Překvapení pro Pražany. Spoj bude měnit číslo za jízdy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 8. 2012 12:00
Informace o změně čísla se na zastávkách nedočtete, podle Ropidu změna přesto potěší
Stanice tramvaje Muzeum asi v roce 1972.
Stanice tramvaje Muzeum asi v roce 1972. | Foto: Archiv DPP

Praha - Příjemné překvapení. Tak popisuje autor změny jízdních řádů fakt, že tramvaj číslo 24 se v rámci změny jízdních řádů bude za jízdy měnit na tramvaj číslo 14 a naopak.

O překvapení půjde zcela určitě vzhledem k tomu, jak chabě je tato změna označena na zastávkách MHD. Příjemné ale zřejmě nebude. A to zvlášť pro cestující, kteří se v Praze nevyznají, a zahraniční turisty.

Tramvaje číslo 14 a 24 se budou takzvaně převlékat na zastávce Ortenovo náměstí. Ropid, který změny připravil, si od toho slibuje finanční úsporu.

"Důvody jsou ekonomické, pokud by se ty linky nepřevlékaly, jedna by musela dojet až na Palmovku, což je nejbližší obratiště, a druhá až na Výstaviště. V tom úseku by byly dvě linky, které nejsou kapacitně vytíženy, byly by to velké vícenáklady," uvedl Martin Jareš z Ropidu, který zodpovídá za plánování jízdních řádů.

Cestující si novinku zkoušejí už nyní, v rámci letních výluk (čísla se mění na zastávce Dělnická). Problém je ale v tom, že informace na zastávkách nejsou dostatečné a ani od září se na tom nic nezmění.

V jízdním řádu na zastávce jsou uvedeny jen ty stanice, na které jede aktuální linka, nikoli ty, na které pokračuje jako "převlečený spoj". Drobným písmem se sice dočtete, že se linka na Dělnické mění na jinou a její konečnou stanici. Pokud danou část Prahy neznáte a nevíte zpaměti zastávky následující linky, máte problém.

A co o tom říká autor nápadu? "Na zastávce se to nedočtete, protože nám to neumožňuje vyhláška," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Martin Jareš.

Napište nám

Zkomplikuje Vám nový jízdní řád cestu do práce, nebo naopak patříte mezi ty, kterým zářijové změny dopravu v Praze ulehčí. Napište nám na [email protected]

A.cz: Máme modelovou situaci: přijdete na zastávku Vltavská a chcete jet na zastávku U Průhonu (následuje po zastávce Dělnická). Na zastávce je napsáno, že tudy jede tramvaj 24, končí na Dělnické a dále pokračuje jako 14 směrem na Barrandov. Ale když to tam cestující nezná, tak neví, zda to pak projíždí zastávkou U Průhonu. Nebylo by pro cestující komfortnější, aby tam byly vypsané všechny zastávky?

M.J.: Čili vám chybí informace o tom pokračování? Tam je to jako příjemný bonus, kdy je cestující příjemně překvapen tím, že tramvaj jede ještě dál.

A.cz: Já myslím, že cestující nechce být překvapen, ani příjemně. Že chce už na Vltavské vědět, do které zastávky dojede.

M.J.: On má garantovanou trasu té 24.

A.cz: Proč tam nemůže být napsáno, kam tramvaj pokračuje po změně čísla?

M.J.: Já nerozumím, o co vám jde. Vždyť tam máte seznam zastávek čísla 24, která jede na Dělnickou.

A.cz: Ano, ale já přijdu na zastávku Vltavská a chci jet na zastávku U Průhonu. A já u té 24 nenajdu, že se změní na 14 a doveze mě tam. Tam prostě není zastávka U Průhonu uvedená.

M.J.: Není, protože to už je linka 14.

A.cz: Ale já když jsem turista, nebo to tam neznám, tak o tom nevím a tramvaj 24 nepoužiji. Pojedu jinou tramvají, u které mám napsáno, že na tu zastávku jede. A přijdu tak o jeden spoj jen proto, že to tam není pořádně napsané.

M.J.: Jsme v mantinelech z hlediska licencí. Licence je vydaná tak, že linka má trasu tudy. Nesmíme, i když bychom byli rádi, uveřejňovat zastávky na trase, které tam už nejsou. Teď odskočím do příměstské dopravy. My jsme řešili, že linka 381 z Hájů pokračovala jako jiná linka do Kutné Hory. Dělali jsme všechno pro to, aby se cestující, zejména zahraniční turisté, dozvěděli, že jede až do Kutné Hory. Měli jsme s tím velké problémy. Nesměli jsme uvádět, že autobus jede dál.

A.cz: Je opravdu takový problém to tam napsat?

M.J.: Ano. My bychom rádi dali všechny informace, ale není to možné. Na té zastávce se to nedočtete, protože nám to neumožňuje vyhláška.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 2 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 3 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy