Museli použít proud, říká expert k záhadnému odstranění graffiti. Odměnu však dostane

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2019 18:00
Očištění pilíře Karlova mostu od sprejerského nápisu v noci na neděli bylo provedeno neodborně, uvedla v pondělí mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Na zdi zůstaly zbytky zateklé barvy, do spár mohlo zatéct také ředidlo. Památkáři proto odebrali na místě vzorky kamene a v laboratoři chtějí zjistit, jaký prostředek byl k očištění použit. Restaurátoři začali graffiti odstraňovat v sobotu a plánovali, že práce budou trvat asi dva týdny. Přes noc ale někdo odstranil nápis za ně.
Pilíř Karlova mostu po amatérském očištění.
Pilíř Karlova mostu po amatérském očištění. | Foto: ČTK

"Budou odebrány vzorky z kamene a ze spár a vyhodnotí se, zda při zásahu nemohlo dojít k poškození kamene i do budoucna chemikálií neslučitelnou s pískovcem. Poté bude zvolen další postup. Restaurátor bude muset dočistit části, kde zůstala barva a kde zatekla do spár nebo zůstala na kameni," popsala Aktuálně.cz mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Foto: Městská policie hlavního města Prahy

"K očištění došlo nějakým proudem. Na zemi jsou stékance. Zda byla použita chemikálie, nemusíme nyní poznat. Pokud to byla chemikálie, byla by to jistě těkavá látka, která nemusí být cítit," řekl restaurátor Jan Mjartan, který měl odstranění graffiti na starost. V pátek podepsal s TSK na zakázku smlouvu.

Podle Liškové je smlouva s restaurátorem stále platná, i když už odstranění graffiti provedl někdo jiný. "Stejně bude muset být proveden restaurátorský zásah. Ještě k tomu se dělají laboratorní zkoumání. Jestli to ovlivní cenu, nechci předjímat, cena je 40 tisíc korun a je v rámci náhrady škody," vysvětlila. Výsledky z laboratoře by měly být k dispozici do několika dnů.

Graffiti zmizelo přes noc

Vzhledem k velikosti graffiti museli metodu čištění schválit památkáři z pražského magistrátu i generálního ředitelství Národního památkového ústavu. Restaurátorskému záměru předcházel rozbor použitých sprejů.

Restaurátor Jan Mjartan v pátek podepsal s TSK smlouvu a v sobotu začal s kolegyní na odstranění nápisu pomocí chemických čističů a kartáčku pracovat. S prací měli být hotovi do 15. srpna. Někdo byl ale rychlejší. "Restaurátoři v sobotu pracovali na místě asi do pěti hodin odpoledne, když ráno v 10 hodin přišli, tak to bylo odstraněno," popsala Lišková. 

K neočekávanému očištění kamenů se nikdo nepřihlásil. Na místě nejsou městské kamery, podle Liškové mohly akci zachytit maximálně soukromé kamery, pokud v okolí jsou.

Pražská policie zatím kvůli odstranění graffiti z Karlova mostu neobdržela žádná trestní oznámení, událost však přesto řeší. "Touto věcí se zabýváme sami, z vlastní iniciativy. Zjišťujeme veškeré okolnosti," sdělila na dotaz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová s tím, že v současné době jde o obecné prověřování věci, ne o podezření z konkrétního trestného činu. "Ve chvíli, kdy by vyvstaly nějaké informace, které by opravňovaly zahájení úkonů (trestního řízení), tak to samozřejmě uděláme," doplnila.

Nápisem přibližně pět metrů dlouhým a dva metry vysokým posprejovali pilíř Karlova mostu dva Němci v polovině července. Po upozornění svědků je policie ještě na místě zadržela. Soud je potrestal roční podmínkou, pětiletým vyhoštěním, pokutou 100 tisíc korun a náhradou škody ve výši 40 tisíc korun. Dvojice se k činu přiznala - jeden hned, druhý až po zhlédnutí kamerového záznamu. Uvedli, že si neuvědomili, o jak významnou památku se jedná, a byli pod vlivem alkoholu.

Nyní však jejich obhájce podal proti rozhodnutí soudu odpor. Soudkyně tak na počátek září nařídila hlavní líčení, uvedla mluvčí soudu Dana Šindelářová. Během líčení se podle ní bude řešit i otázka neobjasněného odstranění graffiti. "Soud zatím neobdržel žádné sdělení o tom, kdo a jakým způsobem graffiti odstranil a na čí náklady. Důležitou otázkou bude rovněž zjištění, zda odstraněním nedošlo ke způsobení nějaké další škody, která by měla souvislost s uvedenou trestní věc," dodala. Líčení bude zahájeno 4. září.

Experti: Je to snaha znehodnotit práci restaurátorů

Neodborné vyčištění pilíře Karlova mostu od sprejerského nápisu mohlo být záměrnou snahou znehodnotit práci restaurátorů. Shodli se na tom experti z firem, které se odstraňováním graffiti zabývají. Restaurátoři na odstranění nápisu začali pracovat v sobotu, hotovo mělo být do poloviny srpna.

Podle Jana Kučery ze společnosti Austur nelze mimo jiné vyloučit ani odstranění někým ve spolupráci s podezřelými, kteří se chtěli vyhnout vysokým nákladům na opravu. "Je také velmi pravděpodobné, že někdo chce odstranění použít k reklamním účelům," řekl Kučera.

Jednatel firmy A Servis Lipka Petr Lipka uvedl, že cena za profesionální stoprocentní chemické odstranění zmíněného nápisu na Karlově mostě by od jeho firmy stála 5390 Kč bez DPH a zabrala by tři hodiny, mechanická oprava neodborně odstraněného graffiti o stejném rozsahu na stejném místě by stála i trvala přibližně dvakrát tolik.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy