Další rána pro Pražský okruh, úřad zrušil povolení

Pavel Baroch
21. 8. 2011 15:46
Stavba na jihovýchodě hlavního města se odkládá nejen kvůli nedostatku peněz
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo územní rozhodnutí pro jihovýchodní část Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi.

Je to další rána pro dokončení této klíčové dopravní stavby v zemi. Kromě toho, že na ni stát zatím marně shání peníze, teď nemá ani potřebná úřední povolení. Stavba okruhu se tak odkládá na neurčito, její dokončení není v nejbližších letech reálné.

Proti územnímu povolení na stavbu s označením 511 se odvolalo na 180 lidí, převážně obyvatel Běchovic a Dubče, kteří se nechtějí smířit s tím, že jim nová komunikace přivede tisíce aut kousek od domů.

Ministerstvo pro místní rozvoj při rozhodování, zda územní rozhodnutí potvrdit, nemělo prakticky na výběr. Nejvyšší správní soud v lednu zrušil část Zásad územního rozvoje hlavního města, což je ze zákona nezbytný dokument k vydávání dalších úředních rozhodnutí včetně stavebních. Bez těchto zásad, což je obdoba krajského územního plánu, není možné územní rozhodnutí vydat.

Mnoho úřednických chyb

Ministerstvo zároveň vytklo magistrátu, že nebyl schopen doložit, jestli kvůli stavbě nebudou překračovány závazné limity pro hluk a exhalace v ovzduší.

"Konkrétně se magistrát ve výše uvedeném smyslu dostatečně nevypořádal s podmínkami stanoviska EIA (posuzování vlivu na životní prostředí)," uvádí se v rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Ministerstvo zároveň konstatovalo, že se magistrát při územním řízení dopustil i procesních chyb.

Alternativní trasa jihovýchodní částí Pražského okruhu.
Alternativní trasa jihovýchodní částí Pražského okruhu. | Foto: osbechovice.cz

Šance pro novou trasu?

Kritici jihovýchodní části Pražského okruhu vidí v ministerském rozhodnutí šanci, jak trasu této významné dopravní stavby upravit.

"Teď je tu příležitost otevřít debatu o rozumnějším tranzitním okruhu, aby vedl skutečně kolem Prahy a nezatížil hlukem a škodlivinami hustě obydlené části města," řekla Petra Šubrtová z běchovického občanského sdružení.

"Navrhujeme alternativní trasu Středočeským krajem již dlouho a teď se k nám přidávají další. Takovou stavbu by navíc bez problémů financovala Evropská unie," dodala Šubrtová.

Pražský okruh odlehčí obydleným čtvrtím

Úřady včetně pražského magistrátu se ovšem zatím úvahám na změnu trasy jihovýchodní části dálničního okruhu bránily. Dokončení Pražského okruhu je důležité proto, aby se odvedla tranzitní kamionová doprava, která nyní projíždí Spořilovem a dalšími hustě obydlenými čtvrtěmi.

"Ministerské rozhodnutí dává magistrátu signál, že není možné otázku Pražského okruhu válcovat silou," poznamenal Michal Bernard z advokátní kanceláře AK Dohnal, která zastupuje běchovické obyvatele.

 

Právě se děje

Další zprávy