Ve světě je rekordní počet uprchlíků, polovina Německa

ČTK ČTK
19. 6. 2013 7:40
Hlavní příčinou nárůstu uprchlíků je konflikt v Sýrii
Na nárůstu počtu uprchlíků se podílí především konflikt v Sýrii (na snímku syrští uprchlíci přecházejí do Turecka).
Na nárůstu počtu uprchlíků se podílí především konflikt v Sýrii (na snímku syrští uprchlíci přecházejí do Turecka). | Foto: Reuters

Ženeva - Ve světě je podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 45,2 milionu uprchlíků, což je nejvíc od roku 1994. Rekordní jsou pak počty takzvaných vnitřních uprchlíků a nezletilých běženců bez doprovodu. Příčinou toho je podle agentury APA syrský konflikt.

Uprchlíků je nejvíc za posledních 18 let. Naposledy jich tolik bylo v roce 1994, který byl poznamenán válkou v Bosně a Hercegovině a genocidou ve Rwandě. Nyní je hlavním důvodem konflikt v Sýrii, uvádí UNHCR ve zprávě "Global Trends".

Údaje ve zprávě se opírají o informace, které poskytly vlády a nevládní organizace, a také o propočty UNHCR. Během jediného roku počet uprchlíků vzrostl o téměř tři miliony: z 42,5 na 45,2 milionu. Většinou jde o lidi, kteří byli nuceni se vystěhovat v rámci své země. Vnitřních uprchlíků je 28,8 milionu, což je podle záznamů UNHCR historický rekord.

Pět zemí "dodá" polovinu všech uprchlíků světa

Pětapadesát procent všech světových uprchlíků pochází z pěti zemí zmítaných konflikty - z Afghánistánu, Somálska, Iráku, Sýrie a Súdánu. Nové exody byly loni zaznamenány také v Mali, Demokratické republice Kongo, Súdánu a Etiopie.

"Jsou to opravdu alarmující čísla. V obrovském rozsahu odrážejí individuální utrpení a ukazují potíže, které má mezinárodní společenství států při snaze o zamezení konfliktům a o včasné hledání jejich řešení," uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.

UNHCR poukazuje také na to, že hlavní břímě v zachycování uprchlických proudů spočívá na bedrech chudších zemí. Jedenaosmdesát procent všech uprchlíků pochází z rozvojových zemí. Ještě před deseti lety to bylo 70 procent.

Prohlédněte si fotogalerii z turecké nemocnice, která léčí syrské uprchlíky

Další rekord UNHCR zaznamenal mezi nezletilými uprchlíky bez doprovodu rodičů. Loni jich žádalo o azyl 21 300, což je historicky nejvyšší zaznamenaný počet. Dohromady tvoří 46 procent všech uprchlíků na světě děti a mládež mladší 18 let.

Nejvíce uprchlíků přijímají nadále Pákistán (1,6 milionu), Írán (868 200) a Německo (589 700). Už 32 let je pak Afghánistán tou zemí, která je největším zdrojem uprchlíků. Loni jich z této středoasijské země prchalo zhruba 2,6 milionu. Následovaly Somálsko (1,1 milionu), Irák (746 440), Sýrie (728 542) a Súdán (569 212).

 

Právě se děje

Další zprávy