Jak Kotrouš podváděl? Tajné schůzky i označené peníze

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 11. 2012 18:44
Exšéf strážníků vzal od majitele servisu peníze. Netušil, že schůzky sleduje policie
Vladimír Kotrouš.
Vladimír Kotrouš. | Foto: Jan Langer

Praha - Tajné schůzky, nahrávání rozhovorů, obálky plné označených bankovek a rozuzlení v podobě zásahu ozbrojených policistů na Jižní spojce. Takto dramaticky podle hlavního svědka probíhala úplatkářská kauza, kvůli které stojí před soudem bývalý šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš.

Majitel autoservisu Josef Jíša ve středu u soudu popsal složitý příběh, během kterého ho Kotrouš údajně několikrát požádal o úplatek a nakonec ho i převzal.

Podle Jíši za ním Kotrouš s nabídkou přišel poprvé na konci srpna 2011. Řekl mu, že poradci nového primátora chtějí na autoservis vozů vypsat výběrové řízení a uzavřít novou smlouvu. Tím by pozbyl platnosti kontrakt s Jíšovou firmou, který byl uzavřen v roce 2005 na dobu neurčitou. Autoservis za to ročně inkasuje kolem 30 milionů ročně.

"Řekl, že on se mě zastává a ví, že když dál budeme dělat tuto činnost, budeme ochotni platit 5 procent z obratu," řekl Jíša u soudu. Zde se jeho výpověď střetává s verzí Kotrouše, který tvrdí, že to byl právě Jíša, kdo za ním přišel s prosbou o pomoc a nabídkou peněz.

Na tuto první nabídku Jíša nijak nereagoval. "Bylo to něco naprosto nečekaného, chtěl jsem to přejít mlčením," uvedl majitel autoservisu. Na policii v tu chvíli nešel, protože se obával, že by se obvinění vlivného muže se známostmi v justici a policii mohlo obrátit proti němu.

Když ale šéf strážníků přišel s nabídkou podruhé, rozhovor si tajně nahrál na diktafon. "Pan Kotrouš přišel s tím, že nerad, ale dělá prostředníka mezi lidmi, kteří ty peníze chtějí, a mnou. Padla jména Hanč a Grmela," popsal Jíša.

Marek Hanč a Martin Grmela byli v té době primátorovými poradci. Všichni ale popírají, že by byli do věci nějak zapleteni. Kotrouš sám vypověděl, že si jejich zapojení do věci vymyslel. Jejich jména měla Jíšu přesvědčit, že šéf strážníků má skutečnou možnost mu zakázku zařídit.

Kotroušovo tvrzení mohla podporovat i skutečnost, že na konci roku 2010 skutečně vypsal výběrové řízení na tyto služby a na začátku následujícího roku ho zase zrušil. Firmy si totiž stěžovaly u antimonopolního úřadu.

Kotrouš chtěl peníze každé tři měsíce

Podle Jíši Kotrouš chtěl každé čtvrtletí vyplatit pět procent z obratu. Nejdříve chtěl zaplatit za třetí čtvrtletí roku 2011, což mělo dělat 350 tisíc korun. Splátka za poslední čtvrtletí roku pak měla přijít na řadu 20. ledna.

Servis vozů městské policie

  • 1992/1993 - Josef Jíša se začíná starat o vozy městské policie, nejdříve jako živnostník, poté na firmu
  • 2005 - poslední uzavřená smlouva mezi autoservisem Jíša a městskou policií, je uzavřená na dobu neurčitou a stále platí
  • 2010 - ředitel městské policie vypisuje veřejnou zakázku na autoservisní služby
  • 2011 - zakázka je zrušena kvůli stížnostem zúčastněných firem
  • Léto 2011 - Kotrouš informuje Jíšu o dalším tendru, který se údajně chystá, a žádá o úplatek se slibem, že tendr zastaví

Po druhé schůzce už šel Jíša rovnou na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu i s nahrávkou, kterou si pořídil, a podal trestní oznámení. Další události už se děly za kontroly policistů. Na setkání 23. listopadu v restauraci Tiamo šel Jíša s obálkou, ve které bylo 200 tisíc korun, a nahrávacím zařízením. Obojí mu dali policisté.

"Řekli mi, ať na bankovky nesahám, že jsou označeny speciální chemikálií," popsal Jíša. Kotrouš peníze převzal a podle Jíši si je dal do saka. Na Kotroušově obleku pak policisté našli zmíněnou chemikálii.

Kotrouš přesto popírá, že by peníze převzal. "Nerozumím tomu, jak se tam ta chemikálie dostala," řekl u soudu. Podobně probíhala i druhá předávka peněz o dva dny později. Tehdy Kotrouš převzal zbylých 150 tisíc korun, se kterými ho zatkli policisté.

"Prožil jsem si období hrůzy. Den nebo dva před tím pátkem, kdy měl být pan Kotrouš zatčen, jsem ženě řekl, aby odjela mimo Prahu. Měl jsem o ni obavy," líčil majitel autoservisu.

Kotrouš u soudu se slzami v očích vypověděl, že potřeboval peníze, protože se jeho rodina ocitla ve finanční tísni. "Mojí ženě se nedařilo v podnikání a dcera otěhotněla," popsal Kotrouš.

Manželka: problémy byly, ale zvládnutelné

Jeho verzi ale překvapivě u soudu nepotvrdila jeho žena Eva ani její matka. "Přes léto byla slabší sezona, a tak jsem musela několik měsíců dotovat fitness. Situace byla o trochu těžší než v minulých letech, ale z mého pohledu byla zvládnutelná. Jiné problémy jsme neměli," řekla Eva Kotroušová.

Fitness studio mělo podle ní dluh na nájemném mezi 40 a 50 tisíci korun. Ten Kotroušová uhradila po částech během října, tedy ještě předtím, než její manžel požadoval úplatek. "Já jsem od něj žádnou pomoc nežádala a on mi žádnou nenabízel," dodala.

Kotrouš si navíc rozhodně nemohl stěžovat na nedostatek peněz. U policie si podle primátora Bohuslava Svobody včetně odměn měsíčně vydělal až 90 tisíc korun. Na odměnách pro ředitele se v minulých letech skutečně nešetřilo - za posledních 8 let Kotrouš dostal odměnou 2,6 milionu korun. Například v roce 2009 mu na účtu přistálo téměř půl milionu korun navíc.

Kotroušovi vlastní družstevní byt v Praze, další byt má jejich dcera Lenka. Rodina vlastní i zrenovovanou nemovitost u Plzně.

Poté, co se Kotrouš vrátil z vazby, pracoval ve školicím středisku městské policie za 20 tisíc korun měsíčně. Poté, co organizaci opustil, ho zaměstnala manželka ve své firmě. Tam bere 30 tisíc. Přestože jeho příjmy značně klesly, finanční problémy rodiny jsou už prý vyřešené. "Manželce se zase začalo dařit," vysvětlil Kotrouš.

 

Právě se děje

Další zprávy