V zoo uhynul jeden z odchycených ibisů, měl zácpu. Na útěku spolykal kdeco, i střepy

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 3. 2016 13:17
V pražské zoo v úterý uhynul jeden z ibisů, kterého ošetřovatelé odchytili v blízkosti Ruzyně. "Mladý ibis z letiště uhynul v důsledku obstipace střev," vyjádřil se ředitel zoo Miroslav Bobek. Tu zapříčinilo to, že pták kromě mnohonožek a slimáků spolykal mnoho cizorodých předmětů, i kousky skla nebo pozinkovanou podložku. Hon na ibisy trvá už týden. Minulé úterý 18 vzácných ptáků uletělo z voliéry pražské zoo, která nevydržela nápor sněhu. Patnáct ibisů se podařilo odchytit, tři jsou stále na "útěku".
Jeden z ibisů skalních svůj výlet mimo voliéru nepřežil. (Ilustrační foto)
Jeden z ibisů skalních svůj výlet mimo voliéru nepřežil. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha- Hon na ibisy, kteří před týdnem ulétli z voliéry pražské zoo, poznamenala smutná událost. Mladý samec, kterého ošetřovatelé chytili u letiště, v zoologické zahradě uhynul. Důvodem byla obstipace střev, lidově řečeno zácpa.

"Kromě mnohonožek a slimáků spolykal mnoho cizorodých předmětů, včetně kousků skla nebo pozinkované podložky," odůvodnil to na svém facebookové účtu ředitel zoo Miroslav Bobek.

 "Patrně šlo o kombinaci hladu a nezkušenosti. Ostatní odchycení ibisové proto dostanou preparát, který jim umožní případné cizí předměty snadněji vyloučit, a také budou zrentgenováni," dodal ředitel zahrady. Ibisa o víkendu odchytila v blízkosti Ruzyně samice křížence sokola a raroha.

Nalezence umísťují pracovníci zahrady do zázemí, aby se zotavili z nezvyklého zážitku. Část z nich se však už od soboty vrátila do voliéry, z níž je před týdnem osvobodil mokrý sníh, který protrhl síť. Bohužel minimálně jeden ze vzácných černých ptáků s dlouhým zobákem se už do voliéry nevrátí.

Ošetřovatelům s odchytem vzácných ptáků pomohla i veřejnost. Stovky lidí volaly pracovníkům zoo a hlásily jim výskyt černých opeřenců. Na "útěku" už jsou poslední tři vzácní ptáci. "Ani jsem nedoufal, že jich tolik pochytáme," vyjádřil se už dříve ředitel zoo.

Ptáci se během několika dnů rozletěli po Praze i části středních Čech. Některé ibisy pochytali i v Říčanech u Prahy, na Balabence, v Michli, Bohnicích, u Václavského náměstí, nedaleko Brandýsa nad Labem, v Kralupech nad Vltavou, v Holešovicích, u Ruzyně nebo na Žižkově.

Po třech "uprchlících" ošetřovatelé stále pátrají. Stávající počasí by vzácným ptákům nemělo dělat problémy, chladno i mráz snášejí dobře. Zvládnou také bez obtíží hladovět pět až sedm dní, potravu by si ale měli dokázat za současných podmínek nalézt. Na městskou zástavbu, elektrické vedení ani rušnou dopravu v hlavním městě ale nejsou zvyklí a mohou se zranit.

 

Právě se děje

Další zprávy