Betonové květináče v Praze 5 z některých míst zmizí

ČTK ČTK
12. 9. 2012 8:58
Radnice je odstraní z míst, kde si na ně lidé stěžují. Například z Hořejšího nábřeží
Betonové květináče v Praze 5.
Betonové květináče v Praze 5. | Foto: Městský úřad Praha 5

Praha - Praha 5 odstraní problematické květináče z míst, kde si na ně místní lidé stěžují. Zmizet by tak mohli například z Hořejšího nábřeží.

Na jednání zastupitelstva to v úterý oznámil radní Jaroslav Nedvěd (ČSSD). Nové umístění několikametrových květináčů bude radnice konzultovat s odborníky i veřejností.

Praha 5 začala s rozmisťováním obřích květináčů v ulicích Smíchova na začátku prázdnin, celkem by jich mělo být v ulicích městské části asi 245. Radnice plánuje do květináčů vysadit stromky a keře. Zeleň má zlepšit ovzduší v místech, kde jezdí hodně automobilů.

Městská část na akci dostala 16 milionů korun z EU, dalších 1,5 milionu korun doplatí ze svého.

Proti květináčům se ale ozvali někteří místní obyvatelé, podle kterých květináče vytvářejí bariéry a omezují průchod. Zpochybňují i slibované účinky zeleně.

Strana zelených kvůli tomu pořádala demonstraci, jiní lidé je napustili vodou a v horkých dnech se v nich koupali.

Přesunu květináčů podle radnice původně bránily přesné požadavky uvedené v žádosti o dotaci z EU. Praha 5 proto musela změnu projektu projednat se Státním fondem životního prostředí, který s přemístěním souhlasil.

"V pátek jsme obdrželi vyjádření, které nám umožní přesunout květníky na vhodnější místa tak, aby splnily účel snížení imisí a zároveň nepřekážely občanům i návštěvníkům Prahy 5. Městská část nepřijde o dotaci a obyvatelé se dočkají nové podoby projektu, než jaká vznikla za minulého vedení radnice," uvedl na zastupitelstvu Nedvěd.

Náklady na přesun uhradí dodavatelská firma. Kromě toho budou květináče natřeny tmavší šedou barvou, která by prý měla v zástavbě lépe působit.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy