Odstranění graffiti Karlův most nepoškodilo. Byla to moje povinnost, říká čistič

Iva Studená Iva Studená
Aktualizováno 1. 8. 2019 12:30
Po pěti dnech, kdy záhadně zmizelo graffiti z pilíře Karlova mostu, se serveru Seznam Zprávy přihlásil muž, který údajně za odstraněním nápisu z památky stojí. Sám se prý čištěním nápisů živí několik let a používá k tomu vysokotlaký proud horké páry. To, že by chtěl most poškodit nebo znevážit práci památkářů, odmítl. Podle Technické správy komunikací jeho zásah kulturní památku nijak nepoškodil. Na dalším čištění se bude i nadále podílet odborný restaurátor Jan Mjartan.
Muž se přiznal k vyčištění graffiti z Karlova mostu. | Video: twitter ČT24

"V momentě, kdy vím, že mám technologii, která to umí bez toho, aby most poškodila, umí to rychle, levně, ve své podstatě zadarmo, tak jsem cítil vnitřní potřebu se s tím nějak vyrovnat," vysvětlil svůj zásah serveru Miloslav Černý.

Čtrnáct dní, kdy se u Karlova mostu nic nedělo, považoval za mezní dobu, kdy lze nápis bez pozdějších následků odstranit. Rozhodl se proto na místo vyrazit a obhlédnout stav pilíře. Narazil zde však na památkáře, kteří v sobotu začali s odstraňováním nápisu. Tvrdí, že také zjistil, že k odstranění barvy používají přípravek Graffiti Stop 2.

"Trochu mě překvapilo, že používali přípravky na bázi organických rozpouštědel. Protože naše zkušenosti hovoří o tom, že organická rozpouštědla nejsou nutná, pokud se použije technologie vroucí vysokotlaké vody spolu s působením páry, a na základě toho jsme schopni sundavat graffiti bez použití chemie. Když jsem tady v sobotu byl a viděl jsem, že používají přípravek Graffiti Stop 2, který je to nejlevnější, co můžete koupit v každé drogerii, tak mě to překvapilo," řekl.

Druhý den proto vstal ve čtyři ráno a jel ke Karlovu mostu. Pomocí vysokotlaké vody a horké páry začal nápis v pět hodin ráno smývat. Celá akce mu pak i s přípravami trvala asi dvě hodiny.

Na policii se již přihlásil

Poté, co o jeho činu informovala média a zjistil, že ho hledá policie, rozhodl se sám dobrovolně k činu přihlásit. "V momentě, kdy jsem se dočetl, že tisková mluvčí policejního prezidia sdělila, že zahájili určité úkony, jsem došel na místní oddělení policie na Malé Straně," sdělil. 

Co bude následovat, zatím neví. Na policii podal pouze vysvětlení. Pokud by se prokázalo, že svým zákrokem památku poškodil, hrozilo by mu trestní stíhání.

Chemii jsem nepoužil, tvrdí

Nařčení, že použil k odstranění chemické přípravky, ale odmítá. Podle něj to v takovém případě nebylo třeba. Obdobným způsobem totiž čistil ten samý pilíř z druhé strany před třemi roky.

Přesto přiznává, že zbytky barvy mohly na pískovci zůstat. "Světelné podmínky v neděli ráno nebyly úplně vhodné a hlavně vám mokrá stěna neukáže všechno. Vyleze to, až když uschne," vysvětluje. Pokud by od správce dostal svolení, sám by most zadarmo dočistil. 

Vzorky z Karlova mostu odeslal restaurátor Jan Mjartan do laboratoře, aby zjistil, jaký prostředek byl k očištění kamene použit. Technická správa komunikací (TSK) výsledek testů dostala ve čtvrtek.

"Podle laboratorních výsledků, které jsme obdrželi, nedošlo odstraněním graffiti z Karlova mostu k poškození zdiva," sdělila Aktuálně.cz mluvčí TSK Barbora Lišková. Dodala, že TSK se bude i nadále držet zákonného postupu. Na dalším čištění se tak bude podílet odborný restaurátor Jan Mjartan, schválený památkáři z pražského magistrátu i generálního ředitelství Národního památkového ústavu.

Svého činu Miloslav Černý nelituje. Nechtěl prý nijak znevážit práci památkářů, ale cítil to jako národní povinnost. "Vnímám to jako povinnost každého Čecha, pokud má možnost se nějakým způsobem pozitivně podepsat na Karlově mostě," vysvětlil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy