Praha na dva víkendy zcela uzavře lanový most na Jižní spojce, čekají se komplikace

Magdaléna Čevelová
18. 7. 2019 14:29
Lanový most na pražské Jižní spojce se na dva víkendy úplně uzavře - jde o nadcházející a poté první srpnový víkend. Důvodem je diagnostika a provedení zátěžové zkoušky. Řidiči budou muset využít objízdnou trasu.
Lanový most v Praze, přes který vede důležitá dopravní tepna Jižní spojka, se na dva prázdninové víkendy zcela uzavře kvůli diagnostice. | Video: Technická správa komunikací

"Řidiči přes most neprojedou o víkendech 20. až 21. července a 3. až 4. srpna od sobotních 11:30 do nedělních 14:00," uvedla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Objízdná trasa povede ulicemi Švehlova a Průmyslová. "S ohledem na předpokládané komplikace by si řidiči měli radši najít i jiné trasy," radí Lišková.

Kvůli statickým a dynamickým zatěžovacím zkouškám jsou už od začátku července uzavřeny levé pruhy v obou směrech, komplexní testy ale vyžadují uzavření celého mostu. Dopravní omezení na mostě mají skončit 16. srpna.

Společnost INSET, která má práce na starost, se zaměří hlavně na předpínací kabely nosné konstrukce a napětí v betonových vzpěrách. "Na most proto nainstalujeme snímače vibrací, náklonů či magnetoelasticity a tenzometry k pozorování trhlin ve vzpěrách a táhlech," upřesnil zástupce firmy Ludvík Hegrlík. Výsledky diagnostiky budou hotové v únoru příštího roku a určí další postup při běžné údržbě. Mohly by být také podkladem pro případnou rekonstrukci mostu.

Po Jižní spojce projede denně zhruba 100 tisíc vozidel, z toho přes 15 tisíc kamionů. "Na objízdnou trasu upozorníme řidiče na našich webových stránkách a sociálních sítích. Informace předáme i mezinárodní dopravní unii, aby se o uzavírce včas dozvěděli také řidiči ze zahraničí," sdělil Martin Felix ze sdružení Česmad Bohemia.

Lidé se bojí provozu na objížďkách

Celou akci správa koordinuje i s policií tak, aby se předešlo případným komplikacím. "Dosud omezení díky prázdninovému provozu nepřináší dopravní komplikace," doplnila Lišková.

Lidé se však obávají, že při úplném uzavření mostu nastane zmatek. "To bude na mrtvici," komentuje na Facebooku Vojtěch Čermák. "Dávám tomu deset minut, než ve Švehlově u nájezdu nějaký kamion serve trolej od tramvaje," obává se Zdeněk Procházka. K popsanému jevu tam totiž dochází poměrně často, podjezd je totiž nízký.

Správa vydala i video, ve kterém řidiče na uzavírku upozorňuje, a zároveň na něm ukazuje možnosti objížděk. Umístila jej na Facebook a Twitter, aby se komplikacím předem vyhnulo co nejvíce lidí. "Děkuji a vážím si toho, že my řidiči, jsme informováni o tom, odkdy dokdy omezení potrvá," ocenil informační spot Jan Pícha.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy