Investor domu na Václaváku slevil. Ale jen jedno patro

ČTK ČTK
21. 9. 2011 20:14
Kromě osmi nadzemních pater bude mít budova i tři podzemní
Vizualizace nového domu
Vizualizace nového domu | Foto: Chapman Taylor Prague

Praha - Budova, která vyroste místo zdemolovaného domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, nebude tak vysoká, jak se předpokládalo. Novostavba by neměla oproti původnímu plánu výrazně převyšovat okolní stavby.

Podle původního projektu měla mít budova devět nadzemních podlaží. Výsledná vizualizace ale počítá s osmi podlažími. Poslední patro bude navíc o několik metrů od průčelí posunuto a nebude tak tolik výrazné. Podle dokumentace by mělo nejvyšší poschodí končit ve výšce 32 metrů.

Kromě osmi nadzemních pater bude mít budova i tři podzemní. Ve dvou z nich bude parkoviště, v jednom obchody. Prodejní místa by měly být také v přízemí a prvních dvou patrech. Další prostory budou určeny pro kanceláře.

Demolice na obzoru

Novostavbě ale předcházela rozporuplná reakce odborníků i veřejnosti. Investor plánuje kvůli projektu zdemolovat historickou stavbu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Zbourání před časem povolil ministr kultury Jiří Besser. Dům je součástí Pražské památkové rezervace a je zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Investor zatím o demoliční výměr nezažádal. Až se tak stane, bude o žádosti rozhodovat stavební úřad Prahy 1.

Využití budovy i její navrhovanou velikost a výšku schválila v úterý rada první městské části. Na začátku září plánovanou stavbu podpořila i komise rady Prahy 1 pro územní rozvoj. Komise ale požaduje i návrh materiálového a barevného řešení fasád.

"Investor souhlasil, že vnější vzhled bude ještě projednán," řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

V architektonické soutěži zvítězila společnost Chapman Tailor. Podle Terezy Procházkové z Best Communications, která investorskou společnost Flow East zastupuje, přišli architekti s návrhem "vytvořit budovu na základě kombinace síly linií Svatovítské katedrály, světla hořící svíce a květiny v rozpuku".

Investor do projektu takzvaného Květinového domu investuje miliardu korun. "V centru Prahy je příliš mnoho uniformních budov. Toto město si stejně jako jeho obyvatelé zaslouží něco lepšího," uvedl předseda představenstva společnosti Flow East James Woolf.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy