Praha na dva víkendy zcela uzavře lanový most na Jižní spojce, čekají se komplikace

Magdaléna Čevelová
18. 7. 2019 14:29
Lanový most na pražské Jižní spojce se na dva víkendy úplně uzavře - jde o nadcházející a poté první srpnový víkend. Důvodem je diagnostika a provedení zátěžové zkoušky. Řidiči budou muset využít objízdnou trasu.
Lanový most v Praze, přes který vede důležitá dopravní tepna Jižní spojka, se na dva prázdninové víkendy zcela uzavře kvůli diagnostice. | Video: Technická správa komunikací

"Řidiči přes most neprojedou o víkendech 20. až 21. července a 3. až 4. srpna od sobotních 11:30 do nedělních 14:00," uvedla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Objízdná trasa povede ulicemi Švehlova a Průmyslová. "S ohledem na předpokládané komplikace by si řidiči měli radši najít i jiné trasy," radí Lišková.

Kvůli statickým a dynamickým zatěžovacím zkouškám jsou už od začátku července uzavřeny levé pruhy v obou směrech, komplexní testy ale vyžadují uzavření celého mostu. Dopravní omezení na mostě mají skončit 16. srpna.

Společnost INSET, která má práce na starost, se zaměří hlavně na předpínací kabely nosné konstrukce a napětí v betonových vzpěrách. "Na most proto nainstalujeme snímače vibrací, náklonů či magnetoelasticity a tenzometry k pozorování trhlin ve vzpěrách a táhlech," upřesnil zástupce firmy Ludvík Hegrlík. Výsledky diagnostiky budou hotové v únoru příštího roku a určí další postup při běžné údržbě. Mohly by být také podkladem pro případnou rekonstrukci mostu.

Po Jižní spojce projede denně zhruba 100 tisíc vozidel, z toho přes 15 tisíc kamionů. "Na objízdnou trasu upozorníme řidiče na našich webových stránkách a sociálních sítích. Informace předáme i mezinárodní dopravní unii, aby se o uzavírce včas dozvěděli také řidiči ze zahraničí," sdělil Martin Felix ze sdružení Česmad Bohemia.

Lidé se bojí provozu na objížďkách

Celou akci správa koordinuje i s policií tak, aby se předešlo případným komplikacím. "Dosud omezení díky prázdninovému provozu nepřináší dopravní komplikace," doplnila Lišková.

Lidé se však obávají, že při úplném uzavření mostu nastane zmatek. "To bude na mrtvici," komentuje na Facebooku Vojtěch Čermák. "Dávám tomu deset minut, než ve Švehlově u nájezdu nějaký kamion serve trolej od tramvaje," obává se Zdeněk Procházka. K popsanému jevu tam totiž dochází poměrně často, podjezd je totiž nízký.

Správa vydala i video, ve kterém řidiče na uzavírku upozorňuje, a zároveň na něm ukazuje možnosti objížděk. Umístila jej na Facebook a Twitter, aby se komplikacím předem vyhnulo co nejvíce lidí. "Děkuji a vážím si toho, že my řidiči, jsme informováni o tom, odkdy dokdy omezení potrvá," ocenil informační spot Jan Pícha.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy