MHD v Praze se změní za 4 dny. Spokojených je hrstka

Jana Černá
28. 8. 2012 15:25
Většině cestujících se plánované změny nelíbí, někteří plánují dojíždět autem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Praha - Obyvatelé hlavního města se připravují na nové jízdní řády. Od 1. září se změní trasy a intervaly mnoha linek, řada se zruší.

Lidé se na změny připravují s pomocí internetového vyhledávače spojení na webu dopravního podniku, s novými trasami linek ale často spokojeni nejsou.

Vyplývá to z reakcí čtenářů Aktuálně.cz, kteří se na výzvu redakce ozvali se svými komentáři. Z několika desítek e-mailů se pozitivní ohlasy dají spočítat na prstech jedné ruky.

Zatímco dopravní podnik a zástupci společnosti Ropid novou podobu sítě MHD v Praze brání, mnozí cestující už dopředu plánují přesednout do aut. Někteří pro "svou" linku dokonce uspořádají smuteční obřad.

"Je nějakých 5 až 10 % lidí, kteří by měli pocítit zhoršení. Tomu zbytku, zhruba polovině cestujících, se spojení zlepší," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Martin Jareš ze společnosti Ropid.

Tyto odhady připadají mnoha čtenářům vyloženě podhodnocené a proti plánovaným změnám zakládají petice. Nový systém považují za neefektivní a chaotický i někteří odborníci z ČVUT a neziskových organizací.

"Budu muset dříve vstávat"

Napište nám

Patříte mezi příznivce změn jízdních řádů v Praze? Zjednoduší se Vám od 1. září cesta do práce, za rodinou či k lékaři? Napište nám na [email protected].

To je jedna z nejčastějších výtek vůči novým jízdním řádům. Lidé si stěžují, že místo zrušeného přímého spoje budou muset přestupovat.

"Mně se cesta do práce o 10 minut prodlouží a v práci budu o 10 minut dříve, než potřebuji. Další spoj už znamená pozdní příchod. Ve výsledku tedy budu muset vstávat o 20 minut dříve, a když uvážíte, že pracuji od 6:00, tak snad uznáte, že to není nic, nad čím bych jásal," napsal Karel Přibyl.

Některým lidem by nové linky zkomplikovaly život natolik, že se raději rozhodují pro cestu autem.

"Mě se dotkly připravované změny zrušením autobusové linky 117, kterou jsem používala jako dopravu do zaměstnání. Hlavně preferuji rychlost dopravy, vzhledem ke své pracovní vytíženosti. Nabízená alternativa linkou 165 s přestupem na linku 215 je pro mě méně spolehlivá a časově náročnější," uvádí Jana Susová.

Za jedinou možnou alternativu považuje cestu autem, MHD bude využívat jen v zimních měsících. Podobně to vidí i Lenka Horáčková. "Co jsem se zatím dívala na některá spojení, rozhodně jsem si žádného zlepšení nevšimla, většinou naopak," podotýká.

"Pracuji v DP Praha, ničemu se nedivím"

Za "oběť dopravních rošád" se považuje i dlouholetý zaměstnanec dopravního podniku Michal.

"Vím, co dokáže Ropid 'vytvořit pro lidi'. V místě, kde probíhá masivní výstavba bytů, kde nejsou obchody, tam bude zvětšen interval jediné autobusové linky, která danou oblast obsluhuje. (Lokalita Lysiny, bus 121.) Naši starší spoluobčané, kteří linku používají k cestám za nákupy, lékařem a podobně, budou mít situaci znesnadněnou."

Vyloženě nespokojený se změnami je i Jan Martinec, který na Facebooku plánuje oficiální rozloučení s linkou 11 ze Strašnic. "Akci završí položení smutečního věnce před sídlo Ropidu," plánuje.

Se změnami nesouhlasí ani mnohé neziskové organizace. Společnosti Auto-mat, Klub K2, Pražské fórum, Oživení a Pražské matky se obracejí na primátora hlavního města Prahy s požadavkem o pozastavení změn v MHD, dokud k nim neproběhne řádné připomínkové řízení a diskuse s veřejností.

Pozitivních reakcí je velmi málo

O změnách v MHD se naopak vyloženě pozitivně vyjádřil Jiří Balán. Obavy vysvětluje obecným strachem lidí ze změn.

"Pro mě osobně jsou změny v dopravě a MHD v Praze příjemné. Bydlím v Holešovicích a na chystaných změnách v dopravě osobně ,vydělám'. I kdybych jel o minutu déle, tak věřím, že ve výsledku se doprava projeví pro všechny tak, že na tom " vydělají", nejen časově, ale také co se týká pohodlí při cestování a bez přestupů," píše.

Spokojená je i Sandra Kisić: "Musím říct, že nechápu všechny ty, co změny pouze haní. Podle mě si prostě jen dobře nepřečetli (nebo nepochopili) konkrétní změny, nebo si nenašli správný spoj. Když jsem viděla neuvěřitelnou změnu 118, tak jsem se celá rozzářila. Ještě za dob střední školy jsme se spolužáky dumali přesně nad tímto - jak skvělé by bylo mít autobus z Budějovické až na Smíchovské nádraží... a ono se to splnilo!"

Jak se změny líbí vám, můžete psát buď na e-mail [email protected], nebo do diskuse pod článkem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy