Foto: Kolem Karlova mostu je rušno. Hloubí se koryto, opravují ledolamy. A spěchá se

U Karlova mostu v Praze je rušno. A tentokrát i ve vodě.
Na té druhé se vyměňují už dosluhující dřevěné ledolamy.
...
U prohlubování koryta řeky asistují i archeologové s podvodním dronem.
Zkoumají dno a původní stavby. Objevily tak například dřevěné kůly, u nichž teprve musí určit stáří.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
9. 7. 2019 13:02
Na jedné straně potápěči a dělníci s jeřábem, na druhé loď s bagrem a podvodní dron. U Karlova mostu není v těchto dnech klid ani ve vodě. Jednak zde probíhá prohlubování koryta řeky, to na jedné straně. A pak zde dělníci mění dřevěné ledolamy, to na opačné straně mostu u druhého břehu. Podívejte se, jak obě akce probíhají, a přečtěte si, jaké další opravy Karlův most čekají.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy