Cizinec není zločinec, znělo před ministerstvem vnitra

Barbora Valešová
2. 7. 2013 17:32
Neziskové organizace vyjádřily nesouhlas s nově navrhovaným cizineckým zákonem
Foto: Barbora Valešová

Praha - Účastníci happeningu s názvem „I praotec Čech byl migrant" upozornili na nový návrh zákona, který upravuje pobyt cizinců v České republice. Ministerstvo vnitra návrh zveřejnilo na začátku května, s jeho zněním ale nesouhlasí řada neziskových organizací.

Happening, který se uskutečnil v úterý před budovou ministerstva vnitra, zorganizovalo Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty. Organizace s navrhovanými změnami nesouhlasí a požadují nové projednání zákona.

„Happeningem se snažíme připoutat pozornost veřejnosti, protože si myslíme, že nový návrh zákona ubližuje nejen cizincům, ale i českým občanům," uvedla hlavní organizátorka celé akce Marie Heřmanová z neziskové organizace Člověk v tísni.

Podle navrhovaných změn by se zákon dotkl například i manželství nebo párů, ve kterých je jeden z partnerů cizinec. Konsorcium nevládních organizací označuje některé kroky v navrhovaném zákoně jako diskriminaci naruby. Rodinní příslušníci českých občanů by například měli méně práv než rodiny, ve kterých jsou cizinci oba partneři.

Foto: Barbora Valešová

Ze smíšeného manželství je i Lukáš Jiřička z Prahy, který se happeningu zúčastnil. "Manželka je Polka s trvalým pobytem v ČR, zákon by nás tedy významně ovlivnil. Mohlo by se dokonce stát, že by žena kvůli naprostým banalitám definovaným v připravovaném zákoně, mohla přijít o svůj trvalý pobyt," říká Jiřička. Novou migrační politiku vidí jako jednu z fašizujících a xenofobních tendencí, kterých podle něj u nás v poslední době přibývá.

Před ministerstvem se sešla skupina cizinců i Čechů s transparenty vyjadřujícími nesouhlas se zákonem. V úvodu účastníci setkání v několika světových jazycích přečetli důvody, proč zákon považují za nepřiměřeně zpřísňující.

Zákon v navrhované podobě vyžaduje povolení k pobytu delšímu tří měsíců i od občanů EU, výrazně zhorší postavení cizinců s trvalým pobytem, který jim bude možné zrušit, pokud budou mít jakékoli nedoplatky. Zavádí také kategorii gastarbeiterů, tedy cizinců, kteří by mohli přijet vždy jen na jeden rok, nemají mít právo vzít s sebou svou rodinu a nikdy se nebudou moci v ČR usadit a integrovat.

Historické postavy by povolení k pobytu nedostaly.
Historické postavy by povolení k pobytu nedostaly. | Foto: Barbora Valešová

Organizátoři následně sehráli scénku, ve které přicházely významné postavy z české historie žádat o uznání pobytu v České republice. Demonstrativně tak ukázali, že například praotec Čech, Cyril a Metoděj nebo manželka prvního českého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka by nejspíš podle nového návrhu zákona povolení k pobytu vůbec nedostali.

Heřmanová považuje happening za úspěšný. „Migrační politika většinou veřejnost moc nezajímá. Odhaduji, že na akci přišlo sto padesát lidí, což je pro mě znamením toho, že se toto téma dostává více do všeobecného povědomí," uvedla Heřmanová a dodala, že happeningem snaha o zlepšení chystaného zákona rozhodně nekončí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy