Silničáři jako policie nebo záchranka. ŘSD by rádo mělo auta s modrými majáky

ČTK ČTK
16. 7. 2019 15:35
Některé vozy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by do budoucna měly mít modré majáky. Urychlil by se díky tomu jejich příjezd k mimořádným událostem. Vybavena by tak mohla být asistenční vozidla a některé sypače, řekl dnes novinářům při prohlídce střediska údržby v Mirošovicích u Prahy provozní ředitel ŘSD František Sedláček.
Asistenční vůz ŘSD.
Asistenční vůz ŘSD. | Foto: Ludvík Hradilek

Nyní mají auta ŘSD oranžové majáky, což podle Sedláčka nestačí. "Oranžový maják je dnes vlastně provozní osvětlení, které nikomu nic neříká, nebo provozní blikací nástroj, který si dnes bohužel koupí kdokoliv u benzinové pumpy," uvedl. Instalace modrých majáků je podle něj nutná potřeba, protože doprava v republice stále houstne. Jenom po dálnici D1 na druhém kilometru denně projede 107 000 aut.

Stěžejní ale pro silničáře je, aby řidiči při dopravních komplikacích nechávali takzvanou bezpečnostní uličku pro průjezd vozidel údržby i složek Integrovaného záchranného systému. "To je pro nás zásadní. Budeme teď předkládat ministerstvu dopravy návrh dopravního značení," uvedl Sedláček. Na nových značkách by mělo být podobně, jako je tomu v zahraničí, vyznačeno, jak mají vozidla stát v koloně.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), který dnes mirošovické středisko navštívil, poukázal na to, jak motoristům v období letních dovolených pomáhají asistenční vozy ŘSD i speciální asistenční linka 800 280 281. Za přítomnosti novinářů na ni dokonce zavolal a operátorky se ptal na možné komplikace při cestě k moři.

ŘSD má podle Sedláčka 22 asistenčních aut, do terénu vyrážejí minimálně třikrát za den, na D1 dokonce šestkrát. Vozidla jsou vybavena světelnou signalizací pro označení překážky, nářadím, hasicími přístroji a základním zdravotnickým vybavením. Pro cestující mají i balenou vodu.

Užitečnou novinkou jsou podle Kremlíka i informační cedule u dálnic s doporučeními pro řidiče v češtině a angličtině. Nabádají motoristy například k tomu, aby se připoutali, jeli vpravo, nedrželi telefon, dodržovali rychlost nebo si odpočinuli. "Pokud na světelných tabulích není aktuální dopravní informace nebo varování, které má vždycky přednost, tak je tam nějaké doporučení řidičům," uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Například na osmém kilometru D1 ve směru na Prahu svítí doporučení, aby řidiči udržovali odstup mezi vozidly.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy