Šéf ND fatálně selhal, tvrdí Hanáková. Umělci bouří dál

Jana Černá
11. 9. 2012 14:10
Ministerstvo viní exšéfa divadla z porušení zákona a neschopnosti sestavit rozpočet
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ND

Praha - Odvolaný ředitel Národního divadla Ondřej Černý podle ministerstva kultury dvakrát porušil zákon. Škody ze smluv, které ze zákona nikdy neměl podepsat, můžou být až 120 milionů korun.

Informoval o tom ekonomický náměstek ministerstva kultury Martin Sankot, který je dočasně pověřen vedením divadla. Činoherní scéna divadla v úterý dopoledne vyhlásila na protest proti Černého odvolání stávkovou pohotovost.

Černý měl podle ministerstva dvakrát porušit zákon o rozpočtových pravidlech, když uzavřel smlouvy na dodání solárních panelů pro Národní divadlo a Národní operu.

Dalším důvodem odvolání byla podle ministryně kultury Aleny Hanákové neschopnost bývalého ředitele sestavit rozpočet divadla na rok 2013 se sníženým příspěvkem.

"Řekl, že rozpočet s takovým příspěvkem od ministerstva kultury sestavit neumí. To je věc, za kterou se vyhazuje i z vlády," dodal Sankot.

Černý: Ministerstvo se smlouvou souhlasilo

Podle Hanákové Černý jako ředitel instituce fatálně selhal. Podezření na porušení zákona předalo ministerstvo k šetření finančním úřadům.

Sankot uvedl, že dramaturgické plány na nadcházející sezónu představil Černý Radě Národního divadla bez přehledů o nákladech a výnosech jednotlivých inscenací.  Rada ho poté neúspěšně vyzvala k nápravě, následovalo již zmiňované odmítnutí.

Foto: Tunelem do Národního divadla

Černý se ale hájí. "To nebylo odmítnutí, to bylo zahájení jednání," uvedl v rozhovoru pro Českou televizi. Pochybení při podpisech smlouvy o solárních panelech rovněž odmítá.

"Podepsal jsem smlouvu, se kterou souhlasilo ministerstvo kultury," řekl Černý. Explicitní souhlas ministerstva financí, který je v těchto záležitostech potřeba, ale neměl. "Zprostředkovaně nám ho dává ministerstvo kultury," uvedl.

Máme sedm kandidátů, říká Hanáková

Hanáková řekla, že pokud ministerstvo zjistí, že některá další pochybení bývalého ředitele jsou jiná než manažerská, vyvodí z toho příslušné důsledky. Jména členů odborné výběrové komise, která vybere nového ředitele, zatím nesdělila.

"Jsme si vědomi toho, že situace je vážná a budoucí ředitel musí skutečně být nalezen co nejrychleji," uvedla Hanáková s tím, že ministerstvo má již vytipovaných sedm potenciálních kandidátů.

Základním požadavkem na budoucího ředitele je podle ministryně zkušenost s řízením vícesouborového divadla. Všechny soubory Národního divadla chce Hanáková zachovat, včetně finanční autonomie každého z nich.

Až do jmenování nového ředitele bude o provozních, marketingových a organizačních záležitostech Národního divadla rozhodovat Martin Sankot. Do uměleckých a dramaturgických záležitostí ale zasahovat nemá.

Černého Hanáková odvolala minulý týden v pátek, ministerstvo zároveň vypsalo uzavřené výběrové řízení na nového ředitele.

 

Právě se děje

Další zprávy