v práci budu o 10 minut dříve, než potřebuji. Další spoj už znamená pozdní příchod. Ve výsledku tedy budu muset vstávat o 20 minut dříve, a když uvážíte, že pracuji od 6:00, tak snad uznáte, že to není nic, nad čím bych jásal," napsal Karel Přibyl.

Některým lidem by nové linky zkomplikovaly život natolik, že se raději rozhodují pro cestu autem.

"Mě se dotkly připravované změny zrušením autobusové linky 117, kterou jsem používala jako dopravu do zaměstnání. Hlavně preferuji rychlost dopravy, vzhledem ke své pracovní vytíženosti. Nabízená alternativa linkou 165 s přestupem na linku 215 je pro mě méně spolehlivá a časově náročnější," uvádí Jana Susová.

Za jedinou možnou alternativu považuje cestu autem, MHD bude využívat jen v zimních měsících. Podobně to vidí i Lenka Horáčková. "Co jsem se zatím dívala na některá spojení, rozhodně jsem si žádného zlepšení nevšimla, většinou naopak," podotýká.

"Pracuji v DP Praha, ničemu se nedivím"

Za "oběť dopravních rošád" se považuje i dlouholetý zaměstnanec dopravního podniku Michal.

"Vím, co dokáže Ropid 'vytvořit pro lidi'. V místě, kde probíhá masivní výstavba bytů, kde nejsou obchody, tam bude zvětšen interval jediné autobusové linky, která danou oblast obsluhuje. (Lokalita Lysiny, bus 121.) Naši starší spoluobčané, kteří linku používají k cestám za nákupy, lékařem a podobně, budou mít situaci znesnadněnou."

Vyloženě nespokojený se změnami je i Jan Martinec, který na Facebooku plánuje oficiální rozloučení s linkou 11 ze Strašnic. "Akci završí položení smutečního věnce před sídlo Ropidu," plánuje.

Se změnami nesouhlasí ani mnohé neziskové organizace. Společnosti Auto-mat, Klub K2, Pražské fórum, Oživení a Pražské matky se obracejí na primátora hlavního města Prahy s požadavkem o pozastavení změn v MHD, dokud k nim neproběhne řádné připomínkové řízení a diskuse s veřejností.

Pozitivních reakcí je velmi málo

O změnách v MHD se naopak vyloženě pozitivně vyjádřil Jiří Balán. Obavy vysvětluje obecným strachem lidí ze změn.

"Pro mě osobně jsou změny v dopravě a MHD v Praze příjemné. Bydlím v Holešovicích a na chystaných změnách v dopravě osobně ,vydělám'. I kdybych jel o minutu déle, tak věřím, že ve výsledku se doprava projeví pro všechny tak, že na tom " vydělají", nejen časově, ale také co se týká pohodlí při cestování a bez přestupů," píše.

Spokojená je i Sandra Kisić: "Musím říct, že nechápu všechny ty, co změny pouze haní. Podle mě si prostě jen dobře nepřečetli (nebo nepochopili) konkrétní změny, nebo si nenašli správný spoj. Když jsem viděla neuvěřitelnou změnu 118, tak jsem se celá rozzářila. Ještě za dob střední školy jsme se spolužáky dumali přesně nad tímto - jak skvělé by bylo mít autobus z Budějovické až na Smíchovské nádraží... a ono se to splnilo!"

Jak se změny líbí vám, můžete psát buď na e-mail [email protected], nebo do diskuse pod článkem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy