Praha dá kvůli chování turistů k Lennonově zdi kamery, rytíři z ní chtějí mít galerii

ČTK ČTK
24. 7. 2019 17:34
Na dalším osudu Lennonovy zdi se domluvili zástupci městské části Praha 1 a Řádu maltézských rytířů, který je jejím vlastníkem. Shodli se na společném postupu, kdy Praha 1 na místě instaluje kamery a maltézští rytíři plánují přeměnu zdi na venkovní galerii. Obě strany chtějí zahájit osvětovou kampaň především směrem k zahraničním turistům. Na dalším jednání během léta budou řešit podrobnosti, uvedla Praha 1.
Lennonova zeď.
Lennonova zeď. | Foto: Jakub Zuzánek

Lennonova zeď i její okolí se staly místem nelegálního sprejerství, které podle duchovního řádu i radnice podněcují turistické agentury. Cizince lákají na procházku Prahou spojenou s konzumací alkoholu. Následně je zavedou na Kampu, kde jim u Lennonovy zdi rozdávají spreje. Řád maltézských rytířů kvůli tomu podal začátkem července trestní oznámení. Radnice Prahy 1 podle její mluvčí Kateřiny Písačkové zase ohlásila finančním úřadům podezření na nezákonné podnikání turistických agentur.

Praha 1 slíbila zajistit více policejních hlídek a instalaci bezpečnostních kamer. V návaznosti na tyto akce Řád maltézských rytířů zrenovuje zeď. Opravit je ale třeba i pískovcový oblouk u vstupu do zahrady. Tento zásah bude podle mediální zástupkyně řádu Hedviky Čepelové z AMI Communications pravděpodobně třeba konzultovat s památkáři.

Pouze pro profesionální umělce?

Zeď by měla v budoucnu zdobit pouze díla odkazující na Johna Lennona a provedená profesionálními umělci. Jak přesně bude galerijní režim zdi fungovat, je podle Čepelové zatím předmětem jednání.

Na zdi by měly být i vícejazyčné informace o vzniku Lennonovy zdi a její historii, stejně jako pravidla, jak se na místě chovat.

"Je to otázka přístupu k celé lokalitě. Na Kampě jsme bohužel svědky flagrantního vandalství," uvedla Čepelová s tím, že by Lennonova zeď v žádném případě neměla být zdrojem sprejerské nákazy v okolí.

Turisté si podle předsedy komise pro bezpečnost a prevenci kriminality Prahy 1 Bena Ge nesmí myslet, že v Praze neplatí žádná pravidla.

O tom, že jsou orgány připraveny okamžitě konat, se přesvědčili před týdnem dva Němci, kteří posprejovali Karlův most. Policisté je ještě na místě zadrželi a soud jim do tří dnů uložil roční podmínky, pětileté vyhoštění a peněžité tresty.

Video: Lennonovu zeď pomalovali umělci mírovými poselstvími

Umělci přemalovávají Lennonovu zeď | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy