Překvapení pro Pražany. Spoj bude měnit číslo za jízdy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 8. 2012 12:00
Informace o změně čísla se na zastávkách nedočtete, podle Ropidu změna přesto potěší
Stanice tramvaje Muzeum asi v roce 1972.
Stanice tramvaje Muzeum asi v roce 1972. | Foto: Archiv DPP

Praha - Příjemné překvapení. Tak popisuje autor změny jízdních řádů fakt, že tramvaj číslo 24 se v rámci změny jízdních řádů bude za jízdy měnit na tramvaj číslo 14 a naopak.

O překvapení půjde zcela určitě vzhledem k tomu, jak chabě je tato změna označena na zastávkách MHD. Příjemné ale zřejmě nebude. A to zvlášť pro cestující, kteří se v Praze nevyznají, a zahraniční turisty.

Tramvaje číslo 14 a 24 se budou takzvaně převlékat na zastávce Ortenovo náměstí. Ropid, který změny připravil, si od toho slibuje finanční úsporu.

"Důvody jsou ekonomické, pokud by se ty linky nepřevlékaly, jedna by musela dojet až na Palmovku, což je nejbližší obratiště, a druhá až na Výstaviště. V tom úseku by byly dvě linky, které nejsou kapacitně vytíženy, byly by to velké vícenáklady," uvedl Martin Jareš z Ropidu, který zodpovídá za plánování jízdních řádů.

Cestující si novinku zkoušejí už nyní, v rámci letních výluk (čísla se mění na zastávce Dělnická). Problém je ale v tom, že informace na zastávkách nejsou dostatečné a ani od září se na tom nic nezmění.

V jízdním řádu na zastávce jsou uvedeny jen ty stanice, na které jede aktuální linka, nikoli ty, na které pokračuje jako "převlečený spoj". Drobným písmem se sice dočtete, že se linka na Dělnické mění na jinou a její konečnou stanici. Pokud danou část Prahy neznáte a nevíte zpaměti zastávky následující linky, máte problém.

A co o tom říká autor nápadu? "Na zastávce se to nedočtete, protože nám to neumožňuje vyhláška," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Martin Jareš.

Napište nám

Zkomplikuje Vám nový jízdní řád cestu do práce, nebo naopak patříte mezi ty, kterým zářijové změny dopravu v Praze ulehčí. Napište nám na [email protected]

A.cz: Máme modelovou situaci: přijdete na zastávku Vltavská a chcete jet na zastávku U Průhonu (následuje po zastávce Dělnická). Na zastávce je napsáno, že tudy jede tramvaj 24, končí na Dělnické a dále pokračuje jako 14 směrem na Barrandov. Ale když to tam cestující nezná, tak neví, zda to pak projíždí zastávkou U Průhonu. Nebylo by pro cestující komfortnější, aby tam byly vypsané všechny zastávky?

M.J.: Čili vám chybí informace o tom pokračování? Tam je to jako příjemný bonus, kdy je cestující příjemně překvapen tím, že tramvaj jede ještě dál.

A.cz: Já myslím, že cestující nechce být překvapen, ani příjemně. Že chce už na Vltavské vědět, do které zastávky dojede.

M.J.: On má garantovanou trasu té 24.

A.cz: Proč tam nemůže být napsáno, kam tramvaj pokračuje po změně čísla?

M.J.: Já nerozumím, o co vám jde. Vždyť tam máte seznam zastávek čísla 24, která jede na Dělnickou.

A.cz: Ano, ale já přijdu na zastávku Vltavská a chci jet na zastávku U Průhonu. A já u té 24 nenajdu, že se změní na 14 a doveze mě tam. Tam prostě není zastávka U Průhonu uvedená.

M.J.: Není, protože to už je linka 14.

A.cz: Ale já když jsem turista, nebo to tam neznám, tak o tom nevím a tramvaj 24 nepoužiji. Pojedu jinou tramvají, u které mám napsáno, že na tu zastávku jede. A přijdu tak o jeden spoj jen proto, že to tam není pořádně napsané.

M.J.: Jsme v mantinelech z hlediska licencí. Licence je vydaná tak, že linka má trasu tudy. Nesmíme, i když bychom byli rádi, uveřejňovat zastávky na trase, které tam už nejsou. Teď odskočím do příměstské dopravy. My jsme řešili, že linka 381 z Hájů pokračovala jako jiná linka do Kutné Hory. Dělali jsme všechno pro to, aby se cestující, zejména zahraniční turisté, dozvěděli, že jede až do Kutné Hory. Měli jsme s tím velké problémy. Nesměli jsme uvádět, že autobus jede dál.

A.cz: Je opravdu takový problém to tam napsat?

M.J.: Ano. My bychom rádi dali všechny informace, ale není to možné. Na té zastávce se to nedočtete, protože nám to neumožňuje vyhláška.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy