Senátem USA prošel přelomový přistěhovalecký zákon

ČTK ČTK
28. 6. 2013 7:20
Zákon má 11 milionům lidí umožnit získat americké občanství
Příznivci změny zákona o přistěhovalcích.
Příznivci změny zákona o přistěhovalcích. | Foto: Reuters

Washington - Americký Senát schválil přelomový imigrační zákon, který umožní 11 milionům ilegálních přistěhovalců v zemi získat občanství. Informovala o tom agentura Reuters.

Zákon také zavádí přísnější kontroly na hranicích Spojených států a Mexika. Schválení návrhu přivítal prezident Barack Obama. Hlasovat o něm bude ještě Sněmovna reprezentantů, kde norma v současné podobě zřejmě narazí na odpor republikánů.

Republikáni na straně Obamy

Americká hraniční kontrola.
Americká hraniční kontrola. | Foto: CBP

Zákon pochází z pera osmi senátorů obou stran a otvírá dosud ilegálním přistěhovalcům cestu k legalizaci jejich pobytu. Musí však splnit několik podmínek: zaplatit pokutu, nebýt závislí na sociální pomoci a nemít na svědomí žádný závažný delikt. Po 13 letech v zemi pak mohou požádat o americké občanství.

Senát návrh schválil poměrem hlasů 68 ku 32. Obamovým demokratům, jejichž většina je pro přijetí zákona v obou komorách, se podařilo získat podporu i části původně váhajících republikánů, přestože ke kýženým 70 hlasům ještě dva chyběly.

Obama senátorům v prohlášení ze své cesty do Senegalu vzkázal, že "udělali svou práci a nyní je na Sněmovně reprezentantů, aby udělala to samé". Šéf Bílého domu si řešení situace imigrantů vytyčil jako jednu z priorit pro druhé volební období.

Plot proti imigraci

Americká pohraniční hlídka u plotu mezi USA a Mexikem.
Americká pohraniční hlídka u plotu mezi USA a Mexikem. | Foto: Reuters

Některé z republikánů v Senátu přesvědčil k hlasování pro návrh dodatek zákona zpřísňující kontroly na hranicích s Mexikem. Ten počítá s více než dvojnásobným počtem policistů kontrolujících hranici, kterých bude místo dnešních 18 000 o 20 000 víc.

Dokončeno bude také přes 1000 kilometrů hraničního plotu, který má zabránit nelegálním přistěhovalcům v cestě do USA. Washington podle dodatku vyčlení na tato opatření 46 miliard dolarů (915 miliard korun).

V dolní komoře Kongresu, kam nyní návrh míří, mají většinu republikáni. Jejich šéf sněmovny John Boehner se už nechal slyšet, že v této podobně zákon rozhodně nepodpoří.

Konzervativnějšímu křídlu republikánů vadí, že zákon otevírá možnosti pro práci přistěhovalců, zatímco oni by ji spíše chtěli poskytnout nezaměstnaným Američanům. Norma totiž také usnadňuje firmám pravidla pro legální získávání zahraničních pracovníků.

 

Právě se děje

Další zprávy