Nebourejte dům na Václaváku, vyzývají profesoři Bessera

Domácí Domácí
19. 7. 2011 11:47
Podle nich byla nedbale posouzena architektonická a urbanistická kvalita domu
Za záchranu domu na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice bojují stovky lidí.
Za záchranu domu na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice bojují stovky lidí. | Foto: Kateřina Bečková - Klub za starou Prahu

Praha - Třináct vysokoškolských profesorů vyzvalo ministra kultury Jiřího Bessera k obnově řízení ve věci zamýšlené demolice domu čp. 1601/II na Václavském náměstí.

Podle nich byla například nedbale posouzena architektonická a urbanistická kvalita domu.

Zároveň se domnívají, že k obnově by měl vést i veřejný zájem, doložený spontánní vlnou nesouhlasu odborné i laické veřejnosti, stojí v tiskové zprávě Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Ministr Besser demolici secesního domu obhajuje tím, že prý uchránil stát před případným nákladným soudním sporem s investorem, který stavbu koupil. Tento argument však pedagogové požadují za lichý. Podle nich nelze spravedlivě předjímat kladný výsledek následných správních řízení.

Zbourání rohové stavby schválil Jiří Besser v květnu. Dům je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství Pražské památkové rezervace, památky světového kulturního dědictví UNESCO. Na jeho místě by měla vyrůst nová moderní budova.

Proti plánované demolici domu protestovaly začátkem června v centru hlavního města stovky nespokojených lidí.

"Bojím se, že se zbouráním tohoto domu dojde k prolomení limitů developerské těžby v památkové rezervaci. Když status rezervace nic neznamenal tady, nebude mít váhu ani u stovek dalších památek, které jsou pod její ochranou," řekl tehdy Richard Biegel, jednatel Klubu za starou Prahu, který se na organizaci demonstrace podílel.

Podívejte se, jak lidé proti demolici protestovali:


 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy