Jižní Město se chce odtrhnout od Prahy. Je to otázka pár let, tvrdí starosta

Domácí Domácí
12. 2. 2016 11:11
Radní městské části Prahy 11, jejíž součástí je i sídliště Jižní město, chtějí městskou část odtrhnout od Prahy a stát se samostatnou obcí. Městská část si od osamostatnění slibuje vyšší daňové příjmy a větší kontrolu nad územím. Podle starosty Prahy 11 Jiřího Štylera je odtržení Jižního Města od Prahy otázkou pár let. Vedení Prahy se zatím toho, že by Praha 11 už nebyla součástí hlavního města, příliš neobává.
Sídliště Jižní Město - Háje.
Sídliště Jižní Město - Háje. | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Praha - Radnice Prahy 11, kterou z velké části tvoří sídliště "Jižák", začala pracovat na podkladech pro to, aby se městská část mohla odtrhnout od hlavního města a stát se samostatnou obcí. Jižní Město má okolo 80 tisíc obyvatel a svou velikostí odpovídá Havířovu nebo Zlínu.

"Máme metodiku, jak z městské části Praha 11 udělat obec Jižní Město. Je to otázka pár let," upřesnil podle serveru E15.cz starosta a současně předseda Hnutí pro Prahu 11 Jiří Štyler na nedávném setkání s občany.

Od osamostatnění si radní slibují hlavně vyšší výběr daní, který by se prý mohl zvednout až desetkrát. Podle starosty by tak příjmy byly 22 tisíc korun na hlavu. Štyler zároveň počítá s tím, že by musel kraji, tedy Praze, finančně přispívat třeba na hromadnou dopravu.

Kromě vyššího výběru daní vedení očekává i snadnější regulaci parkování, hazardu, možnost zřídit si vlastní obecní policii nebo vytvářet si vlastní územní plán. "Vše by se odvíjelo podle toho, jak se usnese nejvyšší správní orgán obce, a ne do jaké nálady se právě vyspí třiatřicet zastupitelů na Mariánském náměstí," dodal Štyler.

Vedení Prahy se zatím toho, že by Jižní město už nebylo součástí hlavního města, příliš neobává. "Hlavní město Praha by věc řešilo až tehdy, pokud by taková situace nastala, a zcela v rámci platné legislativy," reagoval mluvčí magistrátu Vít Hofman na dotaz E15.cz.

Hnutí pro Prahu 11, které za iniciativou stojí, ovládlo komunální volby Jižního Města. Hnutí chtělo vyšachovat z vedení hlavně starostu Prahy 11 Dalibora Mlejnského (ODS), který byl podle něj mimořádně nakloněn developerům.

 

Právě se děje

Další zprávy