Tucet ibisů zůstává na svobodě. Tři se podařilo odchytit, další tři se do pražské zoo vrátili

Lenka Havelková
2. 3. 2016 16:32
Pátrání po ibisech skalních, kteří v úterý uletěli z pražské zoo, pokračuje. Tři se už podařilo odchytit, další tři vzácní ptáci se sami vrátili do zoo, kde se zatím volně pohybují. Podle mluvčí Jany Myslivečkové se daří ptáky najít hlavně díky pomoci veřejnosti. Osmnáct ibisů skalních uletělo z pražské zoologické zahrady v úterý. Ptáci se dostali ven dírou ve voliéře, která nevydržela tíhu mokrého sněhu.
Ibis skalní
Ibis skalní | Foto: ZOO Praha

Praha - Pražská zoo už druhý den pátrá po osmnácti ibisech skalních, kterým se v úterý podařilo uletět z poničené voliéry. "Třetího opeřence se dnes podařilo odchytit v okolí Brandýsa. Neustále dostáváme informace od veřejnosti, čehož si velmi vážíme. V terénu máme speciální týmy, které jsou připraveny na místo okamžitě vyrazit," řekla mluvčí pražské zoo Jana Myslivečková.

Další tři opeřenci se vrátili sami do zoologické zahrady, kde se volně pohybují. Podle mluvčí je však důležité ptáky zbytečně neplašit. "Pokud bychom se je pokoušeli odchytit, mohli by nám odletět. Mají poměrně dobrý orientační smysl a byli tady zvyklí. Je pravděpodobné, že se sami do voliéry vrátí, " vysvětlila Jana Myslivečková.

Ibis přežije i ve městě

Ibisům podle zástupce vedoucího pražské odchytové stanice Bronislava Mazáče bezprostřední nebezpečí nehrozí. Jsou zvyklí na studené počasí, jelikož v zoo žijí v otevřené voliéře. V noci spí na stromě a přes den se budou nejspíš snažit najít nějakou potravu. "Ibis je brodivý pták a přístup k nějaké louži, či potoku si při přeletu pravděpodobně bude umět najít. Potenciálním nebezpečím pro něj může být pes, který by ho však musel překvapit, jelikož Ibis dobře vidí," vysvětluje.

Záchranář připouští, že ibisové v Praze zůstanou, dokud se je nepodaří odchytit. "V Praze máme hodně lokalit, kde tento typ ptáka dokáže přežit. Nejsme úplně sterilní betonové město, kde by si nedokázal na chvíli sednout a odpočinout," dodává Mazáč.

Jak probíhá odchyt exotických ptáků?

Pro odchyt ptáků záchranáři používají různé typy sítí. Podle Mazáče je nejdůležitější vědět, kde se zvíře nachází. "Pokud pták sedí na stromě, na střeše domu, na skále, či jiném těžce přístupném místě, musí společně s námi vyjíždět hasiči, kteří disponují výškovou technikou," říká.

Ibisí úlet

Ibis skalní

Osmnáct ibisů skalních v úterý uletělo z pražské zoologické zahrady. Vzácní ptáci se dostali ven dírou ve voliéře, která nevydržela tíhu mokrého sněhu. Ibis skalní patří ve volné přírodě mezi kriticky ohrožené druhy. Pražská zoo jej chová od roku 1985. Vedení počítá s tím, že se všechny ptáky postupně podaří vrátit zpět. Nadále prosí veřejnost o pomoc. Telefonní číslo, kam lidí mohou volat je 734 524 439.

Poté se záchranáři pokusí k zvířeti co nejšetrněji přiblížit, ovšem tak, aby se zbytečně nestresovalo. "Hrozí, že by se mohl rozběhnout a pokusit se vzlétnout. Pokud by tam však byla nějaká překážka, například střecha domu, mohl by do ní narazit a ošklivě se poranit," vysvětluje Mazáč.

Poté následuje odchyt pomocí sítě. "Máme široké podběráky na výsuvných násadách, volné čtyřmetrové sítě a vystřelovací sítě. Typ sítě záchranáři zvolí na místě, podle toho kde se pták nachází. Například u vystřelovací sítě musíme být opatrní. Pokud je pták v blízkosti křoviny, mohla by se o ni letící sít zachytit a odchyt by byl zmařen," popisuje. Poté co je pták polapen, záchranáři ho přemístí do speciálního boxu.

Při následné manipulaci je nutné se zvířetem zacházet s maximální šetrností, aby nedošlo k poranění křídel. Když je pták v přepravce, je lepší ho nechat v temnu, aby ho nerozrušovaly podněty z okolí. "Důležitá je eliminace hluku, otřesů, či bouchání. Může ho rozhodit i pobíhající psík, nebo kolemjdoucí člověk," upozorňuje záchranář. Výrazné trauma ptákům z odchytu nehrozí, avšak k nějakému leknutí dojít může.

Pokud by lidé ibise spatřili, určitě by měli nejprve zavolat do zoo, až poté odchytovou službu městské policie. V žádném případě by se neměli o odchyt pokoušet sami.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy