Dopravní podnik přichází o miliony za SMS jízdenky

Domácí ČTK Domácí , ČTK
10. 2. 2012 6:45
Podnik zadal SMS jízdenky bez výběrového řízení nově založené společnosti Crowsnest
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pražský dopravní podnik přichází o desítky milionů korun ročně kvůli nevýhodné zakázce na SMS jízdenky, kterou před několika lety zadal bez výběrového řízení společnosti Crowsnest.

S firmou mají podobné smlouvy i další města. Informují o tom Hospodářské noviny. Za Crowsnestem stojí právní kancelář Šachta & Partners, jejíž jméno figuruje i v dalších pro dopravní podnik zřejmě nevýhodných zakázkách.

Firma pod vedením bývalého ředitele Martina Dvořáka zadala v roce 2007 SMS jízdenky bez výběrového řízení nově založené společnosti Crowsnest. Levnější nabídky nezkoumal, ačkoliv už tehdy dostal další dvě.

Obchodní tajemství

Přes SMS jízdenky ročně projde 300 milionů korun. Podnik tají, kolik za službu platí.

"Kvůli obchodnímu tajemství údaje nezveřejňujeme. Zůstává nám však více než 75 procent ceny jízdenky," řekla mluvčí DPP Ilona Vysoudilová. Podle HN tak z dvaatřicetikorunové jízdenky podnik platí necelých osm korun. Ročně se prodá více než deset milionů SMS jízdenek.

Firma Crowsnest má podobné smlouvy také s dopravními podniky v dalších velkých městech, například v Plzni či Ostravě. Lidé, kteří v oboru pracují, listu řekli, že se zadání výběrového řízení v jednotlivých městech nápadně podobají a že už podle zadání vědí, kdo zakázku získá.

Výhodnější podmínky

Konkurenční firmy přitom nabízejí výhodnější podmínky.

"V rámci našich nabídek jsme dopravním podnikům i městům nabízeli výplatu z jedné SMS jízdenky mezi 84 a 86 procenty," řekl šéf firmy Airtoy Roman Jánský. Podle HN by to jen v Praze znamenalo úsporu v řádu desítek milionů korun.

Jméno kanceláře Šachta & Partners se vyskytuje například v kauze údajného vyvádění peněz na britské Panenské ostrovy z dodávek jízdenek pro pražskou MHD od firmy Neograph. Její název se objevil také v souvislosti s firmou Bitmedia, které prý DPP platí milionové licenční poplatky za obrazovky na stěnách pražského metra.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 8 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy