Na pražském magistrátu skončil šéf územního odboru, na jeho odchodu trvala Trojkoalice

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 9. 2015 16:21
Vedoucí odboru územního rozvoje na pražském magistrátu Jan Kábrt končí. Jeho odchod prosazovala Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) kvůli jeho působení na radnici Prahy 11 v době, kdy ji vedl Dalibor Mlejnský (tehdy ODS). Kábrt byl ve funkci od letošního července, proti byla právě Trojkoalice.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na pražském magistrátu skončil vedoucí odboru územního rozvoje, architekt Jan Kábrt.

Jeho odchod z úřadu prosazovali zástupci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), a to kvůli Kábrtově působení na radnici Prahy 11 za vlády exstarosty Dalibora Mlejnského (tehdy ODS).

Informaci potvrdil náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice). Kábrt byl do funkce jmenován hlasy koaličních ANO a ČSSD.

"Já jeho odchod vítám, Trojkoalice od začátku požadovala jeho odvolání a vypsání nového výběrového řízení. To by mělo být vypsáno příští týden. Důvody odvolání jsou stále stejné, tedy nedostatky při výběrovém řízení, minulost pana Kábrta a ohrožení tvorby metropolitního plánu," řekl Stropnický.

Odvolání komentovala i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). "Rozhodnutí úřadu vítám, je nešťastné zaměstnávat na tak důležité pozici kontroverzní osobnosti. Úřad musí fungovat profesionálně a bez skandálu," uvedla Krnáčová. Ještě v srpnu přitom tvrdila, že že k odvolání Kábrta není zákonný důvod.

Ředitelem od července

Kábrta jmenovali ředitelem pražští radní letos v červenci - na zasedání rady hlasovali proti právě zástupci Trojkoalice.

Těm vadilo, že spolupracoval na sporných projektech v Praze 11 za vlády bývalého starosty Dalibora Mlejnského (tehdy ODS).

Kábrt sice o ničem sám fakticky nerozhodoval, avšak připravoval dokumentaci ke sporným projektům, uvedl tehdy Stropnický a mezi problematickými kauzami jmenoval například revitalizaci Litochlebského parku, kvůli které je obviněno 28 zastupitelů Prahy 11.

V koalici shoda nebyla

Architekta Kábrta doporučila ve výběrovém řízení komise. Právě radní pak byli těmi, kteří jmenování ředitele na návrh komise a ředitelky magistrátu schválili.

Rada města má 11 členů a kromě Trojkoalice je v ní pět členů ANO a tři z ČSSD.

Mezi koaličními partnery až donedávna nepanovala shoda, zda Kábrta odvolat, či nikoliv. Například primátorka Adriana Krnáčová ještě v polovině srpna tvrdila, že k jeho odvolání není zákonný důvod.

Magistrátní odbor územního rozvoje má ve své gesci například změny územního plánu nebo přípravu územně plánovacích dokumentací.

 

Právě se děje

Další zprávy