Dva cizinci posprejovali Karlův most, hrozí jim až tři roky vězení

Domácí Domácí
16. 7. 2019 11:56
Dva cizinci ve věku 23 a 30 let poničili Karlův most v Praze. Na pilíř mezi Kampou a ulicí U Lužického semináře nasprejovali dva metry vysoký a pět metrů široký nápis. Strážníci je zadrželi přímo při činu. Mužům hrozí až tři roky vězení.

Na podezřelé dění u mostu v pondělí před 22. hodinou upozornil městskou policii jeden z místních obyvatel. "Díky znalosti prostředí dorazila hlídka bez zapnutých majáků tak nepozorovaně, že se dvojice sprejerů nezmohla vůbec na nic," popsala mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

"Stačila pouze zákonná výzva a oba pachatelé zůstali stát, nepokusili se ani o útěk, ani odhodit sprej, který jeden z nich držel v ruce. Ten druhý popíjel pivo z plechovky," uvedla.

Strážníci zjistili, že cizinci poničili plochu o rozměrech zhruba pět krát dva metry. "Zda ji vytvořili pachatelé rukou nedílnou nebo byl muž s pivem pouze pozorovatel, je nyní předmětem šetření, které má v kompetenci Policie ČR," dodala Seifertová.

Policisté muže podezírají ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Protože je most kulturní památkou, může být případný trest přísnější a hrozí jim tak až tři roky vězení. 

Případ odsoudil pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti). "Posprejovat Karlův most, to je naprosté kulturní barbarství," napsal na Twitteru. Je dobře, že byli pachatelé chyceni a ponesou odpovědnost, Praha nabízí mnoho legálních graffiti ploch, nelegální sprejerství proto nebudeme tolerovat, dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy