Praha - Pražský dopravní podnik nechá prověřit sporné zakázky, které mohly být pro Prahu nevýhodné.
Kromě vlastní interní kontroly připravuje hloubkový audit. Zároveň chce změnit současný systém pro zadávání veřejných zakázek tak, aby byl více transparentní.
Plány ve čtvrtek představila Magdalena Češková, která je od začátku minulého týdne pověřena řízením dopravního podniku.
Podle některých médií uzavřel podnik v minulosti několik nevýhodných smluv, prostřednictvím kterých mohly být z podniku vyváděny peníze.
Kontrolou projde smlouva na dodávku jízdenek
Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) prověří například smlouvu na dodávku papírových a SMS jízdenek, bio složek do nafty, dále kontrakt na obrazovky v metru, bezpečnostní systém a smlouvu na právní služby s advokátní kanceláří Šachta & partners.
Zkoumat se budou i smlouvy na dodávku nových autobusů a tramvají.
Kontrolu některých smluvních vztahů už podnik podle Češkové zadal advokátům, některé sporné záležitosti bude zkoumat i interní auditor. Společně s vedením hlavního města pak podnik chystá rozsáhlý forenzní audit.
"Předpokládám, že proces bude probíhat celý letošní rok. Zároveň chceme kontrolní pravidla nastavit tak, aby nemohlo docházet k tomu, že by si dva tři členové vedení společnosti mohli domlouvat kšefty," řekla Češková.
Podnik bude nově podle Češkové zveřejňovat celý průběh výběrového řízení na internetu. Zveřejňovat se bude i hlasování členů výběrové komise.
Přihlásit by se mělo co nejvíce firem
Zakázky chce DPP vypisovat tak, aby se mohlo přihlásit co nejvíce firem. Češková slibuje, že podnik nebude prodlužovat již uzavřené smlouvy formou dodatků a nebude rozdělovat zakázky na menší tak, aby se vyhnul vypsání otevřeného výběrového řízení.
Nová pravidla chce podnik uplatnit u čtyř výběrových řízení, které v současnosti chystá. V příštích týdnech a měsících chce podnik vybrat v tendru tiskárnu papírových jízdenek a dodavatele právních, poradenských a IT služeb.
Jízdenky podniku dodávala firma Neograph, smlouvu ale provázela podezření, že část peněz za jízdenky putuje na Britské Panenské ostrovy. Právní služby zase podniku poskytovala kancelář Šachta & partneři, která se podílela na přípravě některých sporných smluv.
Víc zapojíme vlastní odborníky, tvrdí Češková
Na některé služby si podnik už nechce najímat externí firmy, ale bude je řešit vlastními pracovníky. "Chceme více zapojit odborníky, kterých máme v podniku dost. Není třeba vydávat prostředky navíc," konstatovala Češková.
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) doufá, že se díky lepšímu hospodaření podaří až o desetinu snížit množství peněz, které město podniku ročně dává. Letos podnik od Prahy na provoz dostal kolem deseti miliard korun.
V rámci úspor podnik také nedávno zrušil tendry na turnikety, nové osvětlení, přípravu, tisk a distribuci podnikového časopisu DP kontakt a na opravy napájecích kabelů.