Soud potrestal cizince, kteří posprejovali Karlův most. Do pátku musí opustit Česko

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 7. 2019 18:52
Za posprejování Karlova mostu v Praze uložil ve čtvrtek soud dvojici německých turistů roční podmínky, pětileté vyhoštění a peněžité tresty 100 tisíc korun. Každý z nich také musí uhradit škodu 40 tisíc korun, sdělila soudkyně a mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Rozhodnutí je pravomocné, státní zástupce Jan Lelek se vzdal práva odporu. K incidentu se také vyjádřil německý velvyslanec Christoph Israng, který čin německý občanů v dopise primátorovi Zdeňku Hřibovi (piráti) odsoudil.
Policista přivádí  k pražskému obvodnímu soudu jednoho ze dvou cizinců, kteří posprejovali Karlův most.
Policista přivádí k pražskému obvodnímu soudu jednoho ze dvou cizinců, kteří posprejovali Karlův most. | Foto: ČTK

Cizinci musí opustit české území do páteční půlnoci. "Aktivně to kontrolováno nebude," uvedl Lelek. Soudní rozhodnutí bude pouze zaneseno do databází, aby o něm policisté věděli. Podle Hájkové přijeli muži do Prahy na koncert, v pátek ráno jim zároveň končí ubytování v hotelu.

Dvojice se k činu přiznala, jeden hned zpočátku, druhý až po zhlédnutí kamerového záznamu. "Ten, který činnost přiznával, uvedl, že si neuvědomili, o jak významnou památku se jedná," řekla soudkyně. V době činu byli prý pod vlivem alkoholu, nyní toho litují.

"Uložené tresty jsou přiléhavé," dodal Lelek. Státní zastupitelství v Praze 1 řeší podle něj případy sprejerů celkem často, obrazce však nemívají takové rozměry a většinou nebývají na tak význačných historických památkách.

Čin odsoudil i německý velvyslanec

Chování německých občanů odsoudil také německý velvyslanec Christoph Israng. Ve svém dopise primátorovi Prahy Zdeňku Hřibovi vyjádřil lítost nad celou událostí. Podotkl, že každý turista by se měl  k českým památkám a především ke Karlovu mostu, chovat s respektem. Zároveň také doufá, že kresby stavbu trvale nepoškodí.  "Doufám z celého srdce, že se čmáranice na náklady pachatelů podaří odstranit a že Karlův most nebude trvale poškozen," napsal v dopise Israng.

Nápis, který cizinci vytvořili, je přes pět metrů dlouhý a dva metry vysoký. K odstranění tak rozsáhlého graffiti je podle Technické správy komunikací potřeba památkáři schválený restaurátorský záměr, který určí metodu, jež nenaruší kámen.

Dva muže ve věku 23 a 30 let zadrželi strážníci v pondělí večer. Městská policie uvedla, že jeden z mužů měl v ruce sprej a druhý plechovku s pivem. Oba skončili v policejní cele. Za trestný čin poškození cizí věci hrozilo sprejerům až tříleté vězení.

Karlův most si vandalové nevybrali za cíl svého řádění poprvé. Jiní pachatelé jeho část posprejovali v roce 2016. V září 2017 pak osmačtyřicetiletý cizinec popsal fixem sochu svatého Františka. Soud mu uložil trestním příkazem půlroční podmínku, tříleté vyhoštění a povinnost nahradit způsobenou škodu 15 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 41 minutami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy