Praha - Archeologové objevili v dolní částí Václavského náměstí téměř 300 let starý dřevěný vodovod. "Historický vodovodní řad z poloviny 18. století byl zatím odhalen v délce více než dvaceti metrů," upřesnila Olga Šámalová z Muzea hlavního města Prahy.
Historický vodovod prochází v podélném směru středem Václavského náměstí, a to v hloubce asi jednoho metru. Potrubí je složeno z borových kmenů. Borové dřevo bohaté na pryskyřici lépe odolává zahnívání a tlení v zemi.
"Kmeny stromů byly zpravidla zbaveny kůry a podélně provrtány nebozezem. Takto vzniklé dřevěné roury o délce tři až čtyři metry a s průtočným otvorem o průměru asi pět centimetrů byly posléze vzájemně spojeny do vodovodního řadu železnými objímkami - zděřemi," vysvětluje Šámalová, jak systém potrubí fungoval.
V jednom z kmenů byl zakolíkovaný otvor, aby na tomto místě mohla být později připevněna svislá dřevěná roura s kohoutkem určena k odběru vody.
K objevu, kdy je zcela výjimečně zachována souvislá linie vodovodu, došlo v souvislosti s rekonstrukcí dolní části Václavského náměstí. Dosud bylo toto potrubí v takové výjimečné podobě k vidění v Praze před půlstoletím při výstavbě podchodu ve středu náměstí v roce 1967.
První veřejný vodovod vznikl na Novém Městě pražském po jeho založení. Na někdejší Koňský trh proudila voda z osady Rybník a z pramenišť v novoměstském hradebním příkopu dřevěným potrubím. Od konce 15. století byl v Praze zřízen systém zásobování vodou.