Museli použít proud, říká expert k záhadnému odstranění graffiti. Odměnu však dostane

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2019 18:00
Očištění pilíře Karlova mostu od sprejerského nápisu v noci na neděli bylo provedeno neodborně, uvedla v pondělí mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Na zdi zůstaly zbytky zateklé barvy, do spár mohlo zatéct také ředidlo. Památkáři proto odebrali na místě vzorky kamene a v laboratoři chtějí zjistit, jaký prostředek byl k očištění použit. Restaurátoři začali graffiti odstraňovat v sobotu a plánovali, že práce budou trvat asi dva týdny. Přes noc ale někdo odstranil nápis za ně.
Pilíř Karlova mostu po amatérském očištění.
Pilíř Karlova mostu po amatérském očištění. | Foto: ČTK

"Budou odebrány vzorky z kamene a ze spár a vyhodnotí se, zda při zásahu nemohlo dojít k poškození kamene i do budoucna chemikálií neslučitelnou s pískovcem. Poté bude zvolen další postup. Restaurátor bude muset dočistit části, kde zůstala barva a kde zatekla do spár nebo zůstala na kameni," popsala Aktuálně.cz mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Foto: Městská policie hlavního města Prahy

"K očištění došlo nějakým proudem. Na zemi jsou stékance. Zda byla použita chemikálie, nemusíme nyní poznat. Pokud to byla chemikálie, byla by to jistě těkavá látka, která nemusí být cítit," řekl restaurátor Jan Mjartan, který měl odstranění graffiti na starost. V pátek podepsal s TSK na zakázku smlouvu.

Podle Liškové je smlouva s restaurátorem stále platná, i když už odstranění graffiti provedl někdo jiný. "Stejně bude muset být proveden restaurátorský zásah. Ještě k tomu se dělají laboratorní zkoumání. Jestli to ovlivní cenu, nechci předjímat, cena je 40 tisíc korun a je v rámci náhrady škody," vysvětlila. Výsledky z laboratoře by měly být k dispozici do několika dnů.

Graffiti zmizelo přes noc

Vzhledem k velikosti graffiti museli metodu čištění schválit památkáři z pražského magistrátu i generálního ředitelství Národního památkového ústavu. Restaurátorskému záměru předcházel rozbor použitých sprejů.

Restaurátor Jan Mjartan v pátek podepsal s TSK smlouvu a v sobotu začal s kolegyní na odstranění nápisu pomocí chemických čističů a kartáčku pracovat. S prací měli být hotovi do 15. srpna. Někdo byl ale rychlejší. "Restaurátoři v sobotu pracovali na místě asi do pěti hodin odpoledne, když ráno v 10 hodin přišli, tak to bylo odstraněno," popsala Lišková. 

K neočekávanému očištění kamenů se nikdo nepřihlásil. Na místě nejsou městské kamery, podle Liškové mohly akci zachytit maximálně soukromé kamery, pokud v okolí jsou.

Pražská policie zatím kvůli odstranění graffiti z Karlova mostu neobdržela žádná trestní oznámení, událost však přesto řeší. "Touto věcí se zabýváme sami, z vlastní iniciativy. Zjišťujeme veškeré okolnosti," sdělila na dotaz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová s tím, že v současné době jde o obecné prověřování věci, ne o podezření z konkrétního trestného činu. "Ve chvíli, kdy by vyvstaly nějaké informace, které by opravňovaly zahájení úkonů (trestního řízení), tak to samozřejmě uděláme," doplnila.

Nápisem přibližně pět metrů dlouhým a dva metry vysokým posprejovali pilíř Karlova mostu dva Němci v polovině července. Po upozornění svědků je policie ještě na místě zadržela. Soud je potrestal roční podmínkou, pětiletým vyhoštěním, pokutou 100 tisíc korun a náhradou škody ve výši 40 tisíc korun. Dvojice se k činu přiznala - jeden hned, druhý až po zhlédnutí kamerového záznamu. Uvedli, že si neuvědomili, o jak významnou památku se jedná, a byli pod vlivem alkoholu.

Nyní však jejich obhájce podal proti rozhodnutí soudu odpor. Soudkyně tak na počátek září nařídila hlavní líčení, uvedla mluvčí soudu Dana Šindelářová. Během líčení se podle ní bude řešit i otázka neobjasněného odstranění graffiti. "Soud zatím neobdržel žádné sdělení o tom, kdo a jakým způsobem graffiti odstranil a na čí náklady. Důležitou otázkou bude rovněž zjištění, zda odstraněním nedošlo ke způsobení nějaké další škody, která by měla souvislost s uvedenou trestní věc," dodala. Líčení bude zahájeno 4. září.

Experti: Je to snaha znehodnotit práci restaurátorů

Neodborné vyčištění pilíře Karlova mostu od sprejerského nápisu mohlo být záměrnou snahou znehodnotit práci restaurátorů. Shodli se na tom experti z firem, které se odstraňováním graffiti zabývají. Restaurátoři na odstranění nápisu začali pracovat v sobotu, hotovo mělo být do poloviny srpna.

Podle Jana Kučery ze společnosti Austur nelze mimo jiné vyloučit ani odstranění někým ve spolupráci s podezřelými, kteří se chtěli vyhnout vysokým nákladům na opravu. "Je také velmi pravděpodobné, že někdo chce odstranění použít k reklamním účelům," řekl Kučera.

Jednatel firmy A Servis Lipka Petr Lipka uvedl, že cena za profesionální stoprocentní chemické odstranění zmíněného nápisu na Karlově mostě by od jeho firmy stála 5390 Kč bez DPH a zabrala by tři hodiny, mechanická oprava neodborně odstraněného graffiti o stejném rozsahu na stejném místě by stála i trvala přibližně dvakrát tolik.

 

Právě se děje

Další zprávy