Bourání domu v Opletalově je barbarské, tvrdí historici

ČTK ČTK
23. 9. 2011 14:03
Stavební úřad Prahy 1 mu však bránit nehodlá
Dům na Václavském náměstí určený k demolici
Dům na Václavském náměstí určený k demolici | Foto: Kateřina Bečková - Klub za starou Prahu

Praha - Za barbarský a bezohledný označili historici při pátečním veřejném slyšení kulturního výboru Senátu záměr, který počítá s demolicí domu na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze.

Investor a památkáři pražského magistrátu ale plán hájí. Historickou budovu je prý vhodné nahradit kvalitní architekturou. Vedle hotelu Jalta by mělo vyrůst komerční a administrativní centrum za miliardu.

Ani Stavební úřad Prahy 1 prý bourání nebude bránit, řekl vedoucí úřadu Oldřich Dajbych. Majitel má podle něj na demolici ze zákona právo.

Demolici před časem svým rozhodnutím umožnil ministr kultury Jiří Besser.

"Plánované zničení budovy považuji za neospravedlnitelný počin," uvedl ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd ČR Lubomír Konečný.

Historik Martin Mádl označil snahu o demolici domu za "naprosto šokující, frustrující a nepochopitelnou".

O kvalitě architektury je prý nutné diskutovat a hodnotit ji s citem. "Nelze se toho však dobrat bezohledností a záměrným přehlížením a zatajováním kompetentních názorů druhých," doplnil.

Odborníci při veřejném slyšení ocenili architektonickou a urbanistickou hodnotu historické stavby, jejímž autorem je významný český architekt Bohumír Kozák.

Nezanedbatelný je podle odborníků i protest veřejnosti. Pod peticí proti záměru dům zbourat se podepsalo více než 13 000 lidí.

Podívejte se, jak lidé demonstrovali proti demolici

Magistrát nepokládá dům, který je součástí pražské památkové rezervace, za něčím výjimečný. Ivana Síbrtová z odboru památkové péče pražského magistrátu řekla, že památkáři se projektem zabývali a diskutovali o něm s odborníky. Shodli se prý na tom, že pražskou památkovou rezervaci není možné "konzervovat".

Proti protestu občanských sdružení vystoupil architekt Petr Malinský, předseda sboru expertů pro otázky památkové péče pražského magistrátu. "Tato kampaň nese rysy trestného činu pobuřování," řekl a vysloužil si salvu smíchu publika. "Chtěl bych vyzvat, abychom se nebáli moderní architektury," doplnil.

"Lidé si musí vybrat mezi trabantem a Rolls-Royce"

Podle předsedy představenstva investorské společnosti Flow East Jamese Woolfa je prý demolice nepříliš významných staveb důležitou součástí rozvoje pražské architektury. Lidé si podle něj musí vybrat, zda "budou jezdit trabantem, nebo si zvolí Rolls-Royce".

Stavební úřad Prahy 1 podle slov vedoucího Dajbycha také nemá proč demolici bránit. "Ministerstvo pro místní rozvoj, které je ústředním orgánem státní správy, který metodicky řídí stavební úřady, říká, že vlastník budovy, pokud požádá o odstranění, má na to právo, a pokud dodá všechny podklady, které jsou nezbytné pro projednání, stavební úřad ne může, stavební úřad musí vyhovět," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy