Z pražské zoo uletělo 18 vzácných ibisů skalních, voliéra povolila pod nánosem mokrého sněhu

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 3. 2016 17:56
Osmnáct ibisů skalních uletělo z pražské zoologické zahrady. Vzácní ptáci se dostali ven dírou v ochranné voliéře, která nevydržela tíhu mokrého sněhu. Pracovníci zoo se snaží vzácné ptáky pochytat a dostat zpět do voliéry. Lidé už prostřednictvím sociálních sítí hlásí, že ibisa zahlédli v různých částech hlavního města. Ibis skalní patří ve volné přírodě mezi kriticky ohrožené druhy. Pražská zoo jej chová od roku 1985.
Z voliéry pražské zoologické zahrady postupně uletělo 18 ibisů skalních.
Z voliéry pražské zoologické zahrady postupně uletělo 18 ibisů skalních. | Foto: ZOO Praha

Praha - Z voliéry pražské zoologické zahrady postupně uletělo 18 ibisů skalních. Ven se vzácní ptáci dostali dírami v ochranné síti voliéry, která nevydržela čerstvé nánosy těžkého mokrého sněhu. Po několika hodinách se pracovníkům zahrady podařilo odchytit dva ibise, informoval ředitel zoo Miroslav Bobek.

Pracovníci zoo se snaží vzácné ptáky pochytat a dostat zpět do voliéry. Lidé už prostřednictvím sociálních sítí hlásí, že ibisa zahlédli v různých částech hlavního města, například v Holešovicích či na Vinohradech. Ředitel zoo Miroslav Bobek na svém facebooku požádal obyvatele Prahy, kteří zahlédnou některého z uprchlých ptáků, aby zavolali na číslo 737 204 532.

Ibis skalní patří ve volné přírodě mezi kriticky ohrožené druhy. Pražská zoo jej chová od roku 1985. Všichni ibisové mají typický dlouhý, mírně dolů ohnutý zobák, který je pro ně velice užitečným nástrojem při obstarávání potravy. Ibis skalní má černé peří, péřový límec a červenou lysou hlavu, také nohy a zobák jsou červené.

Ibisové skalní mají v trojském areálu zázemí ve voliéře nazvané Africké skály, která se opírá o skalní masiv. Ibisům poskytují skály přirozený prostor k hnízdění. Společně s nimi zde žijí i další druhy ptáků hnízdících na skalních srázech a také několik druhů vrubozobých ptáků, kteří se zabydleli v jezírku před skalami, uvádí web zahrady.

Zoologickou zahradu loni navštívilo přes 1,32 milionu lidí, což je třetí nejvyšší číslo v její čtyřiaosmdesátileté historii. Má roční rozpočet ve výši stovek milionů, finančně ji výrazně podporuje i pražský magistrát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy