Nebourejte dům na Václaváku, vyzývají profesoři Bessera

Domácí Domácí
19. 7. 2011 11:47
Podle nich byla nedbale posouzena architektonická a urbanistická kvalita domu
Za záchranu domu na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice bojují stovky lidí.
Za záchranu domu na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice bojují stovky lidí. | Foto: Kateřina Bečková - Klub za starou Prahu

Praha - Třináct vysokoškolských profesorů vyzvalo ministra kultury Jiřího Bessera k obnově řízení ve věci zamýšlené demolice domu čp. 1601/II na Václavském náměstí.

Podle nich byla například nedbale posouzena architektonická a urbanistická kvalita domu.

Zároveň se domnívají, že k obnově by měl vést i veřejný zájem, doložený spontánní vlnou nesouhlasu odborné i laické veřejnosti, stojí v tiskové zprávě Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Ministr Besser demolici secesního domu obhajuje tím, že prý uchránil stát před případným nákladným soudním sporem s investorem, který stavbu koupil. Tento argument však pedagogové požadují za lichý. Podle nich nelze spravedlivě předjímat kladný výsledek následných správních řízení.

Zbourání rohové stavby schválil Jiří Besser v květnu. Dům je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství Pražské památkové rezervace, památky světového kulturního dědictví UNESCO. Na jeho místě by měla vyrůst nová moderní budova.

Proti plánované demolici domu protestovaly začátkem června v centru hlavního města stovky nespokojených lidí.

"Bojím se, že se zbouráním tohoto domu dojde k prolomení limitů developerské těžby v památkové rezervaci. Když status rezervace nic neznamenal tady, nebude mít váhu ani u stovek dalších památek, které jsou pod její ochranou," řekl tehdy Richard Biegel, jednatel Klubu za starou Prahu, který se na organizaci demonstrace podílel.

Podívejte se, jak lidé proti demolici protestovali:


 

Právě se děje

před 24 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy