Praha - Odbory pět minut po poledni zahájily protestní akci proti zdravotnické reformě.
Na Palackého náměstí v Praze se podle pořadatelů sešlo tisíc lidí, policie uvádí o necelou polovinu méně. Mezi protestující dorazil na i ministr zdravotnictví Leoš Heger, který chtěl k davu promluvit. Odměnou mu byl pouze pískot a nadávky přítomných, proto po necelé čtvrthodině náměstí opustil.
Heger uvedl, že s odbory diskutoval a chce diskutovat i dál. Snažil se vysvětlit, že chystané změny pacienty nezatíží tolik, jak se odbory obávají. Když pokřikování nadávek neustávalo, rozhodl se odejít.
"Půjdu, ne kam vulgárně říkáte, ale zpátky do sněmovny, protože to je moje práce," řekl. Ironicky pogratuloval organizátorům, jak dialog zvládli.
Průvod po jedné hodině vyrazil před Poslaneckou sněmovnu, která projednává reformní návrhy. Na Malostranském náměstí jej ale před třetí hodinou zastavili policisté. Do Sněmovní ulice tak po dohodě se strážci zákona vyrazily jednotlivé skupinky protestujících bez zdvižených transparentů.
U vchodu do sněmovny ale demonstrace pokračovala. Před protestující vystoupil i ministr financí Miroslav Kalousek, schytal však stejnou vůli nevole jako jeho stranický kolega dříve. Krátce poté se začal dav demonstrantů pozvolna rozcházet.
Prohlédněte si fotografie z happeningu:
"Šetřit ano, škrtat ne"
Happening začal ve 12:05, tedy symbolicky "pět minut po dvanácté". Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové už totiž kabinet některé normy schválil a novelu o zdravotním pojištění odhlasovali ve sněmovně koaliční poslanci.
"Záměrem reformních zákonů je udělat ze současného standardu a z toho, co je běžné, nadstandard. My s tím nesouhlasíme, to je proti lidem," řekla přítomným Žitníková z pódia označeného vlajkami zdravotnického svazu a nápisem "Šetřit ano, škrtat ne".
Odboráři si přinesli transparenty například s nápisem "Pozor, ve zdravotnictví hrozí přesun majetku".
Na pódiu odboráři představují výjev ze stomatologické ordinace. "Můžete se těšit i na to, že na pódiu poteče krev," uvedla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová.
Předseda Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Zavadil vyzval Hegera, aby "přestal lhát lidem". "Řekněte jim, co se chystá. Přece není normální, aby si lidé připláceli na zdraví takovou měrou. Je to byznys se zdravím," prohlásil.
Stávku nahradil happening
K akci odborů se přidala i rada postižených, rada seniorů, svaz pacientů či iniciativa proAlt. Podle nich se zavedením standardu a nadstandardu omezí přístup k péči a moderní léčba by byla jen pro ty, kdo by si ji zaplatili.
Zavadil se k výsledkům dnešní akce stavěl před jejím zahájením spíše skepticky. Podle něj poslanci zdravotnickou reformu odhlasují. "Převládne stranická disciplína nad rozumem," řekl ČTK.
Odborářům vadí také chystané zvýšení poplatku za den v nemocnici ze 60 na 100 korun či to, že by si léky do 50 korun měl hradit pacient.
Na protest proti reformám odbory uspořádaly už v polovině června celodenní stávku v dopravě. Žádaly stažení a přepracování reformních zákonů. Vláda od svých záměrů ale ustoupit nehodlá. Podle ní jsou změny nutné a Česko je potřebuje.
Odbory mají na své straně naopak opozici. Někteří členové opoziční ČSSD se chtějí dnešní odborářské akce zúčastnit.
Podívejte se, jak v půlce června odboráři pochodovali Prahou: