Tucet ibisů zůstává na svobodě. Tři se podařilo odchytit, další tři se do pražské zoo vrátili

Lenka Havelková
2. 3. 2016 16:32
Pátrání po ibisech skalních, kteří v úterý uletěli z pražské zoo, pokračuje. Tři se už podařilo odchytit, další tři vzácní ptáci se sami vrátili do zoo, kde se zatím volně pohybují. Podle mluvčí Jany Myslivečkové se daří ptáky najít hlavně díky pomoci veřejnosti. Osmnáct ibisů skalních uletělo z pražské zoologické zahrady v úterý. Ptáci se dostali ven dírou ve voliéře, která nevydržela tíhu mokrého sněhu.
Ibis skalní
Ibis skalní | Foto: ZOO Praha

Praha - Pražská zoo už druhý den pátrá po osmnácti ibisech skalních, kterým se v úterý podařilo uletět z poničené voliéry. "Třetího opeřence se dnes podařilo odchytit v okolí Brandýsa. Neustále dostáváme informace od veřejnosti, čehož si velmi vážíme. V terénu máme speciální týmy, které jsou připraveny na místo okamžitě vyrazit," řekla mluvčí pražské zoo Jana Myslivečková.

Další tři opeřenci se vrátili sami do zoologické zahrady, kde se volně pohybují. Podle mluvčí je však důležité ptáky zbytečně neplašit. "Pokud bychom se je pokoušeli odchytit, mohli by nám odletět. Mají poměrně dobrý orientační smysl a byli tady zvyklí. Je pravděpodobné, že se sami do voliéry vrátí, " vysvětlila Jana Myslivečková.

Ibis přežije i ve městě

Ibisům podle zástupce vedoucího pražské odchytové stanice Bronislava Mazáče bezprostřední nebezpečí nehrozí. Jsou zvyklí na studené počasí, jelikož v zoo žijí v otevřené voliéře. V noci spí na stromě a přes den se budou nejspíš snažit najít nějakou potravu. "Ibis je brodivý pták a přístup k nějaké louži, či potoku si při přeletu pravděpodobně bude umět najít. Potenciálním nebezpečím pro něj může být pes, který by ho však musel překvapit, jelikož Ibis dobře vidí," vysvětluje.

Záchranář připouští, že ibisové v Praze zůstanou, dokud se je nepodaří odchytit. "V Praze máme hodně lokalit, kde tento typ ptáka dokáže přežit. Nejsme úplně sterilní betonové město, kde by si nedokázal na chvíli sednout a odpočinout," dodává Mazáč.

Jak probíhá odchyt exotických ptáků?

Pro odchyt ptáků záchranáři používají různé typy sítí. Podle Mazáče je nejdůležitější vědět, kde se zvíře nachází. "Pokud pták sedí na stromě, na střeše domu, na skále, či jiném těžce přístupném místě, musí společně s námi vyjíždět hasiči, kteří disponují výškovou technikou," říká.

Ibisí úlet

Ibis skalní

Osmnáct ibisů skalních v úterý uletělo z pražské zoologické zahrady. Vzácní ptáci se dostali ven dírou ve voliéře, která nevydržela tíhu mokrého sněhu. Ibis skalní patří ve volné přírodě mezi kriticky ohrožené druhy. Pražská zoo jej chová od roku 1985. Vedení počítá s tím, že se všechny ptáky postupně podaří vrátit zpět. Nadále prosí veřejnost o pomoc. Telefonní číslo, kam lidí mohou volat je 734 524 439.

Poté se záchranáři pokusí k zvířeti co nejšetrněji přiblížit, ovšem tak, aby se zbytečně nestresovalo. "Hrozí, že by se mohl rozběhnout a pokusit se vzlétnout. Pokud by tam však byla nějaká překážka, například střecha domu, mohl by do ní narazit a ošklivě se poranit," vysvětluje Mazáč.

Poté následuje odchyt pomocí sítě. "Máme široké podběráky na výsuvných násadách, volné čtyřmetrové sítě a vystřelovací sítě. Typ sítě záchranáři zvolí na místě, podle toho kde se pták nachází. Například u vystřelovací sítě musíme být opatrní. Pokud je pták v blízkosti křoviny, mohla by se o ni letící sít zachytit a odchyt by byl zmařen," popisuje. Poté co je pták polapen, záchranáři ho přemístí do speciálního boxu.

Při následné manipulaci je nutné se zvířetem zacházet s maximální šetrností, aby nedošlo k poranění křídel. Když je pták v přepravce, je lepší ho nechat v temnu, aby ho nerozrušovaly podněty z okolí. "Důležitá je eliminace hluku, otřesů, či bouchání. Může ho rozhodit i pobíhající psík, nebo kolemjdoucí člověk," upozorňuje záchranář. Výrazné trauma ptákům z odchytu nehrozí, avšak k nějakému leknutí dojít může.

Pokud by lidé ibise spatřili, určitě by měli nejprve zavolat do zoo, až poté odchytovou službu městské policie. V žádném případě by se neměli o odchyt pokoušet sami.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy