Patnáctého ibisa chytili v letu v Letech. Neuvěřitelné, píše šéf zoo

Domácí Domácí
7. 3. 2016 16:30
Hon na ibisy skalní, kteří v minulém týdnu uletěli z voliéry v pražské zoo, pokračuje. Zpátky doma už je však 15 z 18 uprchlých vzácných opeřenců. Čtrnáctého ibisa chytili nedaleko kroužkovací stanice v Horních Měcholupech do pěvčí sítě. V síti skončil i patnáctý, kterého v letu zachytila vystřelovací síť v v Letech u Dobřichovic. S odchytem ptáků ošetřovatelům pomohla i veřejnost. Stovky lidí ošetřovatelům volaly, aby nahlásily, kde černé ptáky s dlouhým zobákem viděly.
"Pražané jsou posedlí honěním ptáků", glosuje na Twitteru Miloš Čermák odchyt uprchlých ibisů. (Ilustrační foto)
"Pražané jsou posedlí honěním ptáků", glosuje na Twitteru Miloš Čermák odchyt uprchlých ibisů. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha- V pondělí se podařilo chytit další dva ibisy skalní, kteří minulý týden uletěli z pražské zoo. Osmnáct opeřenců zmizelo před týdnem z voliéry poté, co síť nevydržela nánosy těžkého mokrého sněhu.

V pořadí čtrnáctý chycený pták byl polapen nedaleko kroužkovací stanice v Horních Měcholupech do pěvčí sítě. Patnáctého chytili vystřelovací sítí v letu v Letech u Dobřichovic. To na svém twitterovém účtu ředitel zoo Miroslav Bobek označil za "neuvěřitelné".

O víkendu se přímo v Praze podařilo chytit další dva ibisy, jednoho dokonce za pomoci cvičeného dravce. Ptáci byli v pražských Holešovicích a Ruzyni, kde ibisy "odchytila" samice křížence sokola a raroha.

To jsou mi věci

Ptáci se během několika dnů rozletěli po Praze i části středních Čech. Některé ibisy pochytali i v Říčanech u Prahy, na Balabence, v Michli, Bohnicích, u Václavského náměstí, nedaleko Brandýsa nad Labem, v Kralupech nad Vltavou nebo na Žižkově.

Ošetřovatelům s odchytem vzácných ptáků pomohla i veřejnost. Stovky lidí volaly pracovníkům zoo a hlásily jim výskyt černých opeřenců. Na "útěku" už jsou poslední tři vzácní ptáci. "Ani jsem nedoufal, že jich tolik pochytáme," vyjádřil se ředitel zoo.

Nalezence umísťují pracovníci zahrady do zázemí, aby se zotavili z nezvyklého zážitku. Část z nich se však už od soboty vrátila do voliéry a návštěvníci si je mohou prohlédnout.

Stávající počasí by zbývajícím "prchajícím" ptákům nemělo dělat problémy, chladno i mráz snášejí dobře. Zvládnou také bez obtíží hladovět pět až sedm dní, potravu by si ale měli dokázat za současných podmínek nalézt. Na městskou zástavbu, elektrické vedení ani rušnou dopravu v hlavním městě ale nejsou zvyklí a mohou se zranit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy