Chybou soudu skončil ve vězení, nyní žádá 35 milionů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 1. 2012 12:55
Muž byl odsouzen za znásilnění, skutečného viníka policie dopadla o 14 let později

Praha - Jan Šafránek strávil rok ve vězení za znásilnění, které nespáchal. Nyní se soudí s ministerstvem spravedlnosti o téměř 35 milionů korun.

Projednávání případu dvacet let starého justičního omylu začalo v pondělí u Obvodního soudu pro Prahu 2.

Muž se domáhá odškodnění za to, že byl v roce 1992 obviněn ze znásilnění a později odsouzen k ročnímu vězení, v roce 2006 však policie vypátrala skutečného pachatele.

Šafránek byl v obnoveném řízení osvobozen. Soudkyně Markéta Jirásková hned po začátku jednání odročila na únor, muž musí doplnit žalobu.

Ženě prý vyhrožoval smrtí

Dnes čtyřicetiletý muž byl Okresním soudem ve Žďáru nad Sázavou odsouzen za to, že na Chrudimsku donutil ženu k orálnímu a análnímu styku a vyhrožoval jí, že pokud to někomu oznámí, nakazí ji virem HIV, nebo ji zastřelí.

Rozsudek později potvrdil Krajský soud v Brně a muž strávil rok ve vězení. Předtím byl ve vazbě.

"Ačkoli byl ve spisu od počátku vyšetřování založen znalecký posudek, který na základě krevního rozboru jeho vinu kategoricky vylučoval, orgány činné v trestním řízení, stejně jako Šafránkův zcela pasivní obhájce ex offo, tento důkaz ignorovali," uvedl Šafránkův právník Petr Kočí.

Skutečného pachatele podle něj policisté dopadli až v roce 2006, další čtyři roky trvalo, než se muži podařilo dosáhnout obnovy procesu a zproštění obžaloby.

Žil s pověstí sexuálního násilníka

"Celých 18 let musel žít s pověstí sexuálního násilníka," prohlásila v pondělí právní zástupkyně Lenka Spiváková. Ministerstvo podle ní přiznalo Šafránkovi zcela nepřiměřenou částku, nahradilo mu náklady na obhajobu a za zničenou pověst mu přiznalo zhruba 350 tisíc korun.

Podle soudkyně by se však měl muž se velkou částí svého nároku pravděpodobně obrátit na krajský soud. V době jeho stíhání platil podle ní zákon z roku 1969, který žádnou náhradu za nemajetkovou újmu nepřiznával. Z judikatury nejvyššího soudu pak vyplývá, že se lze peněz domoci prostřednictvím žaloby na ochranu osobnosti.

Jirásková dodala, že právnička také škodu dostatečně nespecifikovala. Dostala proto lhůtu na doplnění nároků svého klienta.

 

Právě se děje

Další zprávy