Pražský okruh přes Běchovice má stop, zastavil ho soud

Pavel Baroch
27. 1. 2011 21:20
Správní soud zrušil část zásad územního rozvoje, bez něhož není možné stavět
Foto: Radek Pecák

Praha - Odpůrci trasy Pražského okruhu přes okrajovou čtvrť Běchovice na východě hlavního města uspěli u Nejvyššího správního soudu.

Ten ve čtvrtek uznal jejich námitky a zrušil příslušnou část územně plánovací dokumentace, což je vlastně krajský územní plán. Bez něho není možné zahájit územní ani stavební řízení pro tuto část strategické dálnice okolo české metropole.

Verdikt Nejvyššího správního soudu se týká části Pražského okruhu v trase Běchovice - dálnice D1 a Horní Počernice - Březiněves.

"Uznal naší argumentaci a konstatoval, že magistrát postupoval při přijetí tohoto nadřazeného územního plánu v rozporu se zákonem. Zejména považoval za naprosto nedostatečné a nezákonné vyhodnocení vlivu okruhu na zdraví obyvatel dotčených městských částí a na životní prostředí," řekl Aktuálně.cz advokát Vítězslav Dohnal, který žalobce ve sporu s pražským magistrátem zastupoval.

"Ve schválených zásadách například nebyly respektovány požadavky ministerstva životního prostředí," konstatoval mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert.

Dokončení okruhu se odkládá na neurčito

Dohnal připomněl, že bez nového schválení zásad územního rozvoje není možné se stavbou okruhu začít. Právě tuto část okruhu přitom pokládá za svou dopravní prioritu nová pražská koalice ODS a ČSSD.

"Už dnes jsou v Běchovicích překračovány zákonné limity hluku a znečištěného ovzduší. Přivést sem po okruhu další desítky tisíc  aut denně prostě není možné. Pražský magistrát však vytrvale ignoroval všechny naše námitky, proto nám nezbylo než se prostřednictvím advokáta obrátit na soud," řekl Jiří Osvald, jeden ze žalobců.

Praha padla u soudu popáté

Je to přitom už popáté, co Nejvyšší správní soud zrušil některou z podob pražského územního plánu. Spory se vždy týkaly dvou plánovaných staveb: nové ranveje v Ruzyni a právě Pražského okruhu.

Advokát Dohnal poznamenal, že hlavní město opakuje stejné chyby. Tou hlavní podle něho je, že úřady neprovedou řádné posouzení vlivů na životní prostředí.

Alternativní trasa pražského okruhu, jak ji prosazuje běchovické občanské sdružení
Alternativní trasa pražského okruhu, jak ji prosazuje běchovické občanské sdružení | Foto: osbechovice.cz

Ve dvou případech nebylo posouzení provedeno vůbec, ve třech dalších dokumenty nevěnovaly dostatečnou pozornost možným vlivům na zdraví obyvatel a životní prostředí.

Šance pro jinou variantu?

Odpůrci trasy Pražského okruhu přes Běchovice vidí ve čtvrtečním rozhodnutí Nejvyššího správního soudu šanci na posouzení jiné trasy dálničního obchvatu hlavního města, které by vedlo dál od jejich domů.

V tom je podpořil i soudní rozsudek. "Senát konstatoval, že chybí také posouzení variant vedení silničního koridoru, mimoúrovňových křižovatek a přivaděčů," konstatoval mluvčí soudu František Emmert.

 

Právě se děje

Další zprávy